
Klošár U Čtyř mamlasů
- Recenze
- Vytvořeno 30. 9. 2023 1:00
- Autor: Jiří Lojín

Jiří Kratochvil, stálice současné české literatury, vydal k radosti svých příznivců novou knihu, tentokrát za přispění nakladatelství Hejkal. Její název je Klošár podle stejnojmenné novely, která tvoří její podstatnou část.
Když jsem Jiřímu Kratochvilovi v roce 2020 poslal odkaz na zveřejněnou recenzi jeho knihy Nevstoupíš dvakrát do téže řeky (k přečtení zde), napsal mi následující krátký mail:
Vážený a milý pane Lojíne,
protože na další knížku si už po osmdesátce netroufám, posílám Vám jen tak pro potěšení či pro zděšení čerstvou pandemickou povídku a zdravím.
Pro úplnost – šlo o vtipnou povídku Tarantulí sny. Nepředpokládal jsem, že Jiří Kratochvil jen tak opustí to, čím vyplnil v podstatě celý svůj život, ale nechtěl jsem si hrát na moudrého proroka. Přesto jsem pocítil cosi jako zadostiučinění, když se objevila kniha Škrtiči bohyně Kálí a ta současná – Klošár.
Čtenáři, který nezná brněnské reálie, se možná bude zdát titul knihy i její podtitul podivný, protože nebude na první dobrou vědět, co znamená „klošár“, ba ani to, o jakých „mamlasech“ se hovoří v podtitulu Co si mamlasové povídali. Znalí vědí, neznalým prozradím, že jde o tuláka či žebráka, což vyplyne z kontextu novely hned zpočátku, podtitul naráží na známý brněnský dům U Čtyř mamlasů, což je reprezentativní stavba na náměstí Svobody. Své jméno dostal podle soch (atlasů), kteří sice na svých bedrech nenesou tíhu zeměkoule, přesto to však nemají lehké. A jak jistě uznáte, od atlasů k mamlasům není daleko.
V novele Jiřího Kratochvila sedí před tímto domem klošár – ústřední hrdina, který se jmenuje Safír. Stavba příběhu je pro autora typická, protože zcela libovolně vstupuje do děje či diskutuje se svými postavami. Hybatelem se stal Avatar (nezaměňovat prosím se stejnojmenným filmem), vystupující spíše jako Mefistofeles, ovšem neopomene naznačit, že tu byl i jiný Avatar před dvěma tisíci lety.
Zbytek knihy tvoří povídky Případ dobře uzamčeného pokoje, Modlitba carovy chůvy, Vrah holubů, Předvečer seance, Případ nevhodně umístěné šance, O Markytánce a Čertovo kopýtko. Některé jsou nové a aktuální, například Modlitba carovy chůvy velmi ostře reaguje na válku rozpoutanou Ruskem a poměrně tvrdě poukazuje na chutě agresora ovládnout znovu i naši zemi. Další novinkou je O Markytánce, ta čtenáři představuje vcelku sympatického netvora. Sbírku uzavírá Čertovo kopýtko, povídka, v níž se spojujícím prvkem minulosti a současnosti staly intriky. Další povídky jsou staršího data, „recyklované“, jak se o nich vyjadřuje sám Kratochvil v autorské poznámce.
Kniha je doplněna fotografiemi Pavly Kocourkové. Jejich námětem jsou většinou pozoruhodné stavby, což velmi dobře koresponduje s textem, zejména s první novelou. Jak známo, Jiří Kratochvil se ve svých knihách velmi často dotýká architektury.
V závěru autorské poznámky se Jiří Kratochvil opět zmiňuje, že tato kniha bude jeho poslední, ale spolu s dalšími čtenáři si dovoluji doufat, že je jeho předpoklad mylný a ještě se něčeho zajímavého dočkáme.
Název: Klošár aneb Co si mamlasové povídali
Autor: Jiří Kratochvil
Nakladatelství: Hejkal
Vydání: 1.
Rok vydání: 2023
Počet stran: 215
ISBN 978-80-88396-16-1
Aktuality
-
Česká vlna nakladatelství Host
Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.
Číst dál... -
Co mě zaujalo na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě
7. 10. 2023 skončil 33. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě. Jako vždy byl plný různých doprovodných programů, které se bohužel z časových důvodů mnohdy překrývaly, proto chci informovat jen o těch, kterých jsem se stačil zúčastnit.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Kronika zániku Evropy (1984 – 2054)
Ti ,,odborníci,, kteří zde haní pana Vondrušku jsou zřejmě oproti němu zaujati,neboť doposud nezískali ... -
Kronika zániku Evropy (1984 – 2054)
Bohužel v Německu tato situace byla již před 50 možná i více roky.Muslimové když si zřídí obec,jejich ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
potřebuji poradit jak poznat druh tropu v praxi -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
haha -
Lucemburská sága pokračuje italským dobrodružstvím
Knížka se četla skoro sama, navazovala na Válku královen. Příběh nekončí, proto bych ráda věděla jaké ... -
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...