Audioknihy

Audioknihy: kolektiv – Slovensko noir

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Pod pojmem „noir“ si obvykle vybavíme černobílý film většinou s kriminální zápletkou, v němž hlavní roli hraje drsný detektiv. Postupem doby se definice tohoto žánru rozšířila a je běžné, že do něj zařazujeme i literární díla. Herci Prešporského divadla spolu s hudebníky vytvořili projekt nazvaný Slovensko noir – pozoruhodnou audioknihu.Slovensko noir se poněkud vymyká pouhému označení „audiokniha“. Jde spíše o soubor svérázných divadelních představení, protože, jak se dočteme v anotaci, herci a herečky dostali od režiséra zelenou k tomu, aby se odvázali, což u klasických audioknih nebývá zvykem. Dalším rozdílem je poměr mezi mluveným slovem a hudbou, ta má tentokrát velkou váhu a netvoří pouhé předěly mezi jednotlivými povídkami a jejich kapitolami. Navíc jsou na konci zařazeny všechny skladby v plné délce.

Autoři projektu si žánr vysvětlili velmi volně, proto jsou zařazeny povídky velmi různorodé, některé si posluchač k takovému druhu literatury přiřadí velmi těžce. To však nesnižuje uměleckou úroveň jednotlivých textů.

Psát o všech se vymyká recenzi, proto se zmíním jen o některých. V každém případě zaujme Votrelcovňa Ivana Kučery, zařazená jako první. Zde jde o příběh s detektivní zápletkou, která postupně přechází do fantaskního hororu. Hrdinkou je policistka, která má jednoznačně pro strach uděláno.

Arpád Soltész, podobně jako ve svých jiných dílech, zavádí posluchače do doby, kdy se na Slovensku dařilo různým kriminálním živlům ještě lépe než dnes. Jeho texty se vyznačují přímostí a drsností, ale ta je na hony vzdálená idealizované americké drsné škole minulého století.

Za zmínku stojí i Juraj Červenák. Ten navázal na svou sérii historických detektivek a ve své povídce Mátohy na Krížnej představil notáře Barbariče jako samostatného vyšetřovatele. Povídka vyznívá poměrně strašidelně, pro malý prostor ji však musel poměrně brzy utnout.

Zuzana Fialová dostala příležitost číst povídku, v níž mohla kombinovat slovenštinu s polštinou a ukrajinštinou. Zakochany Silvestera Lavríka proto vyzněla velmi živě a barvitě. Atmosféru podporují i úvahy stárnoucího muže, který nemůže odolat iluzi o soužití s krásnou mladou ženou.

Cesta do Žiliny Jakuba Nvoty kombinuje postapokalyptické téma s pohádkovým tónem vyprávění. Celek působí lehce, humorně, přestože představa takové budoucnosti příliš optimisticky nepůsobí. Řadu textů zakončuje krátká povídka Jezero, kterou napsal Pišta Vandal Chrappa. Poetická pohádková črta nás zavádí do světa vzpomínek na dětství.

Na závěr, trochu mimo tuto sbírku, si můžeme poslechnout poezii Ľubomíra Feldeka a již zmíněné plné verze použitých písní.

Slovensko noir je výborná cesta k seznámení se se současnou slovenskou prózou a s vynikajícími herci Prešporského divadla. V současné době, kdy je na literárním trhu přetlak titulů, je taková příležitost poměrně vzácná. Na závěr je potřeba vyzvednout nespornou kvalitu tohoto projektu, který naštěstí není jediný.

Název: Slovensko noir
Autor: kolektiv 
Vydavatel: EZOPO s.r.o. 
Rok vydání: 2021
Délka: 16:19 h
Jazyk: Slovensky

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení