Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Lenka Chalupová – Svatojánské ořechy

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
5

Říkali si „Dluhonická pětka“ a jejich znamením byla číslice pět na levé paži, vyřezaná do kůže. Pět přátel, jejichž přátelství v minulosti narušila válka, později události spojené s nástupem komunistického režimu. Lenka Chalupová napsala další strhující příběh lásky i nenávisti, příběh života v mnoha odstínech. Po Kyselých třešních (recenze zde) a Pátém jablku (recenze zde) se prostřednictvím románu Svatojánské ořechy čtenář opět ocitá v okolí města Přerova, je vtažen do jednotlivých příběhů obyvatel obce Dluhonice v 50. letech minulého století a postupně rozkrývá osudy Hanuše, Řehoře, Evžena, Ctirada, Blažeje a jejich blízkých.

  

svatojanske-orechy2Jednou z hlavních postav je dospívající Vilemína (Mína), dcera Albíny Paukertové, která vyrůstá v rodině Paukertových. Nadevše miluje svou babičku Julianu i své rodiče. Jak je však pro autorku charakteristické, v příběhu nic není takové, jak se na první pohled jeví. Hanuš Paukert není biologickým otcem Míny, přesto ji miluje jako svou dceru. Všichni žijí v domě obklopeném mohutnými ořešáky a každoročně na svátek svatého Jana (24. 6.) srážejí nezralé ořechy a vyrábí z nich různé speciality. V padesátých letech nebylo svobodné podnikání možné. Avšak svatojánský dům je výjimkou, Hanuš má dovoleno provozovat živnost, a tak pokračuje v rodinné tradici, a rodina si tak může přilepšit výdělkem z ořechových dobrot oblíbených v širokém okolí. 

 

Nejproblematičtější postavou příběhu je Albína. Její pohnutý osud a vývoj osobnosti nedovoluje čtenáři označit ji za kladnou ani zápornou. Vše, co prožila, je uvěřitelné a nepochopitelné zároveň. Její mladická nerozvážnost jí zamotala hlavu tak, že se zapletla s nacistou. Po válce se zase nechala unést komunistickou propagandou. Přesto je především milující matkou a ženou toužící po lásce. Toužící tak, že je schopná – řečeno dnešním jazykem – vykročit z komfortní zóny, jít si za pomyslným štěstím a přijmout nenávistné reakce okolí. Tyto události, které v sobě prolínají osudy všech ostatních postav, postupně gradují a některé směřují k tragédii. 

 

Děj příběhu je komponován podobně jako v ostatních knihách Lenky Chalupové. Jednotlivé kapitoly zpočátku působí jako samostatné příběhy, ale postupně do sebe začnou zapadat a tvořit vzrušující mozaiku. V závěru opět jen lapáme po dechu z toho, jak je celý příběh rozuzlen. Bonusem tohoto románu jsou navíc úryvky z deníku Míny, v nichž čtenář všechny detaily vidí z pohledu děvčete dospívajícího v ženu. 

 

Pondělí 23. června 1958: Zítra je svatého Jana a to je pro náš dům velký svátek. Budeme od dnešní noci sbírat nezralé ořechy a z nich dělat ořechovku, likér, naložíme je na kyselo, na sladko i do slaného nálevu. Jak já se těším! Později sem dopíšu i recepty, které mi tatínek nadiktuje. 

(CHALUPOVÁ, Lenka. 2023. Svatojánské ořechy. Řitka: Čas, s 19. ISBN 978-80-7475-441-8)

 

Velké množství postav, jejichž osudy jsou dokonale provázané, vyžadují velkou pozornost při čtení. Zdánlivé maličkosti totiž nejsou v příběhu nikdy jen tak. Pokaždé mají dopad v dalších kapitolách. 

 

Kniha Svatojánské ořechy výstižně mapuje situaci Československa v padesátých letech 20. století, ať jde o kolektivizaci, propagandu či nesvobodu v mnoha podobách. Přestože je samotný příběh smyšlený, vychází ze skutečných osudů lidí žijících v Dluhonicích a okolí. Generaci, která se narodila do svobodné země, možná budou některé epizody připadat neuvěřitelné, je však smutnou pravdou, že se odehrály v podobných odstínech v každé obci, možná v každé rodině. 

Svatojánské ořechy
Autor Lenka Chalupová
Nakladatelství Čas
Místo vydání Řitka
Rok vydání 2023
Vydání 1.
Počet stran 288
ISBN/EAN 978-80-7475-441-8
Ediční řada -

Do nakladatelství

Aktuality

 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  
 • Co mě zaujalo na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě

  7. 10. 2023 skončil 33. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě. Jako vždy byl plný různých doprovodných programů, které se bohužel z časových důvodů mnohdy překrývaly, proto chci informovat jen o těch, kterých jsem se stačil zúčastnit.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení