Odborná literatura

Kniha o vztazích mezi dětmi a rodiči

Kniha Držte si své děti – proč jsou rodiče důležitější než než kamarádi je jedním z titulů, který by si měl přečíst každý člověk vychovávající nebo pracující s dětmi. Na knižním trhu je jich dnes nepřeberné množství. Píší je jak odborníci z oblasti psychologie a výchovy, tak také poučení laici. Tahle kniha má výhodu v tom, že je ověřena mnoha lety praxe obou autorů.

Jakou moc má dnes ještě geografie?

V dnešním globalizovaném světě už lidé v podstatě zvítězili nad překážkami, které jim po staletí kladly do cesty geografické podmínky světa kolem. Okamžitě se můžu spojit s člověkem na druhém konci světa, do druhého dne tam mohu být. Na kterémkoli kontinentu si mohu založit firmu a z kteréhokoli jiného kontinentu ji mohu na dálku řídit. Mezinárodní vztahy dávno nejsou honem za teritoriální expanzí, velká část světového boje o moc se dnes naopak odehrává v kyberprostoru nebo ve vesmíru. „Moc“ geografie slábne.

Když dítě volá SOS

Psychiatrička s dlouholetou praxí věnující se také literární činnosti a popularizaci svého oboru přichází s další knihou, která je tentokrát určena především rodičům dospívajících dětí. Autorka knihu Pomoc dětské duši sepisovala v době pandemie představující pro celou společnost velmi těžkou zkoušku. Rodiny byly v dané době vystaveny nebývalému tlaku a zátěži. Důsledky a negativní dopady karantény a sociální izolace v podstatě řešíme dodnes.

Je normální to, co je normální?

kniha

Když se člověk narodí do určité kultury a poté v ní i vyroste, má jen pramalou šanci si vůbec povšimnout, že je na jejím fungování něco špatně. Co je všudypřítomné, to se stává normálním. A co je normální, to začíná být neviditelné. Jen velmi vnímavé osobnosti jsou pak schopny nadhledu a uvědomění si, že co dělají všichni, to nemusí být nutně správně. Jestli k těmto vizionářům někdo bezesporu patří, tak kanadský lékař Gabor Maté. Ve své nejnovější knize Mýtus normálnosti to jen potvrzuje.

Chtěli byste umět vyjednávat?

kniha

Každý z nás vyjednává, ať v práci s kolegy, s nadřízeným o zvýšení platu, nebo s partnerem o domácnosti. Kniha Radima Paříka Umění vyjednat cokoliv se zaměřuje zejména na pracovní vyjednávání. Samozřejmě lze ovšem rady a představené techniky uplatnit i v každodenních situacích. 

Seznamte se s dílem malíře Jaroslava Valečky

5

Jaroslav Valečka patří k významným českým umělcům a jeho tvorba se během dvaceti pěti let, kdy se s ní mohla veřejnost setkávat, stala nezaměnitelnou. Seznámit se s ní můžeme i prostřednictvím publikace Jaroslav Valečka, vydané italským nakladatelstvím Area creativa za podpory sponzorů.

Tito a jeho soudruzi

Jak velkou úlohu hrají v historii významné osobnosti? Ohýbají běh dějin, nebo jsou jím vlečeny? Tato otázka se v historické vědě těší poměrně velkému zájmu. A jednou z postav, která historiky přímo vybízí k tomu, aby si ji kladli, je bezesporu Josip Broz Tito. Muž, který po dlouhých 35 let (1945-80) vládl Jugoslávii, je velmi oblíbeným předmětem zkoumání. Jednou z mnoha publikací, které o Titovi od jeho smrti byly napsány, je také kniha Tito a jeho soudruzi, kterou historik Jože Pirjevec vydal v roce 2011 a která v českém překladu vyšla v minulém roce.

Dlouhá peloponéská válka

Starověké Řecko patří k nejvíce fascinujícím tématům světových dějin. Dodnes navazujeme na jeho úspěchy v divadle, sportu, vědách i politice. Mělo však i svou odvrácenou tvář spojenou s otroctvím, podřízeným postavením žen a válečnými hrůzami. V antickém Řecku také došlo k patrně nejslavnější válce mezi dvěma městskými rivaly – Athénami a Spartou. Této válce, známé jako peloponéská, se věnuje nedávná publikace Michala Habaje a Pavla Nývlta Válka o Řecko: Sparťané proti Athéňanům vydaná nakladatelstvím Academia.

Atomoví parchanti

Nesourodá skupina sestávající z vědců, sportovců, diplomatů a špionů je postavena před jeden společný úkol, na jehož splnění závisí vývoj druhé světové války. Která strana bude dříve schopna sestavit atomovou bombu? Sam Kean popisuje barvitý příběh podle skutečných událostí v knize Atomoví parchanti.

Diskrétně o diskrétní matematice

5

Teorie grafů je jednou z disciplín diskrétní matematiky, která hraje velmi důležitou roli v mnoha oblastech našeho života. S výsledky této poměrně mladé matematické disciplíny se setkáváme na místech, kde bychom to třeba ani nečekali. Víte například, že se uplatnila při plánování vedení elektrické sítě na jižní Moravě? Základy diskrétní matematiky nás provedou profesoři Jiří Matoušek a Jaroslav Nešetřil v knize Kapitoly z diskrétní matematiky.

Hypersenzitivním matkám vstup povolen

5

Mít dítě s sebou přináší záplavu vjemů a pocitů, které člověka dokážou pořádně zahltit. A co teprve u citlivé maminky! Autorka Brigitte Schorr ve své knize Velmi citlivá maminka popisuje zkušenosti i prožitky matek, které vnímají intenzivněji, citlivěji a snadno jim všechno připadá „moc“.

Aktuality

 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  
 • Co mě zaujalo na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě

  7. 10. 2023 skončil 33. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě. Jako vždy byl plný různých doprovodných programů, které se bohužel z časových důvodů mnohdy překrývaly, proto chci informovat jen o těch, kterých jsem se stačil zúčastnit.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení