Recenze knih

Joanna Batorová – Chmurdálie

5

Román Chmurdálie volně navazuje na knihu Pískový vrch. Opět se setkáváme s Jaďou Chmurovou, nyní již vdovou po horníkovi Stefanu Chmurovi, a s jejich dcerou Dominikou.  Dominika v závěru předchozí knihy utrpěla vážnou nehodu, kterou jen zázrakem přežila. Ležela v kómatu a díky rodinné známé (Gražyně Ropuchové, výstřední přítelkyni babičky Haliny žijící v Německu), je převezena do mnichovské nemocnice.

Touha bez romantiky

5

Mezi vydáním minulé a nejnovější knihy Hany Lundiakové zeje relativně velká časová mezera. Zatímco před deseti lety se její jméno mezi novinkami objevilo každé dva roky, museli si čtenáři tentokrát na novelu Co je ti do toho počkat sedm let.

Čím více tajemství, tím méně kalorií

Kam uklidit dceru ruského oligarchy, aby byla skrytá před světem? Natašin otec v tom má jasno, a tak se patnáctiletá dívka ocitá na internátní škole v Anglii, kde má sice černou kreditku, zato ale omezený přístup k internetu a v podstatě nulový kontakt s civilizací. A tak začíná Oligarchie, nový román úspěšné spisovatelky Scarlett Thomas. V česku zatím vyšly tři její knihy: Konec pana Y, PopCo a Náš tragický vesmír.

Není víno jako víno, není whisky jako whisky

Zoufalství je společensky neúnosné. Těmito slovy britský spisovatel Dick Francis, jenž se proslavil jako mnohokrát oceněný profesionální žokej a pilot Královského letectva, začíná psát knihu Expert. O muži na první pohled nezajímavém. Jeho denní rutinou je nakládání beden alkoholu, rozvážení a prodávání. Při těchto pracích, při večeři či ve spánku se vrací vzpomínky na manželku, zvláště když ji nesmírně moc miloval. Na tu, která ho i s nenarozeným dítětem při porodu opustila a díky níž prožil nejkrásnější chvíle života. V takových situacích téměř každý sáhne po láhvi vína.

Co je šeptem...

5

Na mnoha pracovištích po celém světě se ještě stále děje to, že jsou podřízení nevhodně obtěžováni svými nadřízenými. Bohužel se stále oběť za tuto skutečnost stydí a nevyjde s pravdou ven. Často snáší takové chování dlouhá léta a zabředávají do názoru, že s tím stejně nejde nic dělat. Hlavní hrdinky románu Tichá pošta autorky Chandler Blaker se ale rozhodnou jednat.

Jak vycházet s problémovými lidmi

5

 Máte ve svém okolí choleriky, věčné kritiky, královny dramatu, stěžovatele nebo jinak nevyrovnané osoby? Je vám zatěžko s nimi vyjít, ale musíte kvůli práci nebo z jiných důvodů? Pak kniha Jak vycházet s problémovými lidmi Silke Weinig pro vás bude trefou do černého.

Rodinná kronika ve stínu uhelných dolů

Joanna Batorová (nar. 1968) patří k výrazným současným polským spisovatelkám. Věhlas nejen na domácí půdě, ale i v zahraničí, jí přinesla trilogie, kterou otevírá první díl Pískový vrch.  Děj románu autorka zasadila do prostředí průmyslového a hornického města Valbřich v Dolních Slezsku.

Pro krásu se musí trpět

„Pro krásu se musí trpět“… tuhle větu slyšela určitě skoro každá dívka. A zde v baletní škole to platí dvojnásob. Baletka musí být dokonalost sama a za tím nestojí nic jiného než tvrdá dřina a odříkání. Jelikož je tahle škola plná baletek, musí se každá z nich připravit na závist a velmi drsné naschvály, které překračují veškeré meze.

Jak rozumět přírodním jevům

5

Peter Wohlleben patří k živoucím legendám v oblasti ochrany přírody a jeho názory jsou slyšet daleko za hranicemi rodného Německa. Své poznatky veřejnosti podává nenásilnou formou, mimo jiné i v knižní podobě. Jeho knihy Citový život zvířat nebo Tajný život stromů se staly bestsellery ve svém žánru. Nyní autor přichází s novinkou Přírodě na stopě, v níž se zabývá širokým spektrem přírodních jevů, kterých se účastní každý z nás. A je jen na nás, jestli tato účast bude pasivní, nebo se staneme aktivními pozorovateli, kteří dokáží viděné a slyšené interpretovat a využít.

Jak přežít krásu Severu

5

Ona – pohledná, jemná žena oplývající financemi a intelektem. On – urostlý, pragmatický, intelektuál. Dvojice jako z reklamy na rodinné štěstí, které korunuje malá dcerka. Jednu vadu tato idylka má. Urostlý intelektuál podlehl volání divočiny a stal se z něj lovec kožešin na Špicberkách. A krásu tohoto malebného souostroví touží ukázat i své ženě. Christiane Ritter tak dostala dokonalý námět pro svoji autobiografickou knihu Žena v polární noci.

Milý budoucí sousede…

5

Milý sousede,
oslovuji Vás „sousede“, protože neznám Vaše jméno ani o Vás nevím nic bližšího. Vzhledem k podmínkám je slovo „soused“ možná příliš obyčejné na to, aby vystihlo vztah mezi námi. Navzájem si pronikáme do spánku, narušujeme si pocit domova. Jeden pro druhého jsme živoucím ztělesněním těch nejhorších nočních můr historie. Takhle vypadají sousedé? (HALEVI, J. K. (2020). Dopisy přes zeď. Přel. A. Marxová. Praha: Akropolis, s. 11.)

Rady zvířátek jak se vyrovnat s vedrem

5

 

Peter Wohlleben je žijící legendou mezi čtenáři literatury popisující přírodní zákonitosti, faunu, floru, projevy počasí,… Málokdo však ví, že tento autor je spolu se svou manželkou Carinou podepsán i pod řadou knih, kde se přírodní zákony snaží vysvětlit a popsat i těm nejmenším čtenářům. Jednou z novinek je i kniha Kde si Píťa zchladí tlapky? o veverčím samečkovi, který se v parném létě potřebuje ochladit.

Soutěže

Aktuality

 • Lidé poslechem audioknih tráví stále více času

  Praha, 14. 1. 2021 - Výsledky 7. ročníku Velkého audioknižního průzkumu ukazují, že lidé stále častěji volí jako formu čtení audioknihy a poslechem mluveného slova tráví čím dál více času.

  Číst dál...  
 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení