Rozhovory

Rozhovor s Hanou Kašákovou

5

Hana Kašáková je začínající autorka, která v posledních třech letech vydala tři knihy. V rozhovoru jsem se zaměřila na její nejnovější knihu 21 kalhotek. Ta vyšla v letošním roce v nakladatelství CPress. Recenzi na knihu naleznete zde.

Rozhovor s Bronislavem Sobotkou

5

S Broňou Sobotkou jsme se poznali před asi dvaceti lety. On měl tehdy o dvacet kilo víc, já zase méně. Hlavně by nás ale ani ve snu nenapadlo, že se z nás stanou učitelé angličtiny. Navíc z Broni jeden z nejznámějších v České republice, jeho youtubový kanál odebírá bezmála 160 000 lidí, kteří oceňují, že srozumitelně vysvětluje i zapeklité gramatické jevy a hlavně rozdává radost z osvojování anglického jazyka. Přednedávnem své vědomosti koncentroval do knihy Zamilujte se do angličtiny a zároveň publikoval 365 cool anglických frází a výrazů. Při té příležitosti jsem jej požádal o rozhovor pro čtenáře Vaší literatury.

Rozhovor s Jarmilou Mandžukovou

Spisovatelka Jarmila Mandžuková se věnuje psaní motivačních knih, a tak jsem se zaměřila právě na její motivaci a chuť psát tento žánr. Autorka se narodila v Turnově a má dvě dcery – dvojčata. Z jejích knih dýchá optimismus a taky velká chuť do života. A ten samý pocit jsem si odnesla i z rozhovoru.

Rozhovor s Kristinou Haidingerovou – organizátorkou festivalu HorrorCon

5

V sobotu 13. listopadu se uskuteční 6. ročník festivalu pro všechny fanoušky hororu HorrorCon. Dočkáte se na něm několika křtů a budete moci potkat poměrně velké množství autorů věnujících se tomuto žánru. Pořadatelkou festivalu je spisovatelka Kristina Haidingerová. Pořádně jsme ji vyzpovídali a zjistili, co se na této události chystá a jak složitá je její organizace.

Rozhovor se spisovatelem a stand-up komikem Pavlem Tomešem

5

Pavla Tomeše můžete znát jako stand-up komika, publicistu či nebo spisovatele. Je také reklamním textařem, ale tato práce obvykle nevede k všeobecné proslulosti. Jsem rád, že mohu takto všestrannému člověku položit několik otázek. Rozhovor vznikl díky náhodě – pokud ovšem na náhody věříte.

O komiksech, překládání a nindžích s Ľudovítem Platou

Pokud máte rádi komiksy, s velkou pravděpodobností jste se již setkali s prací Ľudovíta Platy. Jako překladatel se podílel na vydání takřka sto osmdesáti komiksů. Již 16 let je věrný populární řadě Stana Sakaie o králičím samuraji bez pána nazvané Usagi. Kromě ní ale přeložil spoustu dalších komiksů, včetně děl z proslavených nakladatelství Marvel Comics a DC Comics. Přestože nepatří mezi osoby toužící po světlech reflektorů, svolil k rozhovoru, jenž se bude týkat jak překladů a komiksů, tak jeho lásky k – pro mnohé stále tajemnému – umění japonských nindžů.

František Šmehlík: „Dokážu psát všude, pokud mi nikdo nekouká přes rameno.“

5

Začátkem letošního roku vyšla v nakladatelství Argo románová prvotina mladého autora Františka Šmehlíka. Proč pro detektivku zvolil název Slyšet jeleny zpívat? Jak moc se v jeho knize střetává realita s fikcí? Kdo je jeho vzorem a inspirací? O tom všem a mnohém dalším čtěte v rozhovoru s novou krví české krimi.

Rozhovor s Gabrielou Fatkovou

5

O kuchařce, v níž jsou recepty jen nástrojem, prostředkem k uchovávání kolektivní paměti s Gabrielou Fatkovou. „Pro mě jsou nejsilnější příběhy, které se vrací do raného dětství a popisují život náročných emigrací dětskýma očima,“ říká autorka.
Tachovská kuchařka receptů, příběhů a vzpomínek. Tak se jmenuje kniha, která se mi dostala darem do rukou a už svým názvem mě přilákala. Co má společného jídlo s lidskými příběhy a vzpomínkami? A proč zrovna Tachovsko? Při listováním knihou mi vyvstalo v hlavě několik otázek, při jejím pročítání ještě o trochu více. A jak to tak bývá, není nic jednoduššího, než se zeptat, máme-li tu možnost. O publikaci, jejím vzniku i o spojitosti jídla a paměti mi vyprávěla jedna z autorek publikace, Gabriela Fatková, která publikaci napsala společně s Andreou Königsmarkovou a Terezou Šlehoferovou.

Rozhovor s autorkou knihy Angličan v Česku

5

Spisovatelka Alena Damijo se narodila v České republice, ale již léta žije se svou rodinou v Anglii – přímo v hlavním městě Londýně. Kromě psaní knih a blogu učí na základní škole čtení a psaní. Její knihy popisují zvláštnosti našeho národa s lehkostí a humorem. Ve stejném duchu probíhal i náš rozhovor.

Rozhovor se Zdeňkem Zikmundem, autorem knihy Bican proti Hitlerovi

Zdeněk Zikmund je nejen tiskovým mluvčím Českého svazu ledního hokeje, ale zároveň i velice schopným spisovatelem. Na svém kontě má již několik knih věnujících se zejména historii fotbalu. V říjnu mu vyšla v nakladatelství Prostor novinka Bican proti Hitlerovi, mapující fotbalovou scénu v době Protektorátu Čechy a Morava. Právě o ní jsme si popovídali s tvůrcem v našem rozhovoru.

Barbora Vajsejtlová: „Psaní knih je mým splněným snem“

Barbora_Vajsejtlova

Barboru Vajsejtlovou jsem dlouhou dobu považovala za autorku dětských knih. Ovšem loni své čtenáře překvapila knihou pro dospělé, ve které se mj. promítl jeden z jejích koníčků – běhání. Nedávno vydala další knihu, tentokrát zaměřenou na téma nevěry. Více si o románu Bokovka můžete přečíst v rozhovoru s autorkou.

O Teslovi, noiru, plazmovém rotačáku a návštěvách zubaře Rozhovor s Lukášem Vavrečkou (nejen) o knize Tesla noir

5

Koncem srpna vyšel v nakladatelství Host retrofuturistický krimi román Tesla noir. Vypráví o několika rušných dnech v životě Nikoly Tesly (a jeho bližních), které se však reálně nestaly – jde totiž o příběh z alternativní historie. S Lukášem Vavrečkou, spisovatelem, učitelem a audioknižním kritikem, jsem hovořila nejen o jeho zmíněném románu, ale i procesu psaní.

Soutěže

Aktuality

 • Jaký byl 31. ročník Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě?

  Všichni vědí, jaký vliv měl v minulém roce koronavirus na kulturu v České republice, ostatně zasažen byl celý svět. Mohlo by se tedy zdát, že zrušení knižního veletrhu je jen drobností. Ale z drobností sestává celý život, takže lidé, kteří mají k takovým akcím vztah, to pociťují jako tvrdý zásah.

  Číst dál...  
 • Znovu začínáme

  Milí čtenáři,

  naše krátká odmlka se chýlí ke konci, stejně jako léto a prázdniny. Od 28. 8. 2021 začnou opět pravidelně vycházet recenze, nejprve s trochu menší frekvencí, ale ta se velmi brzy zvýší, protože plány našich vydavatelství vypadají velmi zajímavě a jistě bude co číst a čem psát. Doufám, že jste léto využili k odpočinku, pokud ne v zahraničí, jak jsme si v poslední době zvykli, tak aspoň na krásných místech u nás. K odpočinku patří také četba a pokud vás něco zaujalo, chtěli byste se o svůj čtenářský zážitek podělit s ostatními a našli odvahu k tomu, abyste zkusili napsat recenzi, ozvěte se nám na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Třeba se z toho vyvine zajímavá spolupráce.

  Těším se na nové setkání s vámi.

  Jiří Lojín

  Šéfredaktor

   

   

   

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení