Audioknihy

Smrt na starověkém Nilu

5

Agatha Christie. Stačí napsat jméno autorky, a už máte jasno v tom, o jakém žánru bude recenze, kde se asi bude příběh knihy odehrávat a nejspíš i tipujete, kdo je hlavním protagonistou – předpokládám, že v čele peletonu louskají záhady Hercule Poirot a slečna Marplová. Ale jste trošku vedle. V audioknize Nakonec přijde smrt první dámy světové literatury sice půjde o detektivní pátrání, avšak zločiny budou páchány ve starověkém Egyptě.

Konečně normální vražda

5

Nejde o povzdech čtenáře detektivek Dominika Dána, ten by byl nemístný, protože knihy tohoto autora jsou plné takových zločinů. Tak se nazývá nejnovější díl série Deník dobrého detektiva v knižní a audioknižní formě. A protože jde o slovenské vydání, upřesním titul – Konečne normálna vražda. Recenze se týká audioknihy z vydavatelství Publixing.

Jak jsem vozil Nory

Jsou autoři, kteří píšou sofistikovaně koncipované romány nebo povídky s rafinovanou pointou. Jsou ale také tací, kteří jen chtějí popsat, co zažili, protože jim připadá, že by čtenáři o to neměli být ochuzení. Ale ani oni se neobejdou bez toho, aby byli dobrými vypravěči, což je výhoda i v případě, že se o své zážitky dělí s kamarády v hospodě. K těmto typům autorů bezesporu patří i Ondrej Sokol, který napsal knihu Ako som vozil Nórov. Ta byla natočena jako audiokniha vydavatelstvím Eruditio, která má v podtitulu Vydavateľstvo z petržalskej obývačky.

Hrát jako o život

Nakladatelství audioknih OneHotBook vydalo další knihu z fantasy série Úžasná Zeměplocha. Těžké melodično od Terryho Pratchetta namluvil Jan Vondráček v režii Hynka Pekárka a byla to vydařená spolupráce. Čtrnáct hodin zábavy na dvou CD.

Zase jedna brutální vražda

5

Při poslechu audioknih, natočených podle předlohy Dominika Dána, musíme s tím, že se setkáme s nějakou vraždou, počítat. Nebo s více vraždami. Jinak tomu není ani v novince nazvané Kráska a netvor.

Kletba kolaborace

audiokniha

Vazba slavných osobností na režim je tématem, které je stále aktuální. V Evropě se zejména jedná o režim nacistický a komunistický. Robert Rytina se opět nechal inspirovat historií a představil posluchači v audioknize Andělé s vlčím cejchem problematické osudy některých významných hudebníků.

Dominik Dán se opět vrací do dávné minulosti

5

Na tom, že se Dominik Dán inspiruje případy, které se udály před nějakou dobou, není nic neobvyklého. Ostatně pro čtenáře je často zajímavější, pokud jde o reálný zločin, mnohdy i takový, o kterém četl v titulcích novin. V nové audioknize  Reminiscencie se ovšem autor ponořil do minulosti pořádně hluboko.

Život a dílo Terryho Pratchetta

obr

Terry Pratchett byl vlastně takový obyčejný morous se sžíravým humorem, kutil milující techniku i videohry a jen tak bokem i jeden z nejprodávanějších spisovatelů na světě, multimilionář, čestný profesor deseti univerzit a královnou Alžbětou II. pasovaný rytíř. Bohužel nestihl dokončit vlastní životopis, a tak předal tento nelehký úkol svému asistentovi Robu Wilkinsovi. Ten po letech práce sepsal knihu Terry Pratchett: Život v poznámkách pod čarou, kterou si můžete nejen přečíst, ale díky vydavatelství OneHotBook i poslechnout.

Humor našich sousedů

audio

 

Najít v současné literatuře dobrou humornou prózu není jednoduché. Důvod je nasnadě – je mnohem schůdnější psát o vážných věcech, málokomu je dáno uchopit humorné téma tak, aby z něj nezůstal pouze trapný vtip. O to zajímavější je sledovat, jak se s takovým úkolem poprali naši blízcí sousedé. Projekt Prešporského divadla Slovensko Komické patří mezi podobné, jejichž recenze jste už měli na stránkách VašeLiteratura možnost číst (Slovensko NOIR, Slovensko KRIMI).

Předposlední díl Mycelia

obr

Lze napsat něco smysluplného o knize, která se ke čtenáři dostala již v sedmém pokračování? Lze, ale není to jednoduché. Mám na mysli sedmý díl ságy Vilmy Kadlečkové Mycelium VII s podtitulem Zakázané směry, konkrétně audioknihu vydanou nakladatelstvím OneHotBook.

Western na Gemeri

Slovenský region Gemer může v současné době nabídnout mnoho turistických zajímavostí – hrady, zámky i celou řadu zpřístupněných jeskyní. Do tohoto prostředí umístil slovenský spisovatel Juraj Červenák svou knihu Zakliaty kláštor.

Do třetice všeho medvědínského

5

Ačkoliv švédský spisovatel Fredrik Backman vydal jen deset knih, patří k natolik zářivým hvězdám současného literárního nebe, že v poslední filmové adaptaci jeho díla hrál dvojnásobný oskarový vítěz Tom Hanks. Backmanovou vlajkovou lodí jsou knihy o severském městě v lesích s příhodným jménem Medvědín. Třetí díl této emocemi nabité řady – Vítězové – pro milovníky audioknih zpracovalo vydavatelství OneHotBook.

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení