Recenze knih

Zločinci odcházejí, Harry Hole zůstává

Od doby, kdy nakladatelství Kniha Zlín přivedlo na český literární trh norského spisovatele Jo Nesbøho, máme možnost si přečíst již třináctý svazek. Jeho český název je Zatmění a odehrává se z velké části v Harryho domovském Oslu.

Já a můj pes

Clem žije ve svém malém bytě v Londýně spolu se svým psem. Je to pes obřích rozměrů a jmenuje se Karlík Bucket podle hlavního hrdiny příběhu Karlík a továrna na čokoládu. Jsou dva a je jim spolu dobře. Clem pracuje v obchodě se sýry, který se nachází pod jejím bytem, a v tuto chvíli nikoho nemá. Už léta se marně snaží vysvětlit svému bývalému příteli, kde jsou jejich hranice. Kniha Natalie Coxové Chce to dva je oddechovkou, u které se zasmějete.

Můžou knihy měnit životy i celý svět? Ano

5

Můžou knihy změnit svět? Já věřím, že ano. A Tomáš Hajzler, autor knihy Dobrý život ve stínu konzumní společnosti? Ten v to dozajisté věří taky. Jinak by totiž nevěnoval obrovské úsilí sepsání více než šesti set stránkové knihy (vedle množství svých dalších aktivit), která právě o změnu společnosti usiluje.

Legendy bílého sportu

5

Tenis je sport neuvěřitelně těžký a vyžaduje píli a disciplínu. Když máte ještě navrch kapku talentu, pak se z vás stane legenda, kterou obdivuje celý svět. Zdeněk Žofka ve spolupráci s Ivanem Lendlem napsal o význačných osobnostech tenisu knihu Králové tenisových Grandslamů s podtitulem Neuvěřitelný triumvirát. V České republice ji vydalo nakladatelství Autreo.

Příběh akvamarínu

5

Jak daleká může být cesta k tomu, kdo je nám nejblíž? Bezútěšný a rutinní život Jasmíny změní náhodné setkání s Joachimem. Jasmína pochází z 21. století a Joachim z 19. století, přesto se potkají. Autorka Miriam Blahová na pozadí příběhu dvou duší ztracených na chvíli v čase přibližuje historii dřevařské kolonie v Lomné.

Čokoláda je nejlepší přítel ženy

5

Čtyři hrdinky série Čokoládový klub jsou zpět a mají svému čtenáři opět co říct. Druhý díl nese název Čokoládové nebe a vydalo ho nakladatelství Grada v roce 2023. Pohodlně se tedy usaďte a připravte se na to, že budete mít chuť na něco dobrého, a tak si připravte dobroty do zásoby, budete je potřebovat. Jak říká jedna z hrdinek: „Čokoláda spraví všechno.“

Další případ komisaře Bergmana

Detektivní romány Michaely Klevisové mají u čtenářů velký úspěch a autorka je velmi pracovitá, takže má na svém kontě už celou řadu titulů. Tím nejnovějším je krimi s názvem Vraní oko.

Příběh ze španělské občanské války

Třicátá léta minulého století se nesla ve znamení krize, nástupu fašizmu a počátku druhé světové války. Událostí, které si lidstvo nepřeje znovu zažít, přesto dělá vše pro to, aby neštěstí opakovala. O jedné z takových etap pojednává kniha Maggie Brookes V lásce a válce.

Další případy vrchního komisaře

5

Detektivní povídky jsou v současné době formát, který stojí trochu v pozadí, zastíněný množstvím kriminálních románů. Přesto jsou oblíbené, protože umožňují číst i pokud máme málo času. Lubomír Macháček napsal celou řadu povídkových sbírek s detektivní tématikou a tou nejnovější je Vrchní komisař má rád Poirota.

Ztracenci a nalezenci Richarda Ermla

Po letmém pohledu na vydané knihy by se mohl Richard Erml nazvat spisovatelem rozkročeným mezi Libní a Tibetem. V poslední době se zdá, že se literárně usadil v Praze, svou nejnovější knihu Ztracenci a nalezenci situoval tam.

Rusko očima Vladimira Sorokina

Kniha povídek Cukrový Kreml není žádnou novinkou. V originále vyšla už v roce 2008, ale na český překlad si musela počkat poměrně dlouhou dobu. Její autor Vladimir Sorokin mezitím stihl Rusko opustit, čemuž se, zvážíme-li současnou situaci v jeho vlasti, nikdo nemůže divit.

Ochutnávka polského hororu

Polská literatura patří k těm, které stojí za to sledovat. Bohužel, ta se k nám nedostává v množství, v jakém by bylo potřeba. V tomto ohledu jsou polská vydavatelství znatelně napřed, česká literatura v Polsku je velmi oblíbená. Vydavatelství Golden Dog alespoň částečně tento dluh snížilo sbírkou hororů Polské noční můry.

Aktuality

 • Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu

  Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.

  Číst dál...  
 • Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival

  Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení