Rozhovory

Psaní má být především radost

5

Její touha tvořit a psát ji dovedla ke studiu scenáristiky a coby scenáristka se podílí na několi-ka slovenských seriálech. Kromě psaní TV scénářů je také autorkou dvou knih. Román Šeptuchy vynesl Aleně Sabuchové několik významných slovenských knižních ocenění a byl přelo-žen také do češtiny. V současné době pracuje na své třetí knize.

Mně se všechno tak nějak stane samo

5

Vystudovala nizozemský jazyk, z něhož přeložila jedenáct knih, působila jako zpěvačka ženského hudebního dua Čokovoko. Našla se v stand-upu a letos Adéle Elbel vyšla knížka Santiago, má lásko, kterou napsala s reklamním textařem Michalem Rožkem.

Moje knihkupectví je taková oáza pokoje

5

Vydala již pětadvacet knížek plných fejetonových příběhů. Psaní ji okouzlilo již v dětství. Kromě toho je velkou knihomolkou a již několik let je Hana Pinknerová také majitelkou Knihkupectví a galerie Světlo v Brně, kde také pořádá výstavy.

Často se rozhoduji nekoncepčně a impulsivně

Působí jako výtvarnice a spisovatelka. Dělá vitráže, keramiku a píše knihy pro děti i dospělé. Letos jí vychází druhý díl Mýtu o Atlantidě: Uroboros a historický román Fénix. Psaní je pro Romanu Vaverovou vyjádřením myšlenky, světonázoru a vize prostřednictvím zajímavých příběhů.

Psaní beru jako svůj koníček

„Vždycky jsem věděla, že jednou budu psát knížky, jenom jsem si k tomu chtěla správně dozrát,“ přiznává Dagmar Digma Čechová, pro kterou je psaní koníčkem. Působí jako jazyková korektorka a editorka.

Člověk nemusí být doktorem, aby mohl pomáhat ostatním

5

Začínala fejetony a povídkami. Pak působila jako šéfredaktorka v časopisech Xantypa, Playboy, Cosmopolitan a Harper´s Bazaar. Jako spisovatelka začínala knihou Řízkaři a od té doby napsala řadu úspěšných knih, některé vyšly také jako audio knihy. Psaní, jak sama přiznává, je její velkou láskou a při tom ji inspiruje vše, co se kolem ní děje. Nedílnou součástí Barbary Nesvadbové je pomáhat druhým, a tak založila a spravuje neziskový fond Be Charity, jehož posláním je podporovat dlouhodobě nemocné či jinak znevýhodněné osoby.

Nové příběhy jsou stále přítomné

5

Básník, prozaik. Píše povídky, romány, novely, texty písní. Maluje, fotografuje, hraje na kytaru. Je také organizátorem pravidelných literárně-hudebních pořadů a tvůrčích seminářů. V roce 2022 mu vyšla novela Bůh jede na dovolenou a aktuálně píše Michal Čagánek novou knihu Světlo v kleci. Sám vystřídal několik zaměstnání a psaní je pro něj, jak sám přiznává, také velký relax a pohoda.

Rozhovor se Zdenkou Becker

5

„Psaní je proces, kterému je třeba se oddat. Při něm někdy relaxuji, někdy makám a jindy mám pocit, že jsem sama sobě terapeutkou,“ přiznává spisovatelka Zdenka Becker, která chtěla být dětství učitelkou, pak letuškou. Letuškou se nestala, ale později si „učitelování“ přece jen vyzkoušela, když vedla 15 let v Rakousku jazykové kurzy němčiny. Našla se v psaní, píše romány, povídky, poezii. Je autorkou divadelních a rozhlasových her, jako i televizního scénáře. Publikuje v němčině a její knihy byly přeloženy také do češtiny a slovenštiny.

Rozhovor se Scarlett Wilkovou

5

Díky práci novinářky potkala Scarlett Wilková řadu zajímavých lidí. Jak sama přiznává, ráda rozmlouvá se starými lidmi, zpracovává jejich životní příběhy pro Paměť národa a byly také inspirací k napsání románů - Až uvidíš moře a Ty chladné oči.

Rozhovor s Karin Krajčo Babinskou

5

Velkou část svého dětství strávila před kamerou, v dospívání došla k rozhodnutí, že si raději najde místo za kamerou. A protože chtěla natáčení držet ve svých rukou a vyprávět příběhy, vystudovala filmovou a televizní režii. Natáčela krátké filmy, reklamní spoty, dva celovečerní filmy, komediální seriál, nejnověji režíruje divadelní hru, ale tu pravou tvůrčí svobodu našla Karin Krajčo Babinská v psaní knih.

Rozhovor s Blankou Kovaříkovou

5

Patří k lidem, pro které je jejich práce také koníčkem. Píše literaturu faktu a nejraději z období první republiky. „Osobnostem první republiky se věnuji často zřejmě i proto, že u nich ještě stále je co objevovat, a to mě baví,“ přiznává spisovatelka a novinářka Blanka Kovaříková, která této době věnovala také svoji zatím poslední knihu První republika – Jak žily hvězdy.

Rozhovor s Alicí Horáčkovou

5

Psát začala již v dětském věku. Byly to groteskní povídky o její rodině a pak je s chutí četla před příbuznými. Jelikož byla plaché dítě, psaní jí dávalo pocit jistoty. Nakonec vystudovala žurnalistiku a pracovala jako novinářka. Dnes má na svém kontě Alice Horáčková čtyři knížky, letos jí vyšel román Rozpůlený dům a v současné době připravuje životopis Václava Bendy, který patřil k nejstatečnějším disidentům.

Aktuality

 • Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu

  Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.

  Číst dál...  
 • Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival

  Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení