Knihy pro dospělé

Řev jelenů z Beskyd

Brutální vražda mladé dívky vždycky vzbudí pozdvižení, ale brutální vražda mladé dívky v malé osadě v Beskydech? Vyvolá paniku, zděšení, chaos a zbortí status quo na konci světa, kde lišky dávají dobrou noc, vlci dobrý den a jeleni zpívají. Slyšet jeleny zpívat je vroucným přáním jednoho z protagonistů knihy a zároveň jejím názvem. Autor František Šmehlík rozehrává napínavou partii. Kdo si odnese vítězné vavříny?

Pohádka pro dospělé

5

Vinná réva a magie spolu mají ve světě vytvořeném Luanne G. Smithovou společného víc, než se na první pohled zdá. Její román Víno a čáry, první díl stejnojmenné trilogie, sleduje osud vinné čarodějky Eleny, na kterou čeká boj se zlem, ale také láska.

Japonskem na motorce

5

Nikdy jsem nechtěla do Japonska. Na seznamu zemí, do kterých bych se chtěla podívat, vždycky chybělo. Bizarní, hlučné, přelidněné,… Už tam chci. Dominika Gawliczková to změnila. Respektive její poslední kniha Dominika na cestě Japonskem.

Mexický příběh plný mayských legend

5

Autorka Silvia Moreno-Garcia napsala už několik fantasy románů, z nichž v českém překladu poprvé vyšel Bohové jadeitu a stínu. Ale už v červnu bychom se měli dočkat dalšího, který se jmenuje Mexická gotika (vydává nakladatelství Host).

Vídeňské zločiny pokračují

Samozřejmě, že zločiny páchané ve Vídni pokračují, byly, jsou a budou. Stejně jako na každém jiném místě ve světě. Ale měl jsem na mysli Vídeňské zločiny Andrease Pittlera, jde o druhý díl série, tentokrát s podtitulem Vražda na konci války, odehrávající se listopadu 1918.

Nové vydání životopisu vynikající vědkyně

Některé knihy zapadnou téměř okamžitě po svém vydání, jiné můžeme považovat za stálice. Mezi ty druhé řadíme životopis Marie Curieové, který napsala její dcera Ève. Svědčí o tom mnohá vydání v různých zemích, vždyť těch českých můžeme do dnešního dne napočítat šest. Nejnověji knihu vydalo vydavatelství Maraton.

Dívka beze jména

Další případ pro Josie Quinnovou. Ve druhém díle série se s Josie pokusíme najít novorozené dítě, po kterém na místě činu nezbyla žádná stopa. Jak se případem detektiv Josie Quinnová prokousává, tím je zděšenější a obává se špatného konce. Podaří se jí miminko zachránit včas? A kdo za tak ohavným činem stojí? To a mnohem víc se dozvíte v knize Lisy Regan Dívka beze jména, která v České republice vyšla v nakladatelství Cosmopolis.

Nevážné pověsti

5

Praha je magické město, to je neoddiskutovatelný fakt. Přestože lze v Česku najít mnoho míst opředených pověstmi, v Praze jsou koncentrovaná na relativně malé ploše. I proto nalezneme mnoho textů, věnujících se tomuto tématu. Proto čtenář sáhne po knize Pavla Housera Grébovské motyky a další pražské legendy s pocitem, že se právě jedná o takovou literaturu.

Za tajemstvím babičky

5

Jana Poncarová vstoupila do literatury a všeobecného povědomí čtenářů románem Podbrdské ženy (2018), v němž se zaměřila na osudy tří generací žen jedné rodiny. Tématu ženských osudů se věnoval i její druhý román Eugenie (2019) inspirovaný skutečným životem hoteliérky Eugenie Egertové Janečkové. K sepsání třetího románu Alžběta a Nina autorku inspirovala vlastní babička.

Lovecké historky ze severu

5

Dobrodružství, volání dálek a nutnost spolehnout se pouze na sebe sama, případně na svého parťáka... Zřejmě každý z nás alespoň snil o podobných situacích či je prožíval s literárními nebo filmovými hrdiny. Dánský spisovatel a absolvent kodaňské Námořní akademie Jørn Riel je prožíval nepřímo i přímo. Při svých cestách po Grónsku se stal svědkem vyprávění lovců a rybářů a zaznamenával je. Díky tomuto nápadu se čtenářům nedávno dostala do ruky milá kniha povídek Arktické safari a jiné povídky z Grónska.

Druhou světovou to neskončilo

5

Nový román Ivy Tajovské Než se rozdělíme můžeme v jistém smyslu považovat za třetí část trilogie, navazující na knihy Odpusť, že jsem se vrátil a Hořící nebe. Stejně jako v nich i ve svém novém díle sleduje osudy lidí, které dění okolo nich staví do krajních situací.

Soutěže

Aktuality

 • Paseka se stěhuje do Karlína

  Po dvaceti letech na pražských Vinohradech započne nakladatelství Paseka novou etapu v  Karlíně. Nový majitel Laichterova domu, kde Paseka sídlila od roku 2000, má s prostorem plány, které nejsou slučitelné s běžným provozem nakladatelství. V redakci Paseky v ulici Vítkova již nebude možné vyzvedávat internetové objednávky, ale kromě stávajícího Vinohradského knihkupectví bude od 5. května výdejním místem také oblíbené karlínské knihkupectví Přístav.

  Číst dál...  
 • Nominace na Cenu Jiřího Ortena 2021

  V pořadí 34. ročník prestižní Ceny Jiřího Ortena (CJO), jíž udílí Svaz českých knihkupců a nakladatelů talentovaným autorům do 30 let věku, zná své nominované. Odborná porota vybrala z 21 přihlášených titulů tři pozoruhodné knihy: básnickou sbírku Šimona LeitgebaBetonová pláž (JT´s nakladatelství), počin Gábiny Pokorné V hlavě (Práh), přinášející bez příkras zápisky mladé schizofreničky,a románový debut Praskliny (Listen) spisovatelky, publicistky a scenáristky Kláry Vlasákové.Slavnostní vyhlášení vítěze proběhne 17. května 2021 od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny. 

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení