Komiksy

Marvel v Shakespearově době

5

Je mnoho způsobů, jak vdechnout originalitu do příběhů postav, jež čtenáři důvěrně znají a mohou mít pocit, že je ničím nepřekvapí. Lze je třeba zasadit do zcela jiných časů, jako to udělal mistr nápaditých vyprávění Neil Gaiman. Ačkoliv se Gaiman proslavil spoluprací s odnoží DC Comics Vertigo – jeho Sandman sbíral ocenění v devadesátých letech a nyní se pějí ódy na jeho seriálové zpracování –, svou stopu zanechal i u konkurence z Marvel. Po třech letech práce s ilustrátorem Andym Kubertem a řadou dalších vydal komiks s netradičním názvem Marvel 1602.

Thor zabraňuje genocidě bohů

5

Superhrdinové provázejí lidstvo od počátku věků. Létali, měnili podobu, metali blesky, oživovali zemřelé i vyvraceli města. Tehdy se jim však říkalo bohové a jejich příběhy se neukládaly do barevných sešitů s okénky. Nejslavnějším superhrdinou-bohem je Thor Odinson, jenž však v komiksech – díky okřídlené helmě a kladivu, kterým místo hřebíků zatlouká obry – občas působí směšně. Jenže i o takové postavě lze napsat a nakreslit strhující a dospělý příběh, o čemž vás přesvědčí Thor: Zabiják bohů Jasona Aarona a Esada Ribiće.

Bestsellery Vlastislava Tomana v jedněch deskách

O tom, že komiks je svébytným literárním žánrem, není jistě pochyb, ten český má navíc svá další specifika. Ale odborný výklad nechme na literárních vědcích. My jsme čtenáři. Podívejme se z čtenářského pohledu na Zlatou knihu komiksů Vlastislava Tomana, kterou vydalo nakladatelství XYZ.

Strážci

Každá doba má své hrdiny. První republika měla Rychlé šípy, kteří pro svou čestnost, smysl pro spravedlnost a lidskost byli a jsou trnem v oku levicové diktatuře, ať té německé národně sociální, tak i té následující internacionální (bolševické).

Život s ábíčkem

5

 V životě lidském jsou chvíle, které v mysli člověčí vyvolají vzpomínku na něco, co se odehrálo již velmi dávno. Vzpomínky na mé dětství v 80. letech XX. století mi nedávno intenzivně přivodila kniha Vlastislava Tomana Nové příběhy Malého boha a Kruana Život s ábíčkem.

Když se rozzlobíme, budeme zelení

Neuvěřitelný Hulk patří mezi notoricky známé komiksové postavy nakladatelství MARVEL, avšak v porovnání s kolegy superhrdiny z první ligy tahá za kratší konec. Filmy o něm se nezdařily navzdory oskarovým tvůrcům před i za kamerami, ani komiksové příběhy, ve kterých je hlavní postavou, neboří rekordy prodejnosti a kritika je příliš neoslavuje. Navzdory tomu patří zelené monstrum s muskulaturou zahanbující veškeré mistry Olympia k nejpopulárnějším MARVEL postavám. Nakladatelství CREW se rozhodlo přesvědčit čtenáře, že si vzteklý obr zaslouží jejich pozornost vydáním knihy Ala Ewinga a Joe Bennetta Immortal Hulk: Nebo je obojím?

Králík samuraj, božstva a ananasy

Co má rok 1984 společného s komiksy, želvami a králíky? Jak v předmluvě knihy Usagi Yojimbo: Válka tenguů připomene slavný komiksový tvůrce a jeden z otců milovaných želv nindža (TMNT) Kevin Eastman, právě toho roku spatřili světlo světa komiksoví mutanti Leonardo, Donatello, Michelangelo, Raphael i jejich antropomorfní pobratim, byť hlavní hrdina vlastní komiksové řady, Miyamoto Usagi. O tom, že má Usagi Yojimbo co nabídnout i v dnešní době, vypovídá fakt, že před dvěma lety jeho tvůrce Stan Sakai obdržel slovutnou Eisnerovu cenu za nejlepší vycházející sérii.

Temný rytíř v boji se svým temnějším alter egem

5

Žádný komiksový hrdina se nemůže pochlubit tolika špičkovými filmy jako Batman. Navzdory několika zaškobrtnutím v současné době potvrzuje tento trend v kinech nový snímek Matta Reevese. Obdobně mnohé z nejpovedenějších komiksových příběhů jako Rok jedna, Návrat temného rytíře či Kameňák vyprávějí příběhy Bruce Wayna s netopýřím kostýmem i bez něj. Nakladatelství CREW nedávno vydalo další výjimečný batmanovský počin nazvaný Batman: Dvojník. Kniha Mattsona Tomlina bezesporu zaujme milovníky komiksů, byť trochu jinými proprietami než zmíněné majstrštyky.

Strach a hnus ve Velké válce

Válka. Jedno slovo, které zahrnuje neskutečné množství utrpení a smutku, stejně jako patosu a idealizace. I z toho důvodu je pochopitelné, že se nejrůznější války staly ústředními motivy nepřeberného množství uměleckých děl. Mezi ně se řadí i komiksy, například novinka nakladatelství Argo To byla zákopová válka. Autorský počin francouzského tvůrce Tardiho (celým jménem Jacquese Tardiho) se zaměřil na první světovou válku a ukazuje její hrůzy bez sebemenšího zjemnění.

Usagi se vrací

Série Usagi Yojimbo již čítá třicet pět sešitů - nepočítáme-li speciály – a přesto v minulém díle prodělala zásadní změnu. Také nejnovější kniha Usagi Yojimbo: Návrat domů pokračuje v trendu barevných příběhů. Králík ronin na své pouti zavítá do rodné provincie a neobejde se to bez setkání s řadou starých známých. Stačí to však na dobrou komiksovou knihu?

Nádherná Sidonie

Nakladatelství Labyrint přináší komiks o baronce Sidonii Nádherné. Tereza Srbová sestavila z korespondence a knih o Sidonii originální náhled do života zajímavé ženy. Bez ilustrací Petry Josefíny Stibitzové by ale kniha nemohla být. Kresby jsou nápadité a propojené s textem tak úzce, že je na nich příběh doslova závislý. Biografický komiks je v současnosti velký hit a ten o Sidonii Nádherné rozhodně nezapadne v davu, spíše naopak.

Legendární manga poprvé v češtině

5

Vyšel Akira! Ano, ten Akira, o kterém jste toho (mnozí) tolik slyšeli. Přesně tak, Akira z let 1982-1990, jehož autorem je Katsuhiro Otomo. A teď nastaly tři možnosti: buď tuto kultovní mangu už vlastníte, nebo ji po přečtení prvních tří vět zuřivě sháníte, případně se jednoduše chcete dozvědět víc a byli byste rádi, kdyby se recenze ubírala poněkud klasičtějším směrem (čtvrtou možnost – jste znechuceni a přestáváte číst – si nepřipouštím). Především pro ty, kteří preferují třetí variantu, je zde zbytek recenze.

Aktuality

 • 7. ročník festivalu HorrorCon

  Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.

  Číst dál...  
 • Duna potřetí

  Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení