
Recenze: Klára Sedlo – Lami
- Vytvořeno 30. 5. 2022 1:00
- Autor: Jiří Lojín

Mladou a talentovanou malířku Kláru Sedlo jsem už představil v článku věnovaném vernisáži její výstavy (čtěte zde). Výstava se věnuje Úhořímu muži (Eel Man), mapuje jeho kariéru i současný život. V dnešní recenzi vás seznámím se stejnou autorkou, ale v roli spisovatelky, a s její knihou Lami.
Lami je spíše jen povídka, ale pokud byste pochybovali, že je takto krátký literární útvar vhodný k vydání, mohu připomenout krásná provedení několika Murakamiho krátkých textů, například Podivná knihovna (recenze zde) nebo Ztracená duše Olgy Tokarczukové (zde). A existuje mnoho dalších, v nichž krátkost textu nic neubírá na kvalitě a přitažlivosti.
Je obtížné shrnout v krátkosti obsah knihy či děj povídky. Důvod je prostý – Klára Sedlo, stejně jako při tvorbě svých maleb, vychází ze snových představ, což s sebou zákonitě nese určitá interpretační omezení. Každý z nás z vlastní zkušenosti ví, jak je nesnadné sdílet sny. Známe okamžiky na hranici spánku a bdění, kdy sen beznadějně vyprchává a my se nejprve marně snažíme zachytit v paměti jeho atmosféru, posléze pochopit jeho obsah. Klára Sedlo své sny vkládá do svých obrazů. A když používám výraz „sny“, nemám na mysli přání nebo touhy, ale to, co se člověku odehrává v hlavě ve spánku, představy, provokované podněty, které si člověk často neuvědomuje či snad ani nechce uvědomovat.
Povídka Lami je skvělým příkladem surrealismu, směru, který není v současné české literatuře příliš rozšířený. Chápu, že dnešní čtenář se raději veze na vlně příběhu a surrealismus je pro něj stejně obtížně stravitelný jako poezie. Bylo by však tragické, kdyby zaniklo vše, co v člověku probouzí fantazii a nutí ho, aby se příběh odvíjel v jeho hlavě a ne na papíře. Přesně taková je kniha Kláry Sedlo a vše začíná ještě dřív, než ji otevřeme.
Na přebalu nejprve uvidíme obraz dívky, která někam padá. Čtenáři musí v hlavě vyskočit mnoho otázek – kam padá, odkud padá a proč? Co ta jedna bota? Obraz je vlastně nekonečně malý výřez z nekonečně velkého příběhu, zmrazený v jediném okamžiku. Je do něj zakleta dynamika pádu ve smyslu pohybu i běhu času.
Problémy s popisem snů vycházejí z toho, že v nich automaticky hledáme nějakou logiku, podvědomě, ale za každou cenu je chceme vtěsnat do nám známé reality. Autorka se takovému pokušení, které by deformovalo její myšlenky, dokázala velmi úspěšně vyhnout. Proto se čtenář okamžitě přenese do auta, které řídí Kira. Vedle ní sedí Lami a vzadu Harry. Tak jak to známe ze snů, najednou víme (i když nevíme proč), že jedou už mnoho dní a cosi mají za zády. Lami je tvor, jehož podstatou je světlo, Harry plastová kostra. Možná jde o kostru, stojící v ateliéru Kláry Sedlo.
Povídka je nesouvislá, přeskakuje sem a tam a autorka se ji záměrně nesnaží krotit, protože by ztratila autentičnost. Najdeme v ní mnoho motivů, spojených s výtvarným dílem, třeba zmíněného Úhořího muže nebo nutrie. Poznámku autorky, že zde nalezneme objasnění existence Eel Mana, je potřeba brát s velkou rezervou, je nutné zapojit hlavně vlastní fantazii. V textu najdeme zdroje Klářiny inspirace, ne však ve formě vysvětlení, protože jde hlavně o jejich zachycení v jiné podobně než vizuální.
Kniha obsahuje českou i anglickou verzi povídky a několik autorčiných obrazů, vztahujících se k textu, celek tak tvoří pozoruhodné dílo. Klára Sedlo si knihu vydala sama, ale neznamená to nějakou pochybnou kvalitu a neochotu jiných vydavatelství. Je to cesta, jak bezezbytku realizovat svou představu a dát knize péči, jakou si určitě zaslouží.
Ve čtvrtek 26. 5. 2022 proběhl křest knihy ve TWINART GALLERY, v galerii, v níž je v současné době vystaven Úhoří muž, tedy v nanejvýš vhodném prostředí. Spojení mezi povídkou Lami a obrazy se tak zdůraznilo a vše splynulo v jeden krásný celek. Fotografie pochází právě z tohoto křtu, autorka Klára Sedlo a kurátorka výstavy Reny Muzik místo šampaňského stylově použily ke křtu dva plyšové úhoře, na což byl zcela určitě Eel Man náležitě hrdý.
Vzhledem k tomu, že jde o žhavou novinku, lze zatím objednat pouze na https://eshop.studio-klarasedlo.com/, ale postupně se bude dostávat do obvyklé knižní distribuce.
Název: LamiAutor: Klára SedloIlustrace: Klára SedloPřeklad: Anna Lodinová, Msc.Vydavatel: Klara Sedlo Studio s.r.oRok vydání: 2022 Vydání: 1.Počet stran: 84ISBN 978-80-908567-0-7
Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Aktuality
-
Duna potřetí
Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.
Číst dál... -
Vlastislav Toman odešel, Hadži zůstává
Ráno 11. května 2022 se na facebookovém profilu Nakladatelství Josef Vybíral objevila smutná zpráva – v nedožitých třiadevadesáti letech odešel dlouholetý (1956-1992) šéfredaktor ábíčka Vlastislav Toman.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ... -
I vzplála světlá naděje
Krásný referát -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Diagnózu má každý, jen někteří se života doopravdy zeptali, jakou :-) Někdo ty okamžiky, v nichž ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
a ještě na okraj - i pocit sice lze často vysvětlit rozumově, ale poezie nevzniká ani není vyhledávána ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Odpověděl jsem ve Villonově duchu - skrz protiklad, aniž bych vyloučil původní smysl :-) Zřejmě se ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...