Audioknihy

Western na Gemeri

Slovenský region Gemer může v současné době nabídnout mnoho turistických zajímavostí – hrady, zámky i celou řadu zpřístupněných jeskyní. Do tohoto prostředí umístil slovenský spisovatel Juraj Červenák svou knihu Zakliaty kláštor.

Do třetice všeho medvědínského

5

Ačkoliv švédský spisovatel Fredrik Backman vydal jen deset knih, patří k natolik zářivým hvězdám současného literárního nebe, že v poslední filmové adaptaci jeho díla hrál dvojnásobný oskarový vítěz Tom Hanks. Backmanovou vlajkovou lodí jsou knihy o severském městě v lesích s příhodným jménem Medvědín. Třetí díl této emocemi nabité řady – Vítězové – pro milovníky audioknih zpracovalo vydavatelství OneHotBook.

Storočie bratov Slovákov

5

Během svých bohatých dějin se Češi a Moravané – slovy největšího z českých historiků – stýkali a potýkali s řadou národů. Po mnohá staletí na prvních místech tohoto pomyslného žebříčku stáli Němci a Rakušané, od roku 1918 však naši předci spojili své osudy se Slováky a to natolik těsně, že je dodnes považujeme za bratrský národ. Navzdory tomu toho o Slovácích řada z nás moc neví a to včetně jejich historie v době československé a těsně po ní.  Tuto mezeru ve znalostech většiny našinců se snaží zacelit Pavel Kosatík svojí knihou Slovenské století. O její zdařilou audioverzi se postaralo vydavatelství OneHotBook.

Slovensko noir

5

Pod pojmem „noir“ si obvykle vybavíme černobílý film většinou s kriminální zápletkou, v němž hlavní roli hraje drsný detektiv. Postupem doby se definice tohoto žánru rozšířila a je běžné, že do něj zařazujeme i literární díla. Herci Prešporského divadla spolu s hudebníky vytvořili projekt nazvaný Slovensko noir – pozoruhodnou audioknihu.

Současná slovenská kriminální povídka

5

Projekt Prešporského divadla nazvaný Slovensko krimi, který se tentokrát zaměřil na povídky s kriminální zápletkou, je velmi zajímavý. Sešli se v něm nejen výborní autoři, ale také vynikající interpreti a mluvené slovo doprovází výrazná hudba.

Náhodný kolemjdoucí Jack Reacher

5

Knižní série Jack Reacher amerického spisovatele Lee Childa si drží přízeň čtenářů od konce minulého století. Popularitu příběhů o tomto drsňákovi ztvrdily dva filmy s Tomem Cruisem v hlavní roli i nedávný povedený seriál. Kromě 28 papírových knih u nás vyšla jeho dobrodružství i ve zvukové podobě. Poslední audiokniha Lee Childa od nakladatelství OneHotBook se jmenuje A přece nezemřeš a v sérii je druhá.

Útok na mladou běžkyni

Kniha Dáma kontra strelec vyšla – stejně jako audiokniha – v roce 2022, patří tedy k novějším dílům Dominika Dána. Pro čtenáře, kteří se detektivkám tohoto autora příliš nevěnují, tato informace nebude příliš zajímavá, ti ostatní už budou dopředu tušit, jakým stylem bude napsaná.

Útok na mladou běžkyni

5

Kniha Dáma kontra strelec vyšla – stejně jako audiokniha – v roce 2022, patří tedy k novějším dílům Dominika Dána. Pro čtenáře, kteří se detektivkám tohoto autora příliš nevěnují, tato informace nebude příliš zajímavá, ti ostatní už budou dopředu tušit, jakým stylem bude napsaná.

Ctnostný vrah a jeho poslední fuška

5

Billy Summers je bývalý ostřelovač, který vyměnil střílení teroristů za odpravování pro mafiány a jiné pochybné existence. Billy má však svědomí a pokaždé se ujistí, že odpravuje „zlého člověka“, jakkoliv musí skousnout, že pracuje pro podobnou sortu. Jeho poslední práci popsal v knize pojmenované dle hlavního hrdiny sám Stephen King a jako audioknihu ji vydalo nakladatelství OneHotBook.

Až do druhé světové

5

Audiokniha Kožené srdce, vydaná nakladatelstvím Publixing v roce 2022, se v několika ohledech ohlíží do minulosti. Jakým způsobem, na to se zaměříme v následujícím textu.

Zatím ještě není konec

5

Příznivci rozsáhlé ságy Mycelium dlouho čekali na její ukončení. Zcela samozřejmě byli napjatí, jakým způsobem uzavře Vilma Kadlečková osudy svých hrdinů. Dočkali se, autorka ohlásila završení svého díla, ale k překvapení čtenářů místo posledního dílu představila tři svazky.

Divoký východ

5

Mäso, Sviňa, Hnev a Zlodej. Jednoslovné názvy knih patří těm, které napsal slovenský novinář a spisovatel Arpád Soltész. Společným rysem knih, kromě již zmíněného lakonického pojmenování, je zločin, prorůstající do nejvyšších pater politiky. V článku se budeme věnovat audioknize Zlodej, která vznikla ve vydavatelství Publixing v roce 2022.

Aktuality

 • Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu

  Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.

  Číst dál...  
 • Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival

  Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení