Audioknihy

Audioknihy: Dominik Dán – Konečne normálna vražda

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Nejde o povzdech čtenáře detektivek Dominika Dána, ten by byl nemístný, protože knihy tohoto autora jsou plné takových zločinů. Tak se nazývá nejnovější díl série Deník dobrého detektiva v knižní a audioknižní formě. A protože jde o slovenské vydání, upřesním titul – Konečne normálna vražda. Recenze se týká audioknihy z vydavatelství Publixing.Autor její děj vklínil do doby předchozí knihy Reminiscencia (recenze zde). Vysvětlení názvu knihy je nakonec celkem jednoduché. Případ vraždy se totiž vyskytl jako na zavolanou, aby Krauz mohl probudit svého parťáka Chosého z hibernace, do níž se sám uvedl na protest proti vytahování starého případu.

Přes takové hodnocení vraždy mladé dívky se brzy ukazuje, že tento případ do kategorie „normální“ nepatří. Nalezené stopy jsou velmi rozporuplné, nevyznají se v nich ani detektivové z kanceláře 141, ani čtenář či posluchač. O to samozřejmě autorovi jde, chce nabídnout zajímavý a napínavý příběh. Již z počátku lze konstatovat, že se mu záměr povedl, dokáže své příznivce vodit za nos velmi dlouho.

Pokud se týká detektivek Dominika Dána, je potřeba si uvědomovat, že jsou inspirovány skutečnými případy, a když není vždy jasné do jaké míry, je jasné, že autor dobře zná a dokáže popsat prostředí, v nich jsou zločiny páchány, a okolnosti, za jakých se tak děje. Zejména v případě současné mládeže to nebývá příliš příjemné čtení.

Detektivce na počátku chybí tah, autor si několikrát vypomáhá opakováním prozatímních výsledků vyšetřování, aniž by k tomu existoval dostatečný důvod. Při čtení knihy je možné tyto pasáže přelétnout a ušetřit si tak ukládání redundantních informací do krátkodobé paměti, v obtížnější situaci jsou posluchači audioknihy, kterým nezbývá, než tuto dobu vytrpět.

Nicméně děj se pak rozbíhá docela slušným tempem tak, jak jsme u Dominika Dána zvyklí, a vydrží takto až do konce. Jak jsem se zmínil, případ je časově zařazen do období, kdy se Krauz zabývá starým případem, popisovaným v audioknize Reminiscencie, spojuje se však i se starší vraždou mladé dívky. Děj je tak košatější a alespoň částečně plyne ve více dějových linkách.

Audioknihu načetl Martin Mňahončák, tak jako ve všech posledních slovenských vydáních. Je příjemné, že si tak posluchač může zvyknout na jeho hlas a projev. V poslední době mám však dojem, že se právě tento projev posouvá někam jinam. Samozřejmě, vyvíjí se, už má na svém kontě pěknou řádku „dánovek“ a bylo by zvláštní, kdyby zachoval jednotnou linii od těch prvních. Ale nyní dává velmi často důraz na některá slova, a to u partů různých postav, takže posluchač musí mít někdy dojem, že mu interpret vysvětluje text jako duševně slabšímu jedinci. V některých případech to má logiku, jako když detektiv chce vyšetřovanému opravdu zdůraznit každé slovo, jindy mi význam uniká.

Nová kniha Dominika Dána Konečne normálna vražda je profesionálně napsaná detektivka, a přestože se odehrává okolo roku 2008, je její děj velmi aktuální. Asi není dobrým čtením pro rodiče, kteří mají dceru ve věku zabité dívky, protože vzhledem k její reálnosti může přinést nejednu noční můru. Interpretace textu v audioknize je profesionální a příjemná na poslech a opět vřele doporučuji vyslechnout si ji v originále, protože autor používá živou slovenštinu, s níž je dobré zůstávat v kontaktu.

Název: Konečne normálna vražda
Autor: Dominik Dán
Interpret: Martin Mňahončák
Délka: 13:58 h
Jazyk: Slovensky
Vydavatel: Publixing 
Rok vydání: 2023
Série: Deník dobrého detektiva #37

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení