Knihy pro dospělé

Robert Bryndza je zpět s druhým dílem série Kate Marshallová

Robert Bryndza je zpět s druhým dílem série Kate Marshallová. Tentokrát dostal tajemný název Mlha nad Shadow Sands a opět nabídne velice čtivý thriller s propracovanou zápletkou.

Horory z Ostravska

Ostrava nebyla z hlediska kultury po jistou dobu brána příliš vážně, byla vnímána jako špinavé průmyslové město, v němž člověk najde spíše temné a zaplivané pivnice, ve kterých hasí horníci a hutníci žízeň pivem a kořalkou, než divadlo. Skutečnost však byla vždy jiná a z jistého úhlu pohledu to ukazuje i antologie Fialoví ďábli, pod nimiž je jako editor podepsán Martin Jiroušek.

Na některé knihy musí nazrát čas

5

Každá kniha je výjimečná. Ale u některé je třeba si dát čas, aby její jedinečnost byla správně pochopena a procítěna. Do této kategorie spadá i kniha Jak být šťastný Evy Woodsové a její hořkosladké vyznění, s nímž není lehké se smířit. Jedna ze dvou hlavních hrdinek si totiž dala jasný cíl – sto dní štěstí. Ptáte se proč? Tak pojďte a seznamte se s Polly a jejím nevšedně všedním příběhem.

Wojciech Dutka – Černá a purpurová

5

V poslední době se na českém knižním trhu objevila řada publikací a románů snažících se přiblížit prostředí koncentračních táborů, zobrazit holocaust z různých možných úhlů pohledu a představit zajímavé životní příběhy.

Finále, které doslova otřese Zemí

5

Román Kamenné nebe definitivně uzavírá trilogii Zlomená země N. K. Jemisin. Za oba předchozí díly autorka získala cenu Hugo a pozitivní kritika je na tuto sérii slyšet ze všech stran. Jedná se sice o fantasy příběh, zahrnuje ovšem mnoho aktuálních společenských témat a mistrně ukazuje jejich důsledky – a právě díky tomu se kolem něj rozvíjí tak bohatá diskuze. Dosahuje však závěr trilogie laťky, kterou si pro něj autorka, kritici i čtenáři vytyčili?

Železnohorský region očima Jana Stejskala

Jana Stejskala můžeme s klidným svědomím označit za regionálního východočeského spisovatele a v určitém smyslu i za patriota. O tom svědčí i jeho nová kniha Příběh ze Železných hor.

Kolik jich ještě musí zmizet, aby se začalo něco dít?!

Malé městečko Denton v Americe je otřeseno zmizením mladé Isabelle Colemanové. Nikdo neví, kde by se dívka mohla nacházet a proč tak náhle zmizela. Mnoho obyvatel se přiklání k tomu, že utekla z domu. Tomu ale její blízcí nechtějí uvěřit. Detektiv Josie Quinnová má navíc podezření, že jedno záhadné zmizení asi nebude poslední. A tak se pustí do osamělého pátrání, na jehož konci objeví mnohem víc věcí, než by si mohla na začátku představit. První díl ze série o detektivce Quinnové se jmenuje Mizející dívky a napsala ho Lisa Reganová.

Stáří bilancující

V době, kdy je preferováno korektní vyjadřování, našlapující opatrně okolo každého, kdo by se mohl cítit dotčen, není ani slovo „stáří“ příliš žádoucí. Nahrazuje se různými zástupnými výrazy, někdy hraničícími s absurditou. Lubomír Macháček se mu ve svém novém románu Zvíře na mostě nevyhýbá a svého hlavního hrdinu Prokopa Orla často nazývá starcem.

Co skrývá poklidná rekreační oblast na břehu jezera?

5

Jezero hladké v křovích stinných… Už když Karel Hynek Mácha psal svůj Máj, skrývalo se za lyrickým líčením přírody něco zlověstného, co nahánělo čtenářům husí kůži. Na stejně idylické místo u jezera ukrytého v lesích zasadila svůj román Hotel u Jezera stínů i Daniela Tullyová. A i tady téměř žádná romantika nečeká. Naopak se zde odvíjí příběh temný jako jezerní hlubiny a je těžké dohlédnout na jejich dno.

Nevděk světem vládne?

5

Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan. Výraznou osobnost, která zásadně změnila ráz jihočeské krajiny, si jistě pamatujeme z hodin dějepisu. Ale jaký byl tento bezesporu výjimečný muž? Jaký žil život? Kdo byly jeho lásky? To jsme se nedozvěděli, většinou se vše odbylo tím, kdy (kde) se narodil, co vytvořil a kdy (kde) zemřel. Nyní máme možnost prostřednictvím historického románu TVŮRCE ČESKÝCH MOŘÍ Jiřího Dobrylovského lépe poznat a možná i porozumět slavnému českému rybníkáři, který by v současnosti nejspíš dostal nálepku „kontroverzní“.

Poslední aristokratka po anglicku?

5

Téma knihy Zřícenina na krku a jiné katastrofy může českému čtenáři připomínat Aristokratku Evžena Bočka. Ostatně samotný přebal uvádí podobnou zápletku jako Bočkovy příběhy: Humorný román o excentrické rodině anglických aristokratů, jejich rozpadajícím se sídle a záchraně rodové cti. Je ale příběh anglické autorky vážně podobného ražení jako česká knižní řada?

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení