Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Lenka Chalupová – Páté jablko

1 1 1 1 1 (1 hlas)

Dva roky po úspěchu knihy Kyselé třešně (recenze zde) napsala Lenka Chalupová další příběh, v němž opět vsadila na stejnou kartu – vykreslit děj na pozadí historických událostí. Tentokrát čtenáře zavede do let 1946–1950, tedy do doby několik měsíců poté, co se lidé začali vzpamatovávat z hrůz II. světové války. Radost z potlačení jedné diktatury velice rychle vystřídala hořkost z nástupu další. Co to znamenalo pro rodinu vlastnící ovocný sad, rozkrývá román Páté jablko.


knihaJablko je jeden z hlavních starozákonních symbolů. Značí poznání, po němž následuje Boží trest. I v nové  knize Lenky Chalupové má jablko symbolický význam a nejen proto, že rodina Francových vlastní ovocný sad. Symbol pátého jablka také v jisté rovině souvisí s biblickou událostí, i když v jiném slova smyslu.

Lenka Chalupová vychází při líčení pozadí příběhu z historických dokumentů, kronik a vyprávění pamětníků. V díle se dokonce objevuje část přepisu autentického projevu Klementa Gottwalda.

Z přístroje značky Mikrofona MK206 Popular, který si po obědě zapnul, se zrovna line: „V největší tísni přichází pomoc bratrského Sovětského svazu. Právě v těchto dnech poznává všechen pracující lid, že už nic nemůže ohrozit naši cestu k socialismu.“
(s. 104)

Postavy, jež jsou smyšlené, mají svůj domov v obci Předmostí, která v současné době tvoří předměstí Přerova a je známá především jako naleziště ostatků lovců mamutů. V románu je zachyceno, jak se toto malebné vesnické prostředí měnilo v sídliště.

Jak už čtenáři Lenky Chalupové vědí, postavy jejích románů se nedělí striktně na hlavní a vedlejší. I tentokrát se životní osudy bratrů Teodora a Eduarda Francových vzájemně prolínají. V příběhu se také několikrát objeví jako prostupující postava Lota Kiliánová z Kyselých třešní. Autorka pěkně zachytila kontrast zbožné maminky Anděly, demokraticky smýšlejícího otce Fabiána a synů, kteří si každý jiným způsobem zadali s komunistickým režimem. Dalšími výraznými postavami jsou Angličanka Betty, jež zamíchá kartami života celé rodiny, a Valja, která od dětství s bratry Francovými vyrůstala.

Ve srovnání s Kyselými třešněmi není děj Pátého jablka tolik dynamický, spíš volně plyne, jako plynula doba a přinášela stále nové a nové změny, s nimiž se lidé museli vyrovnávat. Podává tak zároveň obraz tehdejší doby z pohledu obyčejných lidí. O překvapivý konec však autorka své čtenáře neochudila, ačkoliv tentokrát jej pozorný čtenář díky symbolické rovině může jisté míry předvídat. To ale nic nemění na tom, že ze závěrečného spádu událostí jako vždy mrazí.

Páté jablko je dalším zdařilým autorčiným románem, který je příjemným, nenáročným čtením a zároveň podává obraz části jejího rodného města v době po II. světové válce.

Název: Páté jablko
Autor: Lenka Chalupová
Nakladatelství: Čas
Vydání: 1.
Rok vydání: 2022
Počet stran: 292
ISBN: 978-80-7475-380-0

Komentáře   

 
Svatava Mášová
0 Páté jablkoSvatava Mášová 2022-06-26 18:16
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli naši rodiče. Chtěla jsem si zavzpomínat na poválečné dětství - a to se mi podařilo. Jen osud naší rodiny nebyl tak dramatický. Sad jsme měli až do roku 1966, kdy rok předtím zemřel otec a my všichni ( 4 děti) jsme měli jiná povolání. Sad jsme potom dobrovolně darovali místnímu JZD.
Román je velmi dobře napsaný s využitím reálných údajů. Jen si pamatuji, že po válce nebylo možno vařit pro návštěvy zrnkovou kávu a nabízet koláče. Vařila se melta s cikorkou a všechny potraviny i textil byly na příděl - až do měny v roce 1953.
Za napsání tohoto románu autorce upřímně děkuji a podívám se v knihovně po jejích dalších knihách.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Aktuality

 • Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu

  Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.

  Číst dál...  
 • Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival

  Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení