Knihy pro dospělé

Jak číst film?

5

Filmy jsou jedním z nejmladších médií, přesto si velice rychle získaly přízeň celého světa a vytvořily celou novou oblast umění – svět filmového plátna. Toto plátno za sebou však schovává víc, než je možná na první pohled vidět. Co se nám vlastně filmoví režiséři snaží sdělit a jaké způsoby k tomu využívají? Právě tuto otázku si klade Thomas C. Foster ve své knize Jak číst film.

Nebezpečné otázky a ještě nebezpečnější odpovědi… mrazivá krimi z východního Berlína roku 1975

5

Jsou kriminální příběhy, které jsou dobré natolik, že si je zapamatujete, případně se k nim časem vrátíte. Jsou kriminální příběhy, na které zapomenete okamžitě po přečtení. A pak jsou kriminální příběhy, které jsou vystavěny na pevném historickém základě, zasazené do prostředí, o kterém jsme každý alespoň někdy přemýšleli, a to jsou příběhy, které čtenáře nutí se k ději, postavám i dějovým aspektům vracet ještě dlouho po přečtení doslovu. Přesně taková je kniha Dítě Stasi autora Davida Younga. Příběh vystavený na bolestivé pravdě, upravený na základě fantazie autora, zasazený do míst, z nichž dodnes běhá mráz po zádech.

Dívka, která miluje knihy

5

Juliette má knihy opravdu ráda, vždy, když jede do práce, má nějakou s sebou a cestou metrem je do ní začtená. Při četbě ale stíhá pozorovat své okolí, další čtenáře pařížského metra. Juliette má dojem, že postavy knih, které čte, žijí zábavnější život než ona sama. Pak ale jednou udělá něco jinak a její život dostane spád. Knihu Dívka, která četla v metru napsala francouzská spisovatelka Christine Féret-Fleury.

Nehledejte lásku, najde si vás sama

Isabelle má svůj život nalinkovaný. Miluje řád a své jistoty, proto když zavřou restauraci, kam chodila pravidelně celých jedenáct let každý den na vietnamskou nudlovou polévku, je rozhozená. Tato změna je ale pouze jednou ze změn, které se jí začnou objevovat v životě. Kniha německé autorky Petry Hülsmannové Čokoládový průšvih je vyprávěním o mladé ženě Isabelle, která se pomalými krůčky stává jinou osobou.

Další rafinovaný podvod na obzoru

5

Nick Fox je velmi rafinovaný, ale víceméně napravený podvodník, který se uvolil pomáhat FBI s případy, jež nejdou řešit oficiální cestou. Nikoliv zadarmo, samozřejmě. Výměnou je mu svoboda, získaná fingovaným útěkem z vězení.

Mezi čtenáři a knihou „Ohníčky všude kolem“ to beze sporu zajiskří

Ohníčky všude kolem jsou druhou knihou, která u nás americké spisovatelce Celeste Ng vyšla. Její debutový román, jenž nese název Vše, co jsme si nikdy neřekli, se stal v době jeho vydání čtenářsky velice oblíbeným. Na konci minulého roku se překladu do češtiny dočkal i autorčin druhý román.

Slibuji ti, Annabelle

5

Kniha Slibuji ti, Annabelle vypráví o mladé zdravotní sestře Annabelle, která je nucena opustit Anglii kvůli konfliktu se svým otcem. Jejím útočištěm se stane Paříž – město bohémů a lásky, která číhá doslova na každém kroku. Ač původní snahou bylo “pouze” nalézt zaměstnání, osud Annabelle přihrál do cesty i osudovou lásku a otevřenou náruč své tety. Šťastné období je však velice brzy narušeno španělskou občanskou válkou, do které se Annabelle společně se svým přítelem Henrym zapojí. Současně s válkou začne divoký kolotoč situací, které naprosto změní život naší dvojice i řady dalších lidí.

Krev a humor

Série Kladivo na čaroděje je projekt Jiřího Pavlovského. Vymyslel si svět, ve kterém existuje magie, a čtveřici, která se ji snaží zachránit. Čtveřice je to vskutku podivná, hlavní slovo v ní má lhář, nejcitlivějším členem je alkoholik, největším svůdcem hubeňour žijící na veřejné toaletě a nejelegantnější je nekrofil. Aby těch zajímavostí nebylo málo, dvanáctidílná série má sedm autorů. A ono to funguje. Většina příběhů se odehrává v Praze, autoři mají pokřivený smysl pro humor a dělají nekorektní vtípky, a čtenáři je za to milují.

Cesta do nitra duše Jana Nerudy

5

Kdo by neznal jednoho z největších českých básníků, spisovatele, novináře a vůdčí osobnost májovců, Jana Nerudu. Díky němu máme umělecky vykreslenou pražskou Malou Stranu i s jejími nezapomenutelnými postavičkami. Fejetony podepsané trojúhelníkem dodnes zůstávají v povědomí každého středoškoláka, v básních Jana Nerudy si každý nachází to své. A právě o tomto velikánovi české literatury vychází nová kniha Srdce v kleci: Román o něžném rváči Janu Nerudovi. Snaží se jej však ztvárnit netradičně, jako člověka i s jeho lidskými nedostatky.

Klony

Replika je čtivý sci-fi příběh, který v sobě mísí romantické momenty s dramatickými okamžiky plnými nebezpečí. Kniha v žánru young adult zaujme už svojí optimisticky barevnou obálkou, kterou nelze přehlédnout v žádném knihkupectví ani v knihovně.

Citlivý příběh o tom, jak porazit strach

Každý z nás se něčeho bojí: tmy, pavouků, neúspěchu, ztráty blízkých. Sedmnáctiletá Ester má strachů celkem padesát, což ovšem v její rodině není vůbec nic divného. Každý se tu schovává před něčím, o čem se domnívá, že mu způsobí smrt. Ester se ale rozhodne, že je potřeba se tohoto prokletí zbavit. Skoro úplný seznam těch nejhorších nočních můr Krystal Sutherlandové je kniha o překonávání strachů a o tom, že každý je jedinečný.

Soutěže

Aktuality

 • Svět knihy po dvacáté čtvrté očima mladého knihomola

  Svět knihy – to je mezinárodní knižní veletrh a literární festival, který si nenechá uniknout žádný milovník literatury.  Festival se každoročně odehrává v prostorách a v přilehlém okolí pražského holešovského výstaviště. Letošní 24. ročník odstartoval ve čtvrtek 10. května a trval až do nedělního odpoledne. Za symbolických 120 korun jste se mohli ponořit do světa knih a komiksů.

  Číst dál...  
 • Bohatý komiksový program přilákal na Svět knihy rekordní počet návštěvníků

  Veletrh Svět knihy se letos nesl ve znamení komiksu, a i díky bohatému programu, který připravili komiksoví nakladatelé, přilákal rekordních 46 000 návštěvníků. „Tohle spojení prostě zafungovalo. Připravili jsme akce, přednášky a spousty novinek, sotva jsme stíhali stánek zásobovat,“ říká Jiří Pavlovský z největšího komiksového nakladatelství CREW. „Vznikaly i spontánní srazy komiksových fanoušků a na naprosté většině našich akcí bylo plno.“

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení