Představujeme

Pardubický Art space NOV a autorské čtení Martina Reinera

tyle=

Vítejte v Art space NOV!

V Pardubicích nedávno vzniklo nové místo pro pořádání kulturních akcí. Tedy, tak nové zase není, jde o sklepní prostor historického domu na Pernštýnském náměstí č. 49. Nové je jeho využití. Určitě jste si všimli, že jsem ve třech úvodních větách třikrát použil slovo „nový“. A nyní opět. Ale pokud chci Art space NOV představit, musím se k tomu slovu vracet neustále. Z internetových stránek na adrese http://artspacenov.cz si vypůjčím několik vět, kterými projekt představují lidé, kteří za ním stojí.

Jak dostat knihu do světa – rozhovor s Kateřinou Obadalovou

il

Kateřina Obadalová sedí v marketingovém oddělení společnosti Albatros Media. V oddělení, které dává vědět o tom, co vyšlo, co vyjít má. Snaží se dostat knihy do světa. Protlačit je do popředí pozornosti čtenářů. Vede válku s médii přehlcenými informacemi, vytváří reklamní kampaně, komunikuje s takovými obejdy, jako jsem já. Kdyby knihy nebyly marketingem protlačovány na trh, o většině z nich se čtenáři ani nedozvědí. Její úlohou je, aby byly knihy čteny. Budiž rozhovor dalším střípkem do mozaiky tvorby knih.

Česko hledá spisovatelky

il

Jste žena? Ráda píšete? Ráda byste své texty veřejně publikovala, ale nemáte odvahu je nabídnout do nakladatelství? Nebo už jste to někdy zkusila a odradil vás nezájem? Vyzkoušejte nový projekt, který se objevil v roce 2013 a který dává šanci ženám každého věku věnovat se spisovatelské dráze, být respektovanou a uznávanou autorkou a co víc – psaním se uživit.

Rozhovor s Věrou Noskovou o nakladatelství KLIKA a o vydávání knih

zena

V naší nové rubrice vás chceme seznamovat se zajímavými lidmi i s jejich projekty. Problematika, která by mohla přitahovat čtenáře i potenciální autory, je vydávání knih. V dnešní době se začínáme častěji setkávat s tím, že knihy vycházejí samonákladem. Je mnoho důvodů, proč autoři tuto cestu volí. Samonáklad má však stále trochu hanlivou příchuť a já bych v následujícím rozhovoru s Věrou Noskovou chtěl alespoň malou měrou přispět k rehabilitaci takových textů. Kniha Věry Noskové Proměny byla letos nominována odbornou porotou Ceny Česká kniha a získala cenu čtenářů. Právě tuto knihu si autorka vydala ve svém nakladatelství tak jako řada jiných spisovatelů.

O týdeníku Naše rodina se Zdeňkem Leblem, zástupcem šéfredaktora

autor

Ne v každém současném periodiku se věnuje tolik místa čtení a čtenářství jako v týdeníku Naše rodina. A nejde jen o tipy s krátkou anotací a otištěnou obálkou – vedle skutečných recenzí tu nacházíme i ukázky z knížek, četbu na pokračování a třeba i řadu dobrých rad z populárně-naučných příruček či cestovatelských manuálů. Nejen na vztah ke knihám, čtení, ale i na další zajímavosti, které v tomto příjemném týdeníku najdeme, jsem se zeptala zástupce šéfredaktora Zdeňka Lebla.

Představujeme nakladatelství Fortuna Libri…

logo

Na českém nakladatelském písečku je nemálo nakladatelství. Občas je těžké se v nich orientovat. Proto nyní představujeme některá z nich v rozhovorech. Dnes jsme se zeptali Evy Kaiserové z nakladatelství Fortuna Libri.

Jaroslav Balvín o Portálu české literatury

logo

Přestože jsou stránky Portálu české literatury určeny převážně zahraničním čtenářům a odborné veřejnosti, není na škodu ani pro české zájemce o literaturu seznámit se s nimi. Jako vždy necháme hovořit člověka nejpovolanějšího, v tomto případě šéfredaktora Jaroslava Balvína. Na mně je, abych mu položil několik otázek.

Představujeme nakladatelství METAFORA: „Mou milovanou edicí jsou beletrizované životopisy…“

kniha

Již od roku 2001 můžete na pultech potkávat knížky z nakladatelství Metafora. Možná by vás ale zajímalo, kde se nápad na založení Metafory vzal a kdo stojí za knihami, které tak rádi čtete. Magdalena Feldeková vám odpoví…

Seznamte se s časopisem iLiteratura a jeho šéfredaktorkou Jovankou Šotolovou

zena

Internetový magazín iLiteratura je mezi čtenáři, kteří se chtějí o knihách dozvědět více, zcela nepochybně známý. Recenze jeho redaktorů se objevují na přebalech knih i na stránkách vydavatelů a prodejců. Přesto si však myslím, že neuškodí, když se s ním seznámíme trochu lépe. Na otázky mi odpovídá zakladatelka a šéfredaktorka iLiteratury Jovanka Šotolová.

Vážení čtenáři,

img src=

dnes si připomínáme jednu velmi důležitou událost - narození spisovatele Bohumila Hrabala. Letošní výročí je krásně kulaté, uplynulo již 100 let. Nechceme znovu opakovat všechna fakta o jeho životě a díle, takových článků je k dispozici na internetu i v tisku nepřeberně. Přesto bychom rádi společně - redakce magazínu VašeLiteratura.cz s vámi čtenáři - na tohoto velkého spisovatele zavzpomínali. V letošním roce vám zprostředkujeme pohled do zákulisí Konference o Bohumilu Hrabalovi, budeme sledovat i souborné vydání jeho spisů, ambiciózní projekt nakladatelství Mladá fronta. A dnes pro vás máme krátké vyznání lásky…

Jana Semelková představuje nakladatelství JaS

reditelka

Pravidelní čtenáři našeho magazínu se se jménem Jana Semelková už mnohokrát setkali. Jana patří mezi redaktory a na svém kontě má řadu dobrých článků. Méně známé je, že Jana Semelková je s knihami spjatá daleko více. V malém nakladatelství JaS zastává řadu funkcí, vedle jejího jména stojí „redaktorka, PR, obchod“.

Lukáš Vavrečka o východočeském literárním čtvrtletníku Partonyma

il

Dnes mám v úmyslu představit čtenářům nejen pozoruhodný časopis, ale i zajímavého člověka, který stál u jeho vzniku a významnou měrou se podílí na jeho vydávání. Časopis se jmenuje Partonyma a jeho šéfredaktorem je Lukáš Vavrečka.

Aktuality

 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  
 • Co mě zaujalo na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě

  7. 10. 2023 skončil 33. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě. Jako vždy byl plný různých doprovodných programů, které se bohužel z časových důvodů mnohdy překrývaly, proto chci informovat jen o těch, kterých jsem se stačil zúčastnit.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení