Komiksy

Komiksy: Vlastislav Toman – Zlatá kniha komiksů Vlastislava Tomana

1 1 1 1 1 (1 hlas)

O tom, že komiks je svébytným literárním žánrem, není jistě pochyb, ten český má navíc svá další specifika. Ale odborný výklad nechme na literárních vědcích. My jsme čtenáři. Podívejme se z čtenářského pohledu na Zlatou knihu komiksů Vlastislava Tomana, kterou vydalo nakladatelství XYZ.


knihaNa co se tedy můžeme těšit? Nejen na samotné komiksy, ale také na autora scénářů. Před každým komiksem je krátké intro, ve kterém se seznámíme s historií vzniku a původu daného komiksu.

A které z komiksů nás čekají? Celá šestidílná série o Malém bohovi a Kruanovi, která je doplněna o dvě povídky, které se v roce 1973 staly předlohou scénářů právě k těmto komiksům.

Dále jsou zde uvedeny komiksy na motivy románu A. C. Doyla První výprava do Ztraceného světa, Druhá výprava a Třetí výprava, ve kterých zavítáme do jihoamerického pralesa obývaného ještěry, které považuje věda za vymřelé.

Knihu uzavírají pro mě méně známé komiksy  z tvorby Vlastislava Tomana: Prázdniny s Marťany, který v roce 1971 vyšel v Teplické Revue. Jde o jediný komiks v této publikaci, který je černobílý. Je to podle autorových vzpomínek dáno tím, že lázeňský měsíčník vycházel černobíle a jiná možnost tedy nepřicházela v úvahu.

A zbývající dva jsou Planeta Xindlu a Šroťák.

Čtenáři se mohou těšit na ilustrace Františka Kobíka, Michala Kociána, Jiřího „Oskara“ Petráčka, Jiřího Veškrny a z mladší generace pak Petra Willerta a Karla Jerie.

Kniha mi připadá velmi zajímavá nejen pro komiksy, které mě vrací do dětství, ale i pro autorovy vzpomínky, úvody k jednotlivým komiksům a bez zajímavosti nejsou ani medailonky jednotlivých ilustrátorů. Čtenář tak má možnost poznat nejen samotné komiksy, ale autora i osobnost ilustrátora.

Z mého pohledu jde o velmi zdařile udělanou knihu, nejen svou formou, ale především svým obsahem. Milovník komiksů Vlastislava Tomana či ábíčkovský pamětník si ji jistě rád zařadí do své knihovny.

Autor: Vlastislav Toman
Název: Zlatá kniha komiksů Vlastislava Tomana
Nakladatelství: XYZ
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2022
Vydání: 2.
Počet stran: 342
ISBN: 978-80-7683-040-0

Aktuality

 • Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu

  Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.

  Číst dál...  
 • Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival

  Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení