Audioknihy

Audioknihy: Fredrik Backman – Vítězové

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Ačkoliv švédský spisovatel Fredrik Backman vydal jen deset knih, patří k natolik zářivým hvězdám současného literárního nebe, že v poslední filmové adaptaci jeho díla hrál dvojnásobný oskarový vítěz Tom Hanks. Backmanovou vlajkovou lodí jsou knihy o severském městě v lesích s příhodným jménem Medvědín. Třetí díl této emocemi nabité řady – Vítězové – pro milovníky audioknih zpracovalo vydavatelství OneHotBook.

  

vitezove2Kdybych si chtěl recenzentskou práci ulehčit, stačilo by, kdybych vám prozradil něco, co vás patrně vůbec nepřekvapí. Pokud jste si zamilovali předchozí knihy Medvědín a My proti vám, navíc ve skvělém přednesu Pavla Soukupa, nemusíte číst dál a hajdy koupit Vítěze. Máte-li však plné zuby citového ždímání čtenářů, megatun životních mouder, refrénů typu „Tak hodně štěstí“ či stovek stran o hokejistech a jejich příznivcích a odpůrcích, raději se Vítězům vyhněte nejširším možným obloukem. V případě, že vás zajímá i něco víc, směle čtěte dál.

 

Vyprávění začíná strašlivou vichřicí, jež symbolicky předznamenává celé Backmanovo dílo. Tak jako přírodní pohroma láme stromy, ničí hokejové stadiony a trhá vlajky na stožárech, bude kniha mávat s vašimi city a chvílemi vás pudit k pláči, pak zase ke smíchu, jindy vás nakazí trudnomyslností, aby vás o pár stran později naplnila štěstím z krás života. Pasáž s vichřicí je podobně natažená do krajnosti (byť příjemné) jako takřka dvacetišestihodinová nahrávka. Nejednou si řeknete, že šlo příběh Vítězů odvyprávět úsporněji, ovšem na úkor emočního dopadu. Popis dění ve vichřici skáče z jednoho hrdiny na druhého, vzbuzuje očekávání, až dráždí stejně jako celá kniha.

 

Většina postav jsou staří známí, jež vhodně doplňuje několik nováčků. Pokud jste nečetli předchozí díly, nemusíte se bát, že byste se v nich ztráceli. Minulé události jsou připomenuté dost na to, aby Vítězové obstáli jako samostatná kniha, a zároveň tak akorát, aby to nenudilo čtenáře znalé dřívějšího vyprávění. Backman vykresluje charaktery svých hrdinů i antihrdinů natolik umně, že se v nich bez obtíží orientujete, mnozí vám přirostou k srdci a jen zcela výjimečně mezi nimi naleznete jednorozměrné klaďasy či padouchy.

 

Celý děj se odehrává během několika málo dní, ale jsou to dny natolik nabité událostmi, že jejich popsání vydá na stovky stran či v případě audioknihy desítky hodin. Navíc sledujeme osudy několika tuctů obyvatel Medvědína a nedalekého Hedu a seznamujeme se s jejich niternými obavami a nadějemi. Backman obvykle z každého svého hrdiny vyždíme vypravěčské maximum, aniž by jejich linku zbytečně prodlužoval. Nebojí se také čtenářům prozradit, co – obvykle tragického – je na dalších stranách čeká. Napětí v knize tudíž plyne spíš z toho, že dumáme, jak a proč, než abychom trnuli, co se stane. Dobře je to patrné opět v úvodu s vichřicí, kde záhy zjistíme, že jedna z důležitých osob předchozích knih zemře, ale velmi dlouho trvá, než přijdeme na to, kdo a za jakých okolností.

 

Navzdory nespornému vypravěčskému mistrovství Fredrika Backmana můžete získat pocit, že občas vykrádá sám sebe. Nejde jen o způsob vyprávění plný introspekce a hlásání životních pravd, které jsou pro medvědínskou trilogii typické, ale nelze se ubránit dojmu, že čtenářům znovu podsouvá něco, co už dostali v minulých knihách. Příkladem může být silné téma znásilnění, jež bylo stěžejní pro Medvědín a znovu je zásadní i ve Vítězích, jakkoliv je tentokrát nahlíženo z jiného úhlu a se zcela jinými důsledky.

 

Knize velice svědčí způsob, jakým její text pojalo nakladatelství OneHotBook. Největší jistotou je vypravěč Pavel Soukup, jenž svůj hlas propůjčil i předchozím dílům. Je až neuvěřitelné, jak se mu daří podporovat tu slzopudný, jindy roztomilý text a ještě více posílit emoční dopad vyprávění. Navíc dokáže i ty nejpatetičtější repliky pronášet nejen procítěně, ale i uvěřitelně.

 

Vítězové jsou horskou dráhou citů, na kterou nasednete a je takřka nemožné z ní za jízdy slézt. Děj pádí kupředu jako Amat – nejrychlejší medvědínský hokejista – na ledě. Duchu knihy i jejímu tempu se pak skvěle přizpůsobuje i vyprávění Pavla Soukupa, jenž audioknize vdechl život, který je všechno, jen ne unylý.

 

Název knihy: Vítězové

Autor:  Fredrik Backman

Překlad: Helena Matocha-Matochová

Interpret: Pavel Soukup

Nakladatelství: OneHotBook

Místo vydání: Praha

Rok vydání: 2023

Vydání: 1.

Délka nahrávky: 25 hodin 47 minut

ISBN:

Ediční řada:

 

 

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení