Knihy pro dospělé

Sága ztracených Vikingů

5

Anotace knihy  Sůl pradávných slz, prvního dílu série Ságy ztracených Vikingů, slibuje příběh, ve kterém minulost spojuje se současností tajemný symbol - uroboros. S lehkým mrazením v zádech se můžeme začíst do příběhu o minulých životech, o nevyjasněném zmizení části bojovných Vikingů i o věčném boji dobra se zlem. Sůl pradávných slz má díky dobře vymyšleným dějovým linkám potenciál oslovit nejenom čtenáře, pro které je fantasy první volbou, ale i ty, kteří tento žánr příliš často nečtou, tak jak tomu bylo u mne.

Dospívání bez příkras

5

Ljudmila Petruševská patří mezi ty ruské autory, kteří mají českému čtenáři co říct. Ne ve smyslu, že bychom sdíleli podobnou zkušenost, ale nabízí nám necenzurovaný pohled na společnost, kterou jsme měli podle minulých politiků sledovat a učit se od ní. Kniha Nezralé bobule angreštu, kterou vydalo nakladatelství Pistorius & Olšanská, takovou sondou do sovětské společnosti je.

Vražda v zapadákově na jihu Čech

Stejně jako filmy, jídlo nebo dovolenkové destinace mají své hity a módní vlny, má je i literatura. Jednou patří k nejoblíbenějším cestopisy, jindy román, poté historická próza,… Stálicí a královnou je však detektivka. Knihkupectví jsou zavalena více či méně povedenými kusy a čtenáři doslova plavou v potocích krve, které se na ně valí z obálek a stránek knih. Jak si vybrat tu opravdu dobrou a neutopit se? Vsaďte na osvědčená jména a nebojte se dát šanci i českým autorům, byť poslední dobou vane převážně severní vítr, který přináší krimi plné temna, chladu a ponurých zimních večerů. Stejně jako jsme letos byli nuceni trávit dovolenou převážně v tuzemských krajích, sáhněte občas i po detektivce z místní produkce.

Nové příběhy Marie Výrové

Michal Sýkora si svými detektivní i romány získal u českého čtenáře velmi vysoký kredit. Detektivky sice zastínily jeho další – jistě významnou literární – činnost, ale to už je jiná kapitola. Nyní se budeme věnovat jeho nové knize Nejhorší obavy, která patří zcela nepochybně do kriminálního žánru.

Neboj se, Vanesso, jako tvůj učitel ti přece neublížím

5

Má temná Vanessa je kniha, jíž debutovala americká autorka Kate Elizabeth Russellová. Vydání spisovatelčiny prvotiny provázela v její domovině nejedna kontroverze (nařčení z plagiátorství, poukaz na hnutí #MeToo), čemuž se u nás bezesporu vyhnula. Přesto je představována jako kniha výjimečná, na zadních deskách knihy se skví: Znepokojivý bestseller, který způsobil celosvětový poprask. Pojďme se podívat, co je na tom pravdy.

Statečné ženy v srdci třetí říše

Město žen je podle anotace knihou o obyčejných lidech v neobyčejné době. S tím nemohu úplně souhlasit, protože hrdinství obsažené v tomto románu je rozhodně mimořádné. Poznejte příběh odehrávající se v Německu za druhé světové války, v němž najdete zajímavý pohled na dění přímo v srdci třetí říše.

Každodenní situace z nové perspektivy

5

Román Soběstačný od Zuzany Dostálové sklízí v naší české kotlině jednu pochvalu za druhou. Autorka se noří do hlubin české společnosti a vyzdvihuje kontrasty různých životních stylů. To vše na pozadí osudu dospívajícího Štěpána, který má jedno jediné přání: být už konečně soběstačný.

Kronika zániku Evropy (1984 – 2054)

5

Názvem burcujícím z letargie ze současného vývoje ve společnosti zaujme Vondruškova kniha Kronika zániku Evropy na „první dobrou“. A přispívá k tomu i impozantní zjev knihy o více než sedmi stech stránkách. V dnešní zrychlené době, která má tendenci vše zjednodušovat a zkracovat, je to výjimečný počin a neměl by proto uniknout naší pozornosti.

Zlo v tomhle městě nikdy úplně nezmizelo

5

Sharon J. Bolton umí. Umí vytvořit nezapomenutelnou atmosféru, do které nechává vstupovat své hrdiny s nezapomenutelnými charaktery, tolik všedními a přitom tolik výjimečnými. Druhý díl z nové série Rakvář, která se pyšní názvem Travič, nezklame. Bolton si drží svůj standard, snad ještě více popouští uzdu fantazii své i čtenářově a dynamický děj s kriminální zápletkou koření prostředím čarodějnic a starých legend.

O ženách a pro ženy

Tisíce povah, tisíce podob a miliony lidských příběhů, které se dají literárně ztvárnit různou formou. Vážně, nevážně, s humorem, s nadsázkou, s ironií, s nadhledem,… Všechny najdete v souboru fejetonů Lucie Šilhové Svedu to na tebe. Jedná se o pokračování úspěšného prvního dílu Beru to na sebe. Převážně o ženách a převážně pro ženy a jejich schopnostech proměny. V aktuálním díle Lucie Šilhové má žena osm podob: manželka, dcera, dáma, matka, žena, hospodyňka, kalamita, kazatelka. A každá se aktuálně proměňuje podle potřeb svých a svého okolí, přičemž jednotlivé role se prolínají, přelévají a občas také přetékají. Slovy, emocemi a hlavně činy. Různé úhly pohledu na tutéž věc nebo bytost bývají často předmětem sváru nebo naopak komických situací. Častým spoluhráčem na poli vztahů je autorčin manžel, který je vzpomenut v téměř každém fejetonu, a lze tak usoudit, že pro autorku je především on nezměrným zdrojem inspirace.

Zločin na konci světa

5

Led, sníh, tma a malá vesnice na severu Islandu. Led, sníh, tma a uzavřená komunita, která ve snaze zachovat daný status quo svými prokřehlými křídly překryje cokoliv. Vraždou počínaje a vraždou konče. Ragnar Jónasson ve své knize Komunita pracuje s věcmi tak typickými pro Island jako jsou tma, zima a odlehlost. Někdy mohou být na obtíž a někdy pomůžou.

Soutěže

Aktuality

 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  
 • Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Hana Lehečková s novelou Svatá hlava nabízející ponor do „slabé" duše

  V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena (CJO) pro mladé talentované autory do 30 let zná svou vítězku. Je jí literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečková, která odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) upoutala svou novelou Svatá hlava. Kniha vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2019 a čtenáři předkládá zápisky schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší "normálnosti". Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 spojené s autorským čtením tří autorů nominovaných do užšího výběru proběhlo 15. září od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení