Recenze: Odborná literatura

Recenze: Radim Pařík – Umění vyjednat cokoliv

1 1 1 1 1 (1 hlas)
kniha

Každý z nás vyjednává, ať v práci s kolegy, s nadřízeným o zvýšení platu, nebo s partnerem o domácnosti. Kniha Radima Paříka Umění vyjednat cokoliv se zaměřuje zejména na pracovní vyjednávání. Samozřejmě lze ovšem rady a představené techniky uplatnit i v každodenních situacích. 

 

 

knihaV publikaci je představeno mnoho technik a postupů, které jsou doplněny o názorné příklady. K zprostředkování takového komplexního tématu je text bohatě rozdělen do kapitol a podkapitol. V první části knihy Úvodní slovo autora pro mě byla tato struktura rušivá. Jednotlivé podkapitoly tvořily třetinu stránky a jejich podnadpisy dávaly tušit pointu. V dalších částech jsou podkapitoly delší a smysluplně rozdělují text. Uvítala bych, kdyby jednotlivé části byly očíslované, a bylo tak dodatečně znázorněno, kam daný úsek do členění zapadá. 

V rámci techniky vyhazování kotvy nebyla dodržena tematická posloupnost. Autor začal kotvu zmiňovat bez bližšího popisu. Za pár stránek byla technika blíže vysvětlena, mezitím jsem ale už výraz hledala na internetu. Krátká poznámka o tom, že kotva bude blíže představena v jiné kapitole, by byla vhodná. Celkově ovšem Pařík píše srozumitelně, poutavě a vtipně, vybízí k používání přirovnání při vyjednávání. Sám jde příkladem:

Když obětujete malé nebo střední ústupky, vyvoláte na druhé straně potřebu reciprocity. Vyjednávač druhé strany bude ochotnější vám vyjít vstříc.
Jestliže ale děláte obrovské ústupky, skoky, které jsou překvapivě velkorysé, vyvoláte tím u vyjednávače na druhé straně pocit, že může dostat ještě víc. Je to podobné, jako byste hladovému vlkovi zamávali před čumákem kusem masa a hodili ho do dálky, kde se pase stádo jehňat. I v lidech spustíte lovecký instinkt.
PAŘÍK, Radim, 2023. Umění vyjednat cokoliv. Praha: Grada, s. 80. ISBN: 978-80-271-2489-3

Jak už jméno napovídá, jedná se o českého autora. Nemusíte se tedy obávat, že by dané techniky z kulturního hlediska nešly použit ve zdejších luzích a hájích. Národnost spisovatele se promítla i do textu, a to například tak, že byl zmíněn český sportovní klenot: 
Myslíte si, že Ester Ledecká jde na start olympijského závodu bez plánu, jakým způsobem pojede? Jak bude mít sjezd pod kontrolou?
Tamtéž, s. 80.

Pařík, kapacita mezi strategickými vyjednávači, své znalosti získával v mezinárodních kurzech. Často tak zmiňuje například krizové vyjednávače FBI, kteří vyjednávají o lidských životech. Sympatické je, že přidává i příklady ze „všedních situací“, se kterými se zajisté leckdo ztotožní: 
Nejkrásnějším příkladem jsou děti. Mají totiž neuvěřitelně dlouhý katalog požadavků a pokaždé, když něco chtějí, postupně přitvrzují.
Často nezůstanou u otázky: „Můžu jít ven?“, ale přidávají: „Můžu jít ven? Vrátím se v devět večer. Potřeboval bych pětistovku. V tomhle vůbec nemůžu chodit ven. Budu potřebovat nový hadry.“
Tamtéž, s. 77.

Umění vyjednat cokoliv je velice informativní, představuje různé techniky vyjednávání, které jsou názorně vysvětleny i s pomocí grafik. Samozřejmě nestačí jedno přečtení knihy k osvojení zmíněných postupů. Takže po knize v dohledné době opět sáhnu. A jak sám Pařík uvádí, důležité je trénovat. Osobně bych uvítala, kdyby autor vodil čtenáře více za ruku a jednoznačně znázornil dělení kapitol. Jedná se ovšem o drobnou vadu na kráse, kterou plně vynahrazuje poutavý text s trefnými příklady a přirovnáními. V poslední části knihy jsou i krátce zmíněné vyjednávání s jinými kulturami, jako například s čínskou. Pokud se o vyjednávání zajímáte, je tato kniha rozhodně správnou volbou.

Umění vyjednat cokoliv
Autor Radim Pařík
Nakladatelství Grada
Místo vydání Praha
Rok vydání 2023
Vydání 1. dotisk
Počet stran 224
ISBN/EAN 978-80-271-2489-3
Ediční řada -

Do nakladatelství

Aktuality

 • Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu

  Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.

  Číst dál...  
 • Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival

  Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení