Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Lenka Chalupová – Kyselé třešně

1 1 1 1 1 (3 hlasů)
5

V říjnu vyšla nová kniha přerovské autorky Lenky Chalupové Kyselé třešně. Všechny její předchozí knihy (Pomněnkové matky, Ptačí žena, Liščí tanec, Začátek aj.) jsou laděny spíše psychologicky, nesou mírně detektivní zápletku, kterou neřeší profesionální detektiv, nýbrž obyčejný člověk, jenž rozplétá nějaké rodinné tajemství. Nová kniha se tomuto modelu vymyká. Autorka jej zasadila do období II. světové války, čerpala z dobových kronik, svědectví potomků pamětníků a vytvořila příběh prostých lidí, jež prožívají vše, co je člověku blízké – lásku, strach, pracovní povinnosti, rodinné lapálie – navzdory válce.

 

kysele-tresnePřerov je známý tím, že proces osvobození Československa započal 1. května 1945 právě v tomto městě. Než dorazila armáda, obyčejní lidé se postavili nacistům a týden před koncem války zaplatili svými životy. Příběh Kyselé třešně se odehrává v Lověšicích, malé obci, jež tvoří předměstí Přerova. Poblíž této vesničky na kopci zvaném Švédské šance se po skončení války odehrál válečný masakr, který zanechal stopy tak hluboké, že i dnes dle autorčiných slov jsou lidé zdrženliví k tomu, aby o něm otevřeně promluvili. Kniha Kyselé třešně není historickým vylíčením této události, je příběhem prostých lidí za války a tato hrozná událost hraje v románu roli. 

 

Hlavní postavou je venkovský učitel Petr Skála. Ať už to bylo autorčiným záměrem, či ne, jméno Petr a výraz skála znamenají totéž. A pro hlavní postavu je toto jméno více než příznačné. Jako skála musel v dětství čelit šikaně spolužáků kvůli svému postižení. Jako skála dokázal být oporou dětem, které učil. A pevně jako skála stál v každé životní situaci, i když mu osud připravil velkou řadu nesnází a těžkých situací. Petr se prostřednictvím své žákyně Helenky Kiliánové seznámí s její maminkou Lotou a začne se mezi nimi rodit vzájemné pouto. 

 

Vytáhl z brašny plátěnou tašku a začal ji zaplňovat červenými kuličkami, akorát tak zralými, aby si jejich šťavnatost člověk na jazyku vychutnal. (…) „Vzala bych i mamince, ale ona třešně nesmí. A víte proč, pane učiteli?“ Zkoušela to na něj s tou otázkou úplně stejně jako on na děti – tatáž intonace a snaha zaujmout povídáním. Líbilo se mu, s jakou důležitostí tu větu řekla a jaký důraz položila na slůvko „nesmí“. 

(CHALUPOVÁ, Lenka, 2020. Kyselé třešně. Řitka: Čas, s. 10. ISBN 978-80-7475-317-6)

 

Příběh sice plyne lineárně v časové posloupnosti, ale zároveň skýtá bohatou mozaiku mnohých životních osudů, ze kterých si čtenář poskládá obrázek o tom, s čím vším museli lidé za války zápasit. Lenka Chalupová totiž dokáže na malém prostoru třístránkové kapitoly vystihnout hloubku lidského osudu. Najednou čtenář nevidí jednu ústřední postavu, ale všechny považuje za stejně důležité. S některými sympatizuje, jiné v něm vzbuzují odpor a další jsou nezařaditelné a rozporuplné. Snad nikdo z nich válku nechtěl, ale ať už šlo v této nelehké době o rodinné vztahy, špatné rozhodnutí, potýkání se s pomluvami, o nechtěné těhotenství, zklamání v lásce, nebo lásku právě se rodící, každá z těchto postav musela čelit své situaci dle svých možností a podle toho se odvíjel její další osud. 

 

Příběh Petra Skály, těžký život Loty Kiliánové, pochopení babičky Arnoštky Kiliánové, nesnáze Doroty Fáberové, matky šesti dcer, čekající na sklonku války další dítě, nelítostný osud jejího manžela Alfonse, rozhodnutí jejich nejstarší dcery Hedviky začít si s nacistou, zklamání zahořklého Gustava Brůny…, to vše má v příběhu pevné a nepostradatelné místo. 

Lenka Chalupová se netají tím, že psaní je pro ni životem a koníčkem zároveň a nezbývá než potvrdit toto tvrzení. Dokáže vystihnout realitu i emoce v přiměřené hloubce. Ani příliš složitě, ani ploše. Umí vložit do příběhu rozum i srdce. 

 

 

Lověšická kaplička (foto Radka Jakubíčková)

 

Název: Kyselé třešně

Autor: Lenka Chalupová

Nakladatelství: Čas

Vydání: 1.

Rok vydání: 2020

Místo vydání: Řitka

Počet stran: 254

ISBN: 978-80-7475-317-6

 

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení