Komiksy

Komiksy: Vlastislav Toman – Strážci

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Každá doba má své hrdiny. První republika měla Rychlé šípy, kteří pro svou čestnost, smysl pro spravedlnost a lidskost byli a jsou trnem v oku levicové diktatuře, ať té německé národně sociální, tak i té následující internacionální (bolševické).


knihaKluci a holky ve 40. letech a následně i jejich děti od 50. let na Rychlé šípy ale nezapomněli a asi nějak podvědomě příběhy s hrdiny těchto vlastností chtěli, a tak Vlastislav Toman (17. 7. 1929-11. 5. 2022), obdivovatel Rychlých šípů, vymyslel Strážce – partu pionýrů, kteří založili klub čtenářů ABC Mladých techniků a přírodovědců.

Strážci mají mnoho společných rysů s Rychlými šípy a autor to ani nepopírá, ale přenesených do reálií druhé poloviny XX. století v Československé socialistické republice. Stejně jako Rychlé šípy i Strážci jsou spojeni s klubovou činností čtenářů.

Strážci tak nebyli jen komiks, ale byli součástí čtenářských klubů ABC a jejich akcí. Tedy skuteční členové těchto čtenářských klubů díky komiksům tak mohli získávat inspiraci pro svou činnost a mít kontakt s redakcí. Aktivity komiksových hrdinů samozřejmě musely alespoň trochu zapadat do reálií doby a její ideologie. Pokud se ale na příběhy podíváme, tak zmínka o pionýrském hnutí v příbězích je, ale na druhou stranu většina příběhů, alespoň tak to na mě působí, je „apolitická“ a možná právě proto u nás čtenářů (neboť i já sám jsem byl jedním z nich) byly tak oblíbené. Té ideologie bylo stejně všude kolem víc než dost...

Jak již jsem uvedl výše, autorem scénáře komiksu je Vlastislav Toman a kreseb se po řadě ujali tři ilustrátoři.

Prvních osmdesát stránek ilustrovala klatovská rodačka Libuše Kovaříková (10. 12. 1928-3. 8. 2013), která spolupracovala s redakcí ábíčka v letech 1967-1971.

Druhým a z mého pohledu výrazným, nezaměnitelným a velice oblíbeným ilustrátorem Strážců byl František Kobík (17. 7. 1933-15. 6. 2006), který s ABC spolupracoval od roku 1968. Spolupráce s ábíčkem se u něj neomezovala pouze na kreslené seriály, ale zahrnovala i ilustrace k technickým článkům, návrhy oblíbených papírových modelů a vystřihovánek. Strážce ilustroval v letech 1972-73 a 1981-1984. Na komiksech nespolupracoval pouze s Vlastislavem Tomanem, ale také Václavem Šorelem – další výraznou osobností redakce ábíčka.

V knize nalezneme i epilog Strážců ilustrovaný Jiřím Petráčkem (13. 1. 1941), kterým se uzavírá komiksové dobrodružství Strážců. Poslední příběhy dávají čtenářům (i autorovi) naději, že party správných kluků a holek mohou existovat i ve 21. století.


Autor: Vlastislav Toman
Název: Strážci
Nakladatelství: Nakladatelství Josef Vybíral
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2021
Vydání: 1.
Počet stran: 196
ISBN: 978-80-8809-874-4

Aktuality

 • Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu

  Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.

  Číst dál...  
 • Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival

  Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení