Knihy pro dospělé
Román české spisovatelky v jednadvacátém století
- Recenze: Radka Denemarková – Čokoládová krev
- Vytvořeno 6. 12. 2023 1:00
- Autor: Jiří Lojín

Nový román Radky Denemarkové Čokoládová krev se stal pro čtenáře malým překvapením, protože nakladatelství Host jeho vydání neoznámilo s předstihem, jaký by se dal očekávat u tak významné knihy. Jednalo se však o překvapení příjemné. Jsme zvyklí, že autorka vždy nalezne hluboké téma, které zpracovává komplexním způsobem, mnoho lidí se jím cítí zasaženo.
Čekání na letadlo
- Recenze: Bianca Bellová – Transfer
- Vytvořeno 19. 11. 2023 1:00
- Autor: Jiří Lojín

Čekání na letadlo sice nemusí být tak nekonečné jako čekání na Godota, ale ti, kteří často tímto dopravním prostředkem cestují, vědí své o zpožděních či o zrušených letech. Bianca Bellová si takové situace zvolila za základ své nové knihy Transfer.
Maršál Mannerheim v románu Markéty Hejkalové
- Recenze: Markéta Hejkalová – Století na vlnách
- Vytvořeno 17. 11. 2023 1:00
- Autor: Jiří Lojín

Markéta Hejkalová má k Finsku velmi kladný vztah. Není to jen proto, že finštinu studovala, ale měla také možnost v této zemi delší dobu pobývat. To se odrazilo v jejím díle – v překladech i vlastních knihách. Jejím nejnovějším románem je Století na vlnách.
Rodina Karnovských
- Recenze: Jisroel Ješaja Singer – Rodina Karnovských
- Vytvořeno 11. 11. 2023 6:43
- Autor: Daniela Slouková Recová

Židé ve společnosti národů vždy zaujímali specifické místo. Nenávidění i obdivovaní, tajemní a zatracovaní, bohatí majetkem i duchem vzbuzovali a vzbuzují emoce. Román Rodina Karnovských vyšel v roce 1943 a ani po sedmdesáti letech neztrácí na své aktuálnosti. Jisroel Ješaja Singer podává pravdivý obraz tehdejší doby a pozorný čtenář v díle najde nejednu paralelu se současným děním.
Současný Alžír očima českého spisovatele
- Recenze: Štěpán Kučera – Alžírské arabesky
- Vytvořeno 9. 11. 2023 7:15
- Autor: Jiří Lojín

Nebudu Čechy podceňovat, takže předpokládám, že většina z nás ví, že Alžír leží v Africe. Trochu větší problém bývá rozlišit Alžír od Alžírska. Takže správná odpověď na to, kde je Alžír, je: Alžír leží v Alžírsku, je to jeho hlavní město. A Alžírsko leží v Africe vedle Tuniska, země trochu známější jako prázdninová destinace. Tolik trochu kostrbatý úvod ke knize Alžírské arabesky Štěpána Kučery. Znalým se za něj omlouvám, ale mám rád jasno.
Prokletí svatojánského domu
- Recenze: Lenka Chalupová – Svatojánské ořechy
- Vytvořeno 8. 11. 2023 16:30
- Autor: Radka Jakubíčková

Říkali si „Dluhonická pětka“ a jejich znamením byla číslice pět na levé paži, vyřezaná do kůže. Pět přátel, jejichž přátelství v minulosti narušila válka, později události spojené s nástupem komunistického režimu. Lenka Chalupová napsala další strhující příběh lásky i nenávisti, příběh života v mnoha odstínech. Po Kyselých třešních (recenze zde) a Pátém jablku (recenze zde) se prostřednictvím románu Svatojánské ořechy čtenář opět ocitá v okolí města Přerova, je vtažen do jednotlivých příběhů obyvatel obce Dluhonice v 50. letech minulého století a postupně rozkrývá osudy Hanuše, Řehoře, Evžena, Ctirada, Blažeje a jejich blízkých.
Paměti na druhou světovou válku
- Recenze: David Placzek – Paměti
- Vytvořeno 7. 11. 2023 1:00
- Autor: Jiří Lojín

Od konce druhé světové války už uplynulo téměř osmdesát let a pamětníci na tu dobu většinou už nejsou mezi živými. Je proto velmi důležité zaznamenat co nejvíce faktů z osobních zkušeností dříve, než definitivně zapadnou. Jedním z výsledků takových snah je i kniha Paměti sepsaná Davidem Placzkem.
Hořící chatky a mrtvola starého muže
- Recenze: Kristina Ohlssonová – Ledoborec
- Vytvořeno 26. 10. 2023 1:00
- Autor: Jiří Lojín

Severská krimi je u nás oblíbená a dávno jsou za námi doby, kdy ji hlavně zastupovali spisovatelé Stieg Larrson či Jo Nesbø. Dnes je jich mnohem víc, například Kristina Ohlssonová. Její novou knihou je kriminální román Ledoborec.
Oliver Twist z New Yorku
- Recenze: Aaron Jackson – Podivuhodný život Augusta Marche
- Vytvořeno 20. 10. 2023 1:00
- Autor: Markéta Tardy Páralová

Aaron Jackson je americký herec, komik, zároveň scénárista a autor muzikálu Fucking Identical Twins, který hodlá přenést také na filmové plátno. Román Podivuhodný život Augusta Marche je jeho debut, v němž je cítit, že autor zúročil své zkušenosti ze světa divadelních herců.
Příroda zabíjí
- Recenze: Olga Tokarczuková – Empusion
- Vytvořeno 18. 10. 2023 1:00
- Autor: Jiří Lojín

Polská spisovatelka Olga Tokarczuková má rozhodně vypravěčský talent, o čemž svědčí nejen popularita jejich knih, ale i vysoká literární ocenění včetně Nobelovy ceny, která jí byla udělena v roce 2019. Její nový román Empusion sice není tak rozsáhlý jako Knihy Jakubovy (recenze zde), ale i tak budí zvědavost a pozornost.
Klošár U Čtyř mamlasů
- Recenze
- Vytvořeno 30. 9. 2023 1:00
- Autor: Jiří Lojín

Jiří Kratochvil, stálice současné české literatury, vydal k radosti svých příznivců novou knihu, tentokrát za přispění nakladatelství Hejkal. Její název je Klošár podle stejnojmenné novely, která tvoří její podstatnou část.
Aktuality
-
Česká vlna nakladatelství Host
Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.
Číst dál... -
Co mě zaujalo na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě
7. 10. 2023 skončil 33. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě. Jako vždy byl plný různých doprovodných programů, které se bohužel z časových důvodů mnohdy překrývaly, proto chci informovat jen o těch, kterých jsem se stačil zúčastnit.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Kronika zániku Evropy (1984 – 2054)
Ti ,,odborníci,, kteří zde haní pana Vondrušku jsou zřejmě oproti němu zaujati,neboť doposud nezískali ... -
Kronika zániku Evropy (1984 – 2054)
Bohužel v Německu tato situace byla již před 50 možná i více roky.Muslimové když si zřídí obec,jejich ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
potřebuji poradit jak poznat druh tropu v praxi -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
haha -
Lucemburská sága pokračuje italským dobrodružstvím
Knížka se četla skoro sama, navazovala na Válku královen. Příběh nekončí, proto bych ráda věděla jaké ... -
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...