Audioknihy

Mŕtvy na Pekelnom vrchu

5

Historické detektivky se stále těší velké oblibě, dá se říct, že větší než v minulosti. Spojují totiž v sobě tajemství, dobrodružství i cestu do dob, které bychom sice měli znát z hodin dějepisu, ve skutečnosti však jen něco málo tušíme. Můžeme se tam vypravit s audioknihou Juraje Červenáka Mŕtvy na Pekelnom vrchu. Recenze se týká audioknihy vydané nakladatelstvím Publixing ve spolupráci se Slovartem.

Moudrost Pavla Koláře

Prof. PaeDr. Pavel Kolář, Ph.D. je zřejmě nejproslulejším představitelem české fyzioterapie. Mnozí jej znají jako „šedou eminenci“ stojící za řadou úspěchů českých sportovců, jiní vědí o jeho péči o další české osobnosti v čele s prezidenty. Roku 2018 vydalo nakladatelství Vyšehrad knihu Labyrint pohybu, v níž Pavla Koláře zpovídala PhDr. Renata Červenková. Čtenáři si knihu oblíbili natolik, že se stejné nakladatelství rozhodlo vydat ji v audio podobě.

Hledání slivovice

Od roku 2004, kdy byla v Česku zrušena všeobecná branná povinnost, si už mladí muži neumí představit, že by strávili dva roky na vojně. Takový čas považují za naprosto ztracený. A to i přes tvrzení, že vojna udělá z chlapce chlapa. Některým se doba strávená obranou vlasti ještě protáhla.

Eduard Ingriš, jeho neuvěřitelný život a pár obdobných „bláznů“

5

Jsou osobnosti, které slovo „nemožný“ neodrazuje, ale naopak vábí jejich pozornost. Tito lidé často dokáží věci, nad kterými zůstává ostatním rozum stát. Mezi ně můžeme směle počítat i zesnulého českého hudebníka, mořeplavce, fotografa, kameramana, trampa a dobrodruha Eduarda Ingriše. Jeho fascinující životní příběh v České republice znalo jen několik zasvěcených, než o něm před patnácti lety Miroslav Náplava napsal knihu Plavby „sebevrahů“, jež Ingrišovy osudy přiblížila i těm méně znalým. Kniha se dočkala několika rozšířených vydání a také se jí ujalo nakladatelství OneHotBook, díky kterému si můžete Náplavovo dílo poslechnout třeba někde na dobrodružné cestě.

Krauze bolí zub

Místo jídla našly děti na skládce lidskou nohu. Tak začíná další případ v detektivce Dominika Dána, kterou nazval výstižně, i když s velkou dávkou černého humoru, Jednou nohou v hrobe. Kriminalisté se pouštějí do pátrání s minimálním počtem stop.

 

 

Láska k literatuře až za (cizí) hrob

Stephen King proslul především jako autor hororových příběhů, ale desítkami knih a povídek dokázal, že umí napsat mnohem více. Jeho trilogie o Billu Hodgesovi je souborem tří vynikajících detektivek. První díl – Pan Mercedes – si v České republice vysloužil nejen knižní vydání, ale též audioknihu. Nedávno nakladatelství OneHotBook vydalo i její pokračování nazvané Právo nálezce, které je přinejmenším tak dobré, jako jeho předchůdce.

Jak Krauz zachránil Kňažka

V knize Nežná fatamorgana se Dominik Dán vrací hluboko do minulosti a čtenář knihy či posluchač audioknihy má možnost sledovat změny, k nimž docházelo v listopadu 1989. Recenze se zabývá audioknihou natočenou v nakladatelství Publixing podle detektivky vydané Slovartem.

Hra ve vysoké společnosti

Požár domku ve vesnici blízko Brna, při němž uhořela mladá žena a její malá dcerka, zprvu ničím nenaznačoval, jak vysoko zasáhne. Ani to, jak bude spojen s vraždou dívky v parku Našeho Města. Tak začíná další audiokniha natočená podle detektivky Dominika Dána Krv nie je voda.

Pavouk Čenda na CD

Dobrodružství pavouka Čendy patří mezi desítky autorských knih brněnského výtvarníka a spisovatele Pavla Čecha. Příběh pro děti předškolního a mladšího školního věku se setkal s tak velkým úspěchem, že se nakladatelství Tympanum rozhodlo vytvořit jeho audio verzi. Lze ale převést knihu, jejíž zásadní součástí jsou bohaté ilustrace, do plnohodnotné mluvené podoby?

Richard Krauz a organizovaný zločin

5

Do období, kdy se dnešní podoba demokracie teprve formovala a kdy se rozdělovalo Československo, se Dominik Dán svými detektivkami rád vrací. Určitě ne proto, že by na tuto dobu vzpomínal s nostalgií, ale poskytuje mnoho zajímavé látky pro kriminální příběhy. Smrť na druhom brehu čtenáře znovu zavádí to této éry.

I na Slovensku si musíte hlídat své ledviny

Pokud sáhnete po knize Dominika Dána, nikdy předem nevíte, zda na konci zažijete pocit satisfakce, že bylo spravedlnosti učiněno zadost, nebo na vás padne deprese z toho, že spravedlnost zůstává pouhým prázdným slovem. Audiokniha Žiješ iba dvakrát patří do té druhé skupiny. Audioknihu vydalo nakladatelství Publixing na základě knihy vydané Slovartem a distribuuje ji Audiolibrix.

Temný příběh ze slovenských hor

5

Jozef Karika se v oblasti záhad pohybuje už poměrně dlouho, jak tomu nasvědčuje jeho bibliografie. Od záhad je velmi blízko k hororu a jeho úspěšná kniha Trhlina to dokazuje. Nedávno měl premiéru film natočený podle této předlohy a vydavatelství OneHotBook a Ikar uvedly na trh audioknihu, která je předmětem této recenze. Trhlinu distribuuje Audiolibrix.

Soutěže

Aktuality

 • Hurá! Zásilka z Knihozemě dorazila i k nám

  Každý, kdo chce koupit své ratolesti, vnoučeti, synovci či neteři knihu, ví, že je velice těžké si vybrat ze současné knižní nabídky. Knih vychází mnoho a je obtížné zorientovat se v nich. Nakladatelství Albatros se vloni rozhodlo usnadnit čtenářům výběr a vyslalo do knihkupectví 12 knih pro děti ve věku od 2 do 12 let. V letošním roce byla zásilka spuštěna do oběhu 23. května a jsou v ní opravdu krásné kousky.

  Číst dál...  
 • Ceny za českou detektivní literaturu

  V pražském policejním muzeu proběhlo ve čtvrtek 20. června 2019 udílení tradičních cen za českou detektivní literaturu. Oceněny byly nejlepší žánrové knihy a povídky. Akce proběhla v roce, kdy si čeští detektivkáři připomínají 30 let od založené své profesní organizace. 

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení