Rozhovory

O pravidlech pozitivního sobectví s autorkou Michaelou Dombrovskou

1 1 1 1 1 (5 hlasů)

Michaela Dombrovská je autorkou úspěšného blogu, redaktorkou, lektorkou jógy i vyučující na Univerzitě Karlově. Ve své knize Pravidla pozitivního sobectví připomíná světu, že pokud máme být prospěšní svému okolí, musíme umět pečovat sami o sebe (recenze knihy zde). Autorka v knize nabízí možnosti, jak si srovnat priority, zlepšit vztahy a vykročit za splněním svých snů. O knize, pozitivním sobectví i životě se pro čtenáře Vašeliteratura.cz rozepsala Michaela Dombrovská.


Název vaší knihy Pozitivní sobectví má v sobě neobvyklé spojení dvou slov. Mohla byste čtenářům přiblížit význam tohoto spojení?

Je to záměrný protimluv, který má upozornit na to, abychom na sebe nezapomínali. Neznamená ale sobectví jako takové. Zatímco sobectví působí na úkor okolí, pozitivní sobectví nebo také zdravá sebeláska nachází soulad mezi uspokojováním potřeb okolí a vlastních.

Co je podle vás zdravá míra sobeckosti?

Pokud se podaří nalézt soulad mezi uspokojováním potřeb okolí a vlastních v harmonii, rovnováze a pohodě.

V knize jmenujete deset pravidel pozitivního sobectví. Které je to nejdůležitější pro vás a z jakého důvodu?

Hned to první, že bychom se neměli s okolím srovnávat. Člověku se tím dost uleví.Jak se vám daří naplňovat zásady uváděné ve vaší knize?


Někdy lépe, někdy hůře. Čas od času si je také potřebuji připomenout.

Co jste se při psaní knihy naučila sama o sobě?

Že napsat knihu není totéž jako psát blogy nebo články.

Dostala jste někdy radu ohledně psaní, kterou jste nikdy nedodržela?

Psát každý den.

Ve své knize píšete, že je důležité vykonat každý den dobrý skutek. Čím se vám v letošním roce podařilo někoho potěšit nejvíc?

Každá radost se počítá, malá i velká. A dělením se pak násobí.

Ve svém pracovním i osobním životě jste dle svého blogu protože.cz velmi činná, jak se vám daří skloubit všechny aktivity?

Jednu po druhé. Snažím se vždy nejprve přemýšlet a až poté konat. Pomáhá mi v tom i Kreativní diář, o kterém jsme psaly s Blankou Novotnou, nebo Pořádek nejen v hlavě, do kterého jsem se pokusila zachytit základy minimalismu.

A kdo vás ve vašem životě nejvíce inspiroval a jakým způsobem?

Nad tím se možná zamyslím, až budu starší. Zatím s vděčností čerpám inspiraci od každého, koho potkám, z každého zážitku, z každého přečteného řádku.

Děkuji za rozhovor.


Michaela Dombrovská pochází ze Slezska. Kromě jiného přednáší na vysoké škole a ve volném čase s potěšením píše články na svůj blog. Spolupracuje s časopisem Jóga Dnes, HR kavárna a Moje psychologie.  Ve volném čase se věnuje rodině a přátelům, hodně čte a píše, ráda cestuje, praktikuje jógu nebo jen tak odpočívá se svými dvěma psy Tessou a Larrym. Jejím oblíbeným mottem je citát Leonarda da Vinci: „Jednoduchost je nejvyšší forma moudrosti.“ Jejím literárním vzorem je Zdeněk Svěrák, Jane Austin a Agatha Christie. Je autorkou knih Pravidla pozitivního sobectví a Pořádek nejen v hlavě.

Komentáře   

 
asamka
0 Odp.: O pravidlech pozitivního sobectví s autorkou Michaelou Dombrovskouasamka 2018-05-14 16:47
Trochu neaktuální, když knížka od této autorky vyšla před 4 lety. :(
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Zuzka Tomášková
+1 Odp.: O pravidlech pozitivního sobectví s autorkou Michaelou DombrovskouZuzka Tomášková 2018-05-16 17:45
Dobrý den, děkuji za připomínku, kniha je možná neaktuální vydáním, ale svým posláním je stále aktuální. Vybírala jsem téma s tím pocitem, že může našim čtenářům přinést zamyšlení a něco dát. :)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Aktuality

 • 7. ročník festivalu HorrorCon

  Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.

  Číst dál...  
 • Duna potřetí

  Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení