Komiksy

Komiksy: Kóiči Óniši – Dívčí válka 1

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Nakladatelství Argo nedávno vydalo svou první mangu – úvodní díl historické fantasy série Dívčí válka od Kóiči Ónišiho. V anotaci je komiks představen jako „historický manga velkoopus“. Já bych však byla s označením velkoopus opatrná; komiks totiž zdaleka nedosahuje kvalit, jaké bych u mistrovské mangy očekávala, a spíše než veledílo se mi na rty dere jiné slovo – veleprůšvih.divci_valkaAle pěkně popořádku. Děj komiksu je zasazen do českých zemí 15. století, kdy proti sobě válčí příznivci Husova učení na jedné straně a hordy křižáků bojujících pod katolickým praporem na straně druhé. Na pozadí těchto historických kulis sledujeme příběh dvanáctileté Šárky, která si prošla brutálním znásilněním a jako jediná přežila přepadení vesnice hordou katolických vojáků. Ujme se jí sám Žižka, který dívku postupně zasvěcuje do umění boje. Šárka ozbrojená píšťalou, tedy předchůdkyní dnešní pistole, nabývá ztracené sebedůvěry a snaží se nalézt své místo mezi dalšími ovečkami, které se shromažďují v nově založeném městě Tábor…

V komiksu vystupuje celá řada postav, smyšlených i historických. Do popředí se dostávají zvláště dívky a ženy, a to jednak v kontextu dopadů války na tuto zranitelnou skupinu lidí (viz opakující se motiv znásilnění, mučení, bolestné smrti), jednak jejich emancipace v husitském táboře. Historická fakta (bohužel často notně překroucená) jsou propojována s fikcí a prvky pověsti o dívčí válce. Nápad je to zajímavý, ovšem jako celek to jaksi nefunguje.

Postavy jednají mnohdy nelogicky, také dialogy působí strnule, nepřirozeně. Přestože bylo při překladu využito obecněčeských (interdialektických) prvků snažících se dodat třeba Žižkově mluvě „šmrnc“ (a nádech současnosti), působí četné pasáže zastarale, zvláště co se slovosledu týče. Některé textové pasáže na sebe ani téměř nenavazují, přestože u nich návaznost očekáváme; to ovšem není chyba překladu, nýbrž původního scénáře. Zvláštní je rovněž střídání stylu kresby – některé výjevy překvapí dokonalým propracováním (do paměti se mi vryla vyhřezlá bulva vojáka pošlapaného koněm), ovšem jejich kontrastní propojování s až naivní kresbou působí nepatřičně.

Během čtení jsem si opakovaně kladla otázku: pro koho je tento komiks vlastně určen? Pro milovníka husitských dějin rozhodně ne (nedokážu si představit, co by udělal takový Petr Čornej po přečtení rádoby odborné informace, že bylo věřícím původně během eucharistie podáváno pouze víno – jak dozajista víte, šlo o chléb, tedy hostii). Půjde spíše o příznivce fiktivních historií s menšími nároky na kvalitu díla. Z hlediska věku lze ovšem vyloučit dospělého čtenáře, kterému by infantilní jednání postav připadalo dozajista úsměvné (pokud by tedy nepropadl v zoufalý pláč, cože to zase čte). Ovšem ani mladšímu čtenáři toto „veledílo“ doporučit nelze, a to z důvodu brutálních scén zaměřených na zobrazení znásilněných dětí a dívek. Tyto výjevy přitom nepůsobí umělecky, nýbrž prvoplánově – s cílem šokovat (a někoho snad i nedejbože vzrušovat). Že bychom tedy už byli blízko k onomu modelovému čtenáři?

Přestože jsem milovnicí komiksové tvorby, tento první „argovský“ manga počin byl pro mě zklamáním. Na českém trhu jsou naštěstí jiné, zdařilejší, a dokonce i ony mistrovské mangy, z nichž některé byly na tomto webu již představeny, o jiných se zde dočtete v blízké době. A pokud byste měli vy nějaký tip na kvalitní mangu, budu ráda za komentář.

 

 

Dívčí válka 1
Autor Kóiči Óniši
Překlad Petr Holý
Ilustrace Kóiči Óniši
Nakladatelství Argo
Místo vydání Praha
Rok vydání 2023
Vydání 1.
Počet stran 192
ISBN/EAN 978-80-257-4134-4
Ediční řada Dívčí válka

Do nakladatelství

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení