Audioknihy

Audioknihy: Jakub Nvota, Pišta Vandal Chrappa a další autoři – Slovensko krimi

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Projekt Prešporského divadla nazvaný Slovensko krimi, který se tentokrát zaměřil na povídky s kriminální zápletkou, je velmi zajímavý. Sešli se v něm nejen výborní autoři, ale také vynikající interpreti a mluvené slovo doprovází výrazná hudba.

 

slovensko-krimi2Shrnout nějakým způsobem celý obsah audioknihy Slovensko krimi je nemožný úkol, protože jednotlivé povídky nemají nic společného. Každá má jiného autora, jiného interpreta a dokonce i přístup k žánru, který by je měl sjednocovat, se diametrálně liší. Ke všem těm rozdílům přispěli editoři tím, že na závěr zařadili dva české spisovatele, jejichž povídky jsou čtené česky. Styly slovenských a českých spisovatelů přitom spolu ostře kontrastují.

 

Českého posluchače asi hned zpočátku překvapí živočišnost a emotivnost textů, s nimiž se setká. Do popředí se nekompromisně dere psychologie postav, kriminální zápletka se stává sekundární. V povídce Vražda na Námestí Billa Gatesa dokonce tak výrazně, že působí dojmem, že skutečná vražda byla na konec textu implementovaná dodatečně, aby celek vyhověl zadání. Prioritně jde o mistrnou črtu, výstižně charakterizující manželství, které už nefunguje a každý z partnerů tento stav vnímá naprosto odlišně. Autor Viliam Klimáček si pomáhá mnoha neobvyklými obrazy a metaforami.

 

V tomto smyslu je velmi podobná povídka Vandy Rozenbergové Kráľovná Pohárov, v níž se máme možnost ponořit do bezcílného života opuštěné ženy, a není podstatné, jakým způsobem to vyřeší.

 

Pozoruhodná dávka fantazie na posluchače čeká v povídce Kataríny Holetzové Iguana, iguana, v níž se velmi přesvědčivě hlavní hrdina mění v agamu, byť racionální mysl pozorovatele napovídá, že něco takového není možné.

 

Autorka Dominika Madro ve své detektivce Hrebeň vsadila na fascinující atmosféru zapadlé vesnice, která má nesporně jiný charakter, než známe z těch českých. Nejde však o jedinou povídku, situovanou do takového prostředí, například Hladný les Ivana Kučery, který v sobě navíc skrývá téměř sci-fi prvky. 

 

Naopak Konšpirátor Marko Thelena zavádí posluchače sice do stejné doby, ale tam, kde se využívají supermoderní technologie a řeší se současné mocenské a politické situace s pomocí vytváření konspiračních teorií, šířených sociálními sítěmi. Karol D. Horváth v povídce Ako jebú muchy představuje také moderní technologie, ale zachází za hranice, oddělující sci-fi od reality.

 

Dušan Taragel šel jinou cestou, jeho text Ördögov koniec se inspiroval divokým kriminálním Slovenskem v devadesátých letech a dokázal z toho vytěžit groteskní gangsterskou povídku, která by neměla takovou sílu, kdyby ji skvělým způsobem nenačetl Peter Sklár. Méně brutálním zločinům se věnuje Kozmický vek Petra Pišťanka, v jeho případě jde o podvody, které však obvykle končí fiaskem.

 

Věnovat se všem povídkám není možné, což je škoda, protože jsou zejména pro českého posluchače velmi zajímavé, málokdo má příležitost sledovat současnou slovenskou prózu v celém rozsahu, ve kterém vychází. Jak jsem se už zmínil na začátku, je audiokniha doplněna dvěma českými povídkami, první napsal Jiří Walker Procházka a jde o klasickou záhadu zamčeného pokoje, která se věnuje převážně hledání řešení a kriminální zápletce a ne psychologii postav. Druhým českým autorem je Honza Vojtíšek, a jak lze od něj očekávat, její rysy jsou z části hororové. 

 

Audiokniha Slovensko krimi v sobě spojuje literární složku se skvělým přednesem celé řady špičkových slovenských umělců. Už v tom je výjimečná. To vše však doplňuje i hudba, které v audioknize rozhodně není málo. Slovensko krimi je pozoruhodné pro svůj nevšední umělecký dojem, ale také pro průřez slovenskou literární tvorbou.

 

Název: Slovensko krimi

Autoři: Jakub Nvota, Pišta Vandal Chrappa, další autoři (20)

Interpreti: Robert Roth, Marián Miezga, další interpreti (21)

Délka: 22:30 h

Formát: MP3 

Jazyk: Slovensky

Vydavatelé: SLOVART, FPU, Prešporské divadlo 

Rok vydání: 2022

 

 

 

Aktuality

 • Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu

  Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.

  Číst dál...  
 • Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival

  Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení