Rozhovory

Dominik Dán: První je první navždy, ten pocit zná každý umělec

Na Slovensku se stal několikrát spisovatelem roku a nejprodávanějším autorem. Píše detektivní příběhy a na svém kontě jich má hezkou řádku. A jak sám Dominik Dán přiznává: „Vysoká prodejnost mých románů je potvrzením, že čtenářům se romány líbí a z toho vyplývá závazek přinést každý rok něco nového alespoň v takové kvalitě, jako byly předchozí romány.“ O náměty nouzi nemá, a tak se stále můžeme těšit na nové příběhy „Vraždářské“ party z kanceláře 141, které vychází také v češtině.

Číst dál: Dominik Dán: První je první navždy, ten pocit zná každý umělec

Rozhovor se Zdeňkem Žofkou

Zdeněk Žofka je velmi zajímavou osobností českého i světového tenistu. Nejen že tenis hrával, ale i trénoval a to, jak v našem prostředí, tak i v tom zahraničním. Zná se osobně s mnoha slavnými tenisty. Bavili jsme se spolu o tom, jak je těžké vydat knihu, co ho k tomu vedlo a také o tom, jaké je to žít v cizí zemi.

Číst dál: Rozhovor se Zdeňkem Žofkou

Josef Beneš: Pokud děti začnou nad příběhem přemýšlet, jejich fantazie je bezbřehá

5

Josef Beneš je autor tří dětských knížek o Meďanovi a Koumenovi, dvou nerozlučných kamarádech, kteří jsou vynalézaví, hraví, trochu poťouchlí, ale hlavně milí a opravdoví. Tak jako každý dětský čtenář. Autor kromě psaní knih hojně navštěvuje základní školy a pořádá literární besedy. Zavítal také do naší školy v Oseku nad Bečvou a setkal se s úspěchem nejen u dětí, ale i u vyučujících. Proto jsem mu po besedě položila několik otázek.

Číst dál: Josef Beneš: Pokud děti začnou nad příběhem přemýšlet, jejich fantazie je bezbřehá

Lucie Hlavinková: Opravdu jsem si přála být spisovatelkou a povedlo se mi to právě díky soutěžím

5

Píše pro děti i dospělé. Vše začalo v dětském věku, ale trvalo nějakou dobu, než zkusila štěstí v literární soutěži Hledá se autor bestselleru, kterou vyhrála. Štěstí stálo při ní i dále a její první knížka Projekt pes – ten můj vyhrála literární soutěž Albatrosu. Od té doby napsala Lucie Hlavinková řadu příběhů pro děti a několik historických románů pro dospělé. Psaní ji baví, a jak sama říká, má velké štěstí, že může dělat to, co ji baví a že je její práce tvůrčí, přestože se vlastně pořád opakuje. Jako čtenářka má ráda všechny žánry a je patronkou projektu Jižní Morava čte.

Číst dál: Lucie Hlavinková: Opravdu jsem si přála být spisovatelkou a povedlo se mi to právě díky soutěžím

Lucie Brejšová: Nápadů mám v hlavě spoustu a doufám, že je postupně všechny zpracuju

5

Během gymnaziálních studií psala úvahy, články, recenze i povídky. Bavila ji spousta věcí, snad nejvíce poznávání nových míst a tak se vydala poznávat svět, studovala v Anglii, Francii, Španělsku, sedm let s manželem žili v Brazílii a v současné době si našli místečko v Itálii. Psaní vlastně nikdy neopustila, i když pracovala hlavně v turismu, přispívala svými články do internetových periodik a jednu dobu také řídila redakci frankofonního internetového magazínu. A letos se Lucie Brejšová představila jako spisovatelka románem Město nad městem a další knížka by jí měly vyjít v roce 2024.

Číst dál: Lucie Brejšová: Nápadů mám v hlavě spoustu a doufám, že je postupně všechny zpracuju

Jitka Prokšová: Život bez knížek si neumím představit

Kladný vztah ke knížkám má od dětství, kdy ráda četla hlavně dobrodružné romány. Pak přišel zájem o astronomii a nakonec vystudovala chemickou fyziku a řadu let vyučuje na ZČU v Plzni. Je spoluautorkou moderních učebnic fyziky pro ZŠ. Jako autorka beletrie se Jitka Prokšová poprvé představila románem Zbytky iluzí a dnes má na svém kontě jedenáct knih, v nichž se zabývá psychologickými problémy a mezilidskými vztahy. Psaní se stalo jejím velkým koníčkem a v současné době pracuje na novém literárním příběhu.

Číst dál: Jitka Prokšová: Život bez knížek si neumím představit

Rozhovor s Jitkou Hlouškovou

Jitka Hloušková je v první řadě koučka. Kromě koučinku se věnuje právě vznikající Sféře v prostorách Automatických mlýnů v Pardubicích a samozřejmě své milované angličtině. Je to člověk, který neposedí. Já jsem si s ní povídala o tom, proč napsala knihu Díky, Londýne!, a také o jejích dalších aktivitách.

Číst dál: Rozhovor s Jitkou Hlouškovou

Rozhovor se Zdeňkem Žofkou

Zdeněk Žofka

Zdeněk Žofka je velmi zajímavou osobností českého i světového tenisu. Nejen že tenis hrával, ale i trénoval, a to jak v našem prostředí, tak i v tom zahraničním. Zná se osobně s mnoha slavnými tenisty. Bavili jsme se spolu o tom, jak je těžké vydat knihu, co ho k tomu vedlo, a také o tom, jaké je to žít v cizí zemi.

Číst dál: Rozhovor se Zdeňkem Žofkou

Uljana Donátová: „Chci dělat svou práci co nejlépe a s těmi nejlepšími“

PR manažerka, tisková mluvčí karlovarského Mezinárodního filmového festivalu, scenáristka a spisovatelka Uljana Donátová přiznává, že věří tomu, že věci se přihodí v ten správný čas. A tak je to i s jejím psaním knížek. Letos jí vyšla již čtvrtá Biograf láska, která vznikla podle stejnojmenného muzikálu, který velice úspěšně uvádí už rok Divadlo Kalich v Praze.

Číst dál: Uljana Donátová: „Chci dělat svou práci co nejlépe a s těmi nejlepšími“

Blanka Malá: „Moje čtenářky a jejich reakce na knížku si vyžádaly pokračování“

5

Od dětství chtěla být moderátorkou. Sen si splnila a působila jak v soukromých rádiích, tak v Českém rozhlase v Hradci Králové, kde letos Blanka Malá načetla jako audioknihu svůj literární debut Láska ve špičce italské boty, na jejímž pokračování pilně pracuje.

Číst dál: Blanka Malá: „Moje čtenářky a jejich reakce na knížku si vyžádaly pokračování“

Tereza Herzogová: „Když chcete psát, musíte i číst, to jde ruku v ruce“

Tereza Herzogová

Své první básničky a povídky napsala již v dětském věku. V roce 2018 vydala svoji první sbírku povídek a v roce 2022 první román Schovávaná, jehož pokračování má vyjít v roce 2024. V současné době autorka Tereza Herzogová pracuje na svém třetím románu.  

Číst dál: Tereza Herzogová: „Když chcete psát, musíte i číst, to jde ruku v ruce“

Rozhovor se Štěpánkou Živčákovou

knihy

Autorka Štěpánka Živčáková má za sebou pokus o sebevraždu, pobyt v psychiatrické léčebně a spoustu práce sama na sobě. Povídaly jsme si nejen o její knize Drátem do oka, ale i o jejím současném životě a navzdory tomu, že deprese není úplně optimistické téma, byl rozhovor milý a já ho končila s úsměvem na tváři.

Číst dál: Rozhovor se Štěpánkou Živčákovou

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení