Recenze knih

Neobvyklé pojmenovatelné strachy, břímě, které neseme

Neobvyklý. Napínavý. Čtivý. Tři slova, jimiž by se dal jednoduše popsat psychothriller z pera C. L. Taylor Strach. Vypráví nejen neotřelý příběh, ale nechává čtenářovu mysl zabloudit do temnějších zákoutí a zamýšlet se nad problémy, které předestírá, jako je pedofilie a stalking.

Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš

To je sdělení, které čtenáři přináší kniha Petra Bazgera Mediace. Nenápadná, útlá knížka s nálepkou silného psychologického románu o tragédii, vině i odpuštění. Když jsem začínala knihu číst, neměla jsem příliš vysoká očekávání, často se setkávám s psychologickými bestsellery, které po přečtení zanechávají ve čtenáři pouze údiv nad tím, jak je možné, že něco podobného vůbec vyšlo. Ale co kdyby právě toto byla ta pověstná jehla v kupce sena?

Pozůstatky staré Ostravy

5

Ostrava se mění, z hornického města s charakteristickými obrysy těžních věží a vysokých pecí se snaží získat tvář moderního města, které by mělo poskytnout relativní pohodlí svým obyvatelům i přiměřené kulturní vyžití. Usiluje o to mnoho měst, výsledky však z různých důvodů bývají žalostné. Ostravě se však alespoň u některých míst podařilo zachovat industriální vzhled povýšený na kulturní památku. Kniha Petra Čichoně Lanovka nad Landekem jako kdyby se automaticky do těchto míst začlenila.

Tajemství skrytá v kartách

5

Na podzim loňského roku vydalo nakladatelství Albatros třetí vydání knihy norského spisovatele Josteina Gaardera Dívka s pomeranči (čtěte recenzi zde). O půl roku později se na pultech knihkupectví objevilo nové, také třetí vydání jeho neméně slavné knihy Tajemství karet. Dobrodružný příběh, který mísí reálný svět, fantazii i hluboká filozofická témata, doprovázejí v tomto nejnovějším vydání překrásné ilustrace oceňované výtvarnice Renáty Fučíkové.

Ta druhá manželka a já

5

Moc a peníze přitahovaly lidstvo odjakživa. Dcera zesnulého zbohatlíka Phoebe Millerová o tom ví své. Dokud byl její otec naživu, žila celkem klidný život. Po jeho smrti však začnou na světlo vyplouvat skutečnosti, které jsou víc než nepříjemné, a proto se Phoebe uklidí do ústraní. Kniha autorky Allison Dicksonové Ta druhá paní Millerová vyšla v České republice v nakladatelství Argo.

Krok za krokem k úspěchu

5

Kniha Jamese Cleara Atomové návyky – s podtitulem Jak si budovat dobré návyky a zbavovat se těch špatných – se po velkém úspěchu na americkém knižním trhu a po přeložení do několika desítek jazyků nyní díky nakladatelství Jan Melvil Publishing dostává i k českým čtenářům. Titul cílí zejména na ty, kteří se zajímají o osobní rozvoj nebo touží po úspěšnějším a spokojenějším životě.

Nejslavnější éra hotelu Continental ožívá v románu Jany Poncarové

5

Jana Poncarová se po své úspěšné knize Podbrdské ženy pustila do úkolu skutečně náročného. Rozhodla se napsat biografický román o české, resp. plzeňské hoteliérce Eugenii Ledecké, majitelce hotelu Continental. Stála před těžkým úkolem: neutopit se v historických faktech a vytvořit poutavý román s hrdinkou, která vždy nevzbuzuje právě sympatie. Jak se jí to povedlo?

Severská kráska a válečný fotograf

5

Ingrid Bergmanová a Robert Capa. Slavná herečka a válečný fotograf. Jaký byl jejich vztah? Láska? Románek? Na tyto zvídavé otázky přináší odpověď kniha MILOVAL JSEM INGRID BERGMANOVOU, která se nedávno objevila v knihkupectvích. Název knihy je však trošku zavádějící, to mohu prozradit hned v úvodu, tak se na to pojďme podívat.

Láska a jiné těžkosti

Mnoho z nás si lásku představuje jako ten nejkrásnější cit na světě. Je to emoce, která umí překonat velkou dálku i rozlišnosti, které dva zamilovaní lidé mají, a často je slepá. Nezáleží jí na barvě očí, velikosti bot či národnosti. Když přijde, tak je to ten největší dar, co můžete dát i dostat. Často ale lásku provází i bolest. O lásce, která je nádherná a mocná, ale opravdu může i potrápit, vypráví kniha Den, kdy jsme se potkali autorky Roxie Cooperové.

Všestranný náhled na společenské problémy

5

Na první pohled se může zdát, že Slepé skvrny jsou jen dalším titulem o společnosti – od intelektuála pro intelektuály. Avšak Daniel Prokop ve své knize nejen analyzuje chování Čechů, ale také přibližuje sociologické fenomény všem čtenářům bez rozdílu. V české kotlině tak možná poprvé vznikla kniha, kterou může ocenit každý bez ohledu na politické názory či hodnoty.

Věk je jen číslo

Erin a Lydia jsou dvě ženy z rozdílných generací. Každá si ale prošla velmi obtížnou životní situací a teď se snažízačít žít znovu a snad najít tu vytouženou pohodu a štěstí. Čeká je dlouhá cesta. Kniha Báječný čas života autorky Abby Williamsové vyšla v nakladatelství Metafora v edici 7lásky.

Vive l'Empereur!

5

Když se zamyslíte nad nejvýznamnější bitvou světových dějin, která se odehrála na našem území, nejspíš vás napadne bitva u Slavkova. Dodnes je připomínána jako doklad taktického génia Napoleona Bonaparta a nadšenci z celé Evropy si ji počátkem prosince připomínají rekonstrukcí na památném bojišti. O válkách vedených francouzským císařem byly i u nás napsány stovky knih. Ta poslední z nich se však nezaměřuje ani na popisy válek, ani na samotného malého velkého generála a panovníka. Kniha Napoleonův voják mající podtitul Jaký byl, jak žil a proč bojoval popisuje život mužů, kteří nesli útrapy války na svých bedrech, ale jejichž jména se v toku dějin dávno ztratila.

Soutěže

Aktuality

 • CJO 2020 - užší nominace pro 33. ročník Ceny Jiřího Ortena

  Hiphopová detektivka Malej NY, psychotická novela vykreslující život na pomezí reality a bludů Svatá hlava a pozoruhodná báseň v próze Mount Anne

  Číst dál...  
 • Je rozhodnuto, Zlatá stuha 2020 zná své laureáty

  Letošní slavnostní předání výročních cen Zlatá stuha se sice vzhledem k nepříznivým okolnostem přesunulo na podzim, ale poroty všech částí vybraly ty nejlepší knihy už teď.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení