Komiksy

Svíravá hrůza z neznáma

kniha

Znáte pojem lovecraftovský horor? Jde o subžánr hororu, v němž se před hromadami mrtvol a hektolitry krve dává přednost strachu z neznáma. V takovýchto příbězích zpravidla nějaká strašlivá entita, v nejednom případě mimozemského původu, usiluje o život bezmocných hrdinů, většinou badatelů či vědců, kteří jsou v zoufalé situaci hnáni až ke ztrátě příčetnosti. Mistrem a vlastně i zakladatelem tohoto typu hororu byl H. P. Lovecraft, jehož dílo nedávno ožilo v japonské manze.

Číst dál: Svíravá hrůza z neznáma

Vílí říše v epickém příběhu plném barev a detailů

5

Kdo by neznal Shakespearovu hru Sen noci svatojánské! A vzpomínáte si také na Titanii, královnu víl, a Oberona, krále elfů? Právě tyto postavy ožily v komiksovém díle Thomase Daye a Oliviera Ledroita, jež v souborném vydání a v českém překladu nedávno vydalo nakladatelství Crew.

Číst dál: Vílí říše v epickém příběhu plném barev a detailů

Usagi Yojimbo na křižovatce

obr

Bezmála čtyřicet let na trhu a – i se speciály – čtyřicet vydaných knih. Taková je bilance komiksové série Usagi Yojimbo. Její tvůrce Stan Sakai, Američan s japonskými kořeny, jí dal do vínku líbivou kresbu, netradiční zasazení, sympatické hrdiny a především velké množství skvělých příběhů. Není tedy divu, že si jeho dílo zamilovaly davy fanoušků po celém světě. Bohužel jak ukazuje nový díl nazvaný Křižovatky, není vůbec snadné udržet i po takové době dílo svěží a inovativní.

Číst dál: Usagi Yojimbo na křižovatce

Veledílo, nad nímž by i Žižka zaplakal

Nakladatelství Argo nedávno vydalo svou první mangu – úvodní díl historické fantasy série Dívčí válka od Kóiči Ónišiho. V anotaci je komiks představen jako „historický manga velkoopus“. Já bych však byla s označením velkoopus opatrná; komiks totiž zdaleka nedosahuje kvalit, jaké bych u mistrovské mangy očekávala, a spíše než veledílo se mi na rty dere jiné slovo – veleprůšvih.

Číst dál: Veledílo, nad nímž by i Žižka zaplakal

Doktor Black a pan Jack

5

Dovede si představit komiksovou knihu, jejíž hlavní postavou je cynický lékař bez licence, provádějící sotva uvěřitelné operace? Pokud ano, máte větší představivost než já. Navzdory tomu však taková publikace nedávno v nakladatelství CREW vyšla. Jmenuje se Black Jack: Chlapec, který zemřel dvakrát a další příběhy a jejím autorem je samotný bůh mangy Osamu Tezuka.

Číst dál: Doktor Black a pan Jack

Marvel v Shakespearově době

5

Je mnoho způsobů, jak vdechnout originalitu do příběhů postav, jež čtenáři důvěrně znají a mohou mít pocit, že je ničím nepřekvapí. Lze je třeba zasadit do zcela jiných časů, jako to udělal mistr nápaditých vyprávění Neil Gaiman. Ačkoliv se Gaiman proslavil spoluprací s odnoží DC Comics Vertigo – jeho Sandman sbíral ocenění v devadesátých letech a nyní se pějí ódy na jeho seriálové zpracování –, svou stopu zanechal i u konkurence z Marvel. Po třech letech práce s ilustrátorem Andym Kubertem a řadou dalších vydal komiks s netradičním názvem Marvel 1602.

Číst dál: Marvel v Shakespearově době

Thor zabraňuje genocidě bohů

5

Superhrdinové provázejí lidstvo od počátku věků. Létali, měnili podobu, metali blesky, oživovali zemřelé i vyvraceli města. Tehdy se jim však říkalo bohové a jejich příběhy se neukládaly do barevných sešitů s okénky. Nejslavnějším superhrdinou-bohem je Thor Odinson, jenž však v komiksech – díky okřídlené helmě a kladivu, kterým místo hřebíků zatlouká obry – občas působí směšně. Jenže i o takové postavě lze napsat a nakreslit strhující a dospělý příběh, o čemž vás přesvědčí Thor: Zabiják bohů Jasona Aarona a Esada Ribiće.

Číst dál: Thor zabraňuje genocidě bohů

Bestsellery Vlastislava Tomana v jedněch deskách

O tom, že komiks je svébytným literárním žánrem, není jistě pochyb, ten český má navíc svá další specifika. Ale odborný výklad nechme na literárních vědcích. My jsme čtenáři. Podívejme se z čtenářského pohledu na Zlatou knihu komiksů Vlastislava Tomana, kterou vydalo nakladatelství XYZ.

Číst dál: Bestsellery Vlastislava Tomana v jedněch deskách

Strážci

Každá doba má své hrdiny. První republika měla Rychlé šípy, kteří pro svou čestnost, smysl pro spravedlnost a lidskost byli a jsou trnem v oku levicové diktatuře, ať té německé národně sociální, tak i té následující internacionální (bolševické).

Číst dál: Strážci

Život s ábíčkem

5

 V životě lidském jsou chvíle, které v mysli člověčí vyvolají vzpomínku na něco, co se odehrálo již velmi dávno. Vzpomínky na mé dětství v 80. letech XX. století mi nedávno intenzivně přivodila kniha Vlastislava Tomana Nové příběhy Malého boha a Kruana Život s ábíčkem.

Číst dál: Život s ábíčkem

Když se rozzlobíme, budeme zelení

Neuvěřitelný Hulk patří mezi notoricky známé komiksové postavy nakladatelství MARVEL, avšak v porovnání s kolegy superhrdiny z první ligy tahá za kratší konec. Filmy o něm se nezdařily navzdory oskarovým tvůrcům před i za kamerami, ani komiksové příběhy, ve kterých je hlavní postavou, neboří rekordy prodejnosti a kritika je příliš neoslavuje. Navzdory tomu patří zelené monstrum s muskulaturou zahanbující veškeré mistry Olympia k nejpopulárnějším MARVEL postavám. Nakladatelství CREW se rozhodlo přesvědčit čtenáře, že si vzteklý obr zaslouží jejich pozornost vydáním knihy Ala Ewinga a Joe Bennetta Immortal Hulk: Nebo je obojím?

Číst dál: Když se rozzlobíme, budeme zelení

Králík samuraj, božstva a ananasy

Co má rok 1984 společného s komiksy, želvami a králíky? Jak v předmluvě knihy Usagi Yojimbo: Válka tenguů připomene slavný komiksový tvůrce a jeden z otců milovaných želv nindža (TMNT) Kevin Eastman, právě toho roku spatřili světlo světa komiksoví mutanti Leonardo, Donatello, Michelangelo, Raphael i jejich antropomorfní pobratim, byť hlavní hrdina vlastní komiksové řady, Miyamoto Usagi. O tom, že má Usagi Yojimbo co nabídnout i v dnešní době, vypovídá fakt, že před dvěma lety jeho tvůrce Stan Sakai obdržel slovutnou Eisnerovu cenu za nejlepší vycházející sérii.

Číst dál: Králík samuraj, božstva a ananasy

Aktuality

  • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

    V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

    Číst dál...  
  • Česká vlna nakladatelství Host

    Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

    Číst dál...  

Z čtenářského deníku

  • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

    Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

    Číst dál...  
  • Drašar

    Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

    Číst dál...  

Přihlášení