Recenze: Odborná literatura

Recenze: Adam Hnojil – Jaroslav Valečka

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Jaroslav Valečka patří k významným českým umělcům a jeho tvorba se během dvaceti pěti let, kdy se s ní mohla veřejnost setkávat, stala nezaměnitelnou. Seznámit se s ní můžeme i prostřednictvím publikace Jaroslav Valečka, vydané italským nakladatelstvím Area creativa za podpory sponzorů.

  

Jde o exkluzivní publikaci, která již z podstaty musí být tištěna na kvalitním materiálu vysoce jakostním tiskem tak, aby vynikly nejen detaily obrazů, ale také aby se zachovalo barevné ladění, které je pro obrazy Jaroslava Valečky velmi podstatné. Editorem knihy se stal Adam Hnojil, kurátor a malíř, který je autorem mnoha dalších publikací, věnujících se umění.

 

Žádná, byť nejkvalitnější publikace samozřejmě nenahradí zážitek z originálního obrazu, ale pokud neznáme pozadí jejich vzniku, jsme jako diváci o cosi ochuzeni. U Valečkových obrazů to platí plně, protože z jejich pouhého pozorování nemůžeme mnoho vyvodit. Kniha Jaroslav Valečka nám poskytne mnoho vodítek k pochopení tematiky, díky tomu se můžeme na malby dívat jinou optikou.

 

Texty obsažené v knize lze rozdělit do dvou kategorií. Tou první jsou charakteristiky Valečkovy tvorby od odborníků, které ovšem můžeme vnímat jako něco, co nám našeptává, co si máme o umělcově tvorbě myslet. V tomto postoji je cítit trocha negativizmu, ale je důležité vědět, jak odborná veřejnost jeho tvorbu vnímá. Máme možnost si tak přečíst úvod editora Adama Hnojila a kurátorky Jolany Pastor, článek Pohledy fantazie historičky umění Rey Michalové, krátké odstavce historiček Martiny Vítkové a Kateřiny Tučkové, která je čtenářům známější jako autorka velmi úspěšných románů. Od těchto a dalších odborníků můžeme čerpat informace o vnějších spojitostech s uměleckou sférou, a pokud někdo chce a potřebuje, i několik frází použitelných na společenských setkáních. 

 

Druhou pomyslnou kategorií jsou vlastní texty Jaroslava Valečky. Právě v nich může pozorovatel jít „za obraz“ a částečně se vžít do myšlení autora, aby dokázal dekódovat příběhy, které se na plátně před ním odehrávají. Je potřeba uznat, že autor je v této oblasti velmi otevřený, nesnaží se zahalit své malby do tajemné aury a informace lze čerpat nejen v této knize. Hodně se dozvíme i na jeho stránkách www.valecka.eu

 

 V knize i na stránkách malíře se můžeme seznámit i s uměleckým směrem, k němuž se hlásí – se struckismem. Jaroslav Valečka je v tomto hnutí mezinárodně uznávaný. Závěr tvoří krátký autorův životopis, v němž můžeme prostřednictvím fotografií navštívit i jeho ateliér v rodné vesnici Líska. Nezbytný je i seznam výstav a zastoupení ve sbírkách.

 

Jak jsem už zmínil, jde o krásnou a velmi kvalitní publikaci, pečlivě zpracovanou tak, aby poskytla přehled o autorově díle i o něm samotném. Texty jsou dvojjazyčné – česky a anglicky, takže může důstojně reprezentovat i v zahraničí.  

 

 

Název: Jaroslav Valečka

Autor: Adam Hnojil (ed.) 

Vydavatel: Area creativa

Vydání: 1. 

Rok vydání 2021 

Počet stran: 208

ISBN 978-80-7641-023-7 

 

 

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení