Představujeme

Pardubický Art space NOV a autorské čtení Martina Reinera

tyle=

Vítejte v Art space NOV!

V Pardubicích nedávno vzniklo nové místo pro pořádání kulturních akcí. Tedy, tak nové zase není, jde o sklepní prostor historického domu na Pernštýnském náměstí č. 49. Nové je jeho využití. Určitě jste si všimli, že jsem ve třech úvodních větách třikrát použil slovo „nový“. A nyní opět. Ale pokud chci Art space NOV představit, musím se k tomu slovu vracet neustále. Z internetových stránek na adrese http://artspacenov.cz si vypůjčím několik vět, kterými projekt představují lidé, kteří za ním stojí.

Číst dál: Pardubický Art space NOV a autorské čtení Martina Reinera

Jak dostat knihu do světa – rozhovor s Kateřinou Obadalovou

il

Kateřina Obadalová sedí v marketingovém oddělení společnosti Albatros Media. V oddělení, které dává vědět o tom, co vyšlo, co vyjít má. Snaží se dostat knihy do světa. Protlačit je do popředí pozornosti čtenářů. Vede válku s médii přehlcenými informacemi, vytváří reklamní kampaně, komunikuje s takovými obejdy, jako jsem já. Kdyby knihy nebyly marketingem protlačovány na trh, o většině z nich se čtenáři ani nedozvědí. Její úlohou je, aby byly knihy čteny. Budiž rozhovor dalším střípkem do mozaiky tvorby knih.

Číst dál: Jak dostat knihu do světa – rozhovor s Kateřinou Obadalovou

Česko hledá spisovatelky

il

Jste žena? Ráda píšete? Ráda byste své texty veřejně publikovala, ale nemáte odvahu je nabídnout do nakladatelství? Nebo už jste to někdy zkusila a odradil vás nezájem? Vyzkoušejte nový projekt, který se objevil v roce 2013 a který dává šanci ženám každého věku věnovat se spisovatelské dráze, být respektovanou a uznávanou autorkou a co víc – psaním se uživit.

Číst dál: Česko hledá spisovatelky

Rozhovor s Věrou Noskovou o nakladatelství KLIKA a o vydávání knih

zena

V naší nové rubrice vás chceme seznamovat se zajímavými lidmi i s jejich projekty. Problematika, která by mohla přitahovat čtenáře i potenciální autory, je vydávání knih. V dnešní době se začínáme častěji setkávat s tím, že knihy vycházejí samonákladem. Je mnoho důvodů, proč autoři tuto cestu volí. Samonáklad má však stále trochu hanlivou příchuť a já bych v následujícím rozhovoru s Věrou Noskovou chtěl alespoň malou měrou přispět k rehabilitaci takových textů. Kniha Věry Noskové Proměny byla letos nominována odbornou porotou Ceny Česká kniha a získala cenu čtenářů. Právě tuto knihu si autorka vydala ve svém nakladatelství tak jako řada jiných spisovatelů.

Číst dál: Rozhovor s Věrou Noskovou o nakladatelství KLIKA a o vydávání knih

O týdeníku Naše rodina se Zdeňkem Leblem, zástupcem šéfredaktora

autor

Ne v každém současném periodiku se věnuje tolik místa čtení a čtenářství jako v týdeníku Naše rodina. A nejde jen o tipy s krátkou anotací a otištěnou obálkou – vedle skutečných recenzí tu nacházíme i ukázky z knížek, četbu na pokračování a třeba i řadu dobrých rad z populárně-naučných příruček či cestovatelských manuálů. Nejen na vztah ke knihám, čtení, ale i na další zajímavosti, které v tomto příjemném týdeníku najdeme, jsem se zeptala zástupce šéfredaktora Zdeňka Lebla.

Číst dál: O týdeníku Naše rodina se Zdeňkem Leblem, zástupcem šéfredaktora

Představujeme nakladatelství Fortuna Libri…

logo

Na českém nakladatelském písečku je nemálo nakladatelství. Občas je těžké se v nich orientovat. Proto nyní představujeme některá z nich v rozhovorech. Dnes jsme se zeptali Evy Kaiserové z nakladatelství Fortuna Libri.

Číst dál: Představujeme nakladatelství Fortuna Libri…

Jaroslav Balvín o Portálu české literatury

logo

Přestože jsou stránky Portálu české literatury určeny převážně zahraničním čtenářům a odborné veřejnosti, není na škodu ani pro české zájemce o literaturu seznámit se s nimi. Jako vždy necháme hovořit člověka nejpovolanějšího, v tomto případě šéfredaktora Jaroslava Balvína. Na mně je, abych mu položil několik otázek.

Číst dál: Jaroslav Balvín o Portálu české literatury

Představujeme nakladatelství METAFORA: „Mou milovanou edicí jsou beletrizované životopisy…“

kniha

Již od roku 2001 můžete na pultech potkávat knížky z nakladatelství Metafora. Možná by vás ale zajímalo, kde se nápad na založení Metafory vzal a kdo stojí za knihami, které tak rádi čtete. Magdalena Feldeková vám odpoví…

Číst dál: Představujeme nakladatelství METAFORA: „Mou milovanou edicí jsou beletrizované životopisy…“

Seznamte se s časopisem iLiteratura a jeho šéfredaktorkou Jovankou Šotolovou

zena

Internetový magazín iLiteratura je mezi čtenáři, kteří se chtějí o knihách dozvědět více, zcela nepochybně známý. Recenze jeho redaktorů se objevují na přebalech knih i na stránkách vydavatelů a prodejců. Přesto si však myslím, že neuškodí, když se s ním seznámíme trochu lépe. Na otázky mi odpovídá zakladatelka a šéfredaktorka iLiteratury Jovanka Šotolová.

Číst dál: Seznamte se s časopisem iLiteratura a jeho šéfredaktorkou Jovankou Šotolovou

Vážení čtenáři,

img src=

dnes si připomínáme jednu velmi důležitou událost - narození spisovatele Bohumila Hrabala. Letošní výročí je krásně kulaté, uplynulo již 100 let. Nechceme znovu opakovat všechna fakta o jeho životě a díle, takových článků je k dispozici na internetu i v tisku nepřeberně. Přesto bychom rádi společně - redakce magazínu VašeLiteratura.cz s vámi čtenáři - na tohoto velkého spisovatele zavzpomínali. V letošním roce vám zprostředkujeme pohled do zákulisí Konference o Bohumilu Hrabalovi, budeme sledovat i souborné vydání jeho spisů, ambiciózní projekt nakladatelství Mladá fronta. A dnes pro vás máme krátké vyznání lásky…

Jana Semelková představuje nakladatelství JaS

reditelka

Pravidelní čtenáři našeho magazínu se se jménem Jana Semelková už mnohokrát setkali. Jana patří mezi redaktory a na svém kontě má řadu dobrých článků. Méně známé je, že Jana Semelková je s knihami spjatá daleko více. V malém nakladatelství JaS zastává řadu funkcí, vedle jejího jména stojí „redaktorka, PR, obchod“.

Číst dál: Jana Semelková představuje nakladatelství JaS

Lukáš Vavrečka o východočeském literárním čtvrtletníku Partonyma

il

Dnes mám v úmyslu představit čtenářům nejen pozoruhodný časopis, ale i zajímavého člověka, který stál u jeho vzniku a významnou měrou se podílí na jeho vydávání. Časopis se jmenuje Partonyma a jeho šéfredaktorem je Lukáš Vavrečka.

Číst dál: Lukáš Vavrečka o východočeském literárním čtvrtletníku Partonyma

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení