Komiksy

Komiksy: Gó Tanabe – V horách šílenství. Kniha první

1 1 1 1 1 (1 hlas)
kniha

Znáte pojem lovecraftovský horor? Jde o subžánr hororu, v němž se před hromadami mrtvol a hektolitry krve dává přednost strachu z neznáma. V takovýchto příbězích zpravidla nějaká strašlivá entita, v nejednom případě mimozemského původu, usiluje o život bezmocných hrdinů, většinou badatelů či vědců, kteří jsou v zoufalé situaci hnáni až ke ztrátě příčetnosti. Mistrem a vlastně i zakladatelem tohoto typu hororu byl H. P. Lovecraft, jehož dílo nedávno ožilo v japonské manze.

 

 

knihaV horách šílenství je novela, kterou Lovecraft napsal už v roce 1931, ovšem k vydání na stránkách časopisu Astounding Stories došlo až v roce 1936. V letech 2016 a 2017 se novela dočkala komiksové adaptace, a to ve formě dvoudílné mangy. Gó Tanabe, který je jejím autorem, měl v té době již s Lovecraftovými díly četné zkušenosti – pro japonské publikum „převyprávěl“ lovecraftovské příběhy jako Vyvrženec, Barva z kosmu, Přízrak temnoty aj.

Grafický román V horách šílenství je mistrovským dílem, které do puntíku splňuje požadavky kladené na výše popsaný žánr. Hlavními hrdiny jsou členové vědecké expedice, kteří se vypraví na Antarktidu s cílem odhalit všechna její tajemství. Během geologického průzkumu dojde k nečekanému objevu – ve zkamenělinách se nachází stopy neznámého organismu, k tomu jsou odhaleny stopy pradávných staveb! Tato odhalení si však vyžádají lidskou oběť; část výpravy je nalezena mrtvá – těla ubohých výzkumníků byla roztržena na kousky, hlavy oddělené od těl, jako kdyby „zručný řezník odřezal maso a orgány, po nichž ale v okolí téměř nezbylo památky“. Podaří se zbylým členům týmu dojít pravdy a zachránit se, nebo se stanou i oni obětí neznámých tvorů? A dokážou si zachovat zdravý rozum, nebo propadnou šílenství?

Na odpověď si musíme počkat. Nakladatelství Crew po vzoru japonského originálu vydává toto jedinečné dílo ve dvou svazcích, naštěstí v krátké časové odluce – první díl vyšel v červnu roku 2023, druhý díl už o čtyři měsíce později. Text přeložil Vít Ulman; jde o precizní práci, ke které nemám žádnou výhradu. Totéž platí pro grafickou stránku komiksu, která zcela koresponduje s náplní příběhu.

Po vizuální stránce jde o mangu „evropského stylu“. Hlavní postavy jsou vyobrazeny realisticky, stejně tak prostředí, do něhož je děj situován. Míra detailnosti je v některých pasážích až překvapivá, zvláště u reálií z dob minulých, včetně oděvů expedice nebo jejich vybavení. Podmanivé jsou výjevy antarktické krajiny, zvláště jejího zvrásnění s nebezpečnými vrcholy. Jak je to u mangy zvykem, jsou výjevy černobílé s využitím šedých odstínů, četné je i stínování černou barvou. Obrazové i textové sekvence do sebe dobře zapadají a přes snahu o podrobnost psaného i namalovaného je spád vyprávění svižný.

Pokud máte rádi sofistikované horory s vetřelci z vesmíru, pak vám mangu V horách šílenství vřele doporučuji. Jde totiž o čtení, ze kterého mrazí – byť je toto spojení klišé, pro tento grafický román je zcela výstižné.


V horách šílenství. Kniha první
Autor Gó Tanabe
Překlad Vít Ulman
Ilustrace Gó Tanabe
Nakladatelství Crew
Místo vydání Praha
Rok vydání 2023
Vydání 1.
Počet stran 296
ISBN/EAN 978-80-7679-366-8
Ediční řada V horách šílenství H. P. Lovecrafta

Do nakladatelství

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení