Recenze: Knihy pro děti a mládež

Recenze: Olga Tokarczuková, Joanna Concejová – Ztracená duše

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Díla nositelky Nobelovy ceny Olgy Tokarczukové jsou v Česku známá díky nakladatelství Host, které většinu z nich vydalo. Nyní se čtenáři dostává její poměrně zvláštní kniha nazvaná Ztracená duše. Kromě reklamního pásku, ovinutého okolo obalu a upozorňujícího, na již zmíněné ocenění, zaujme především velkým formátem a střízlivým, avšak velmi přitažlivým vzhledem.Je možná trochu nespravedlivé, že je jako autorka knihy prezentovaná právě Olga Tokarczuková, když již na první prolistování zjistíme, že hlavní těžiště spočívá v grafickém zpracování Joanny Concejové. Ve spolupráci těchto dvou autorek vzniklo útlé, ale působivé dílo, cílící na estetické vnímání čtenáře. Text má doplňkový charakter, provází obrazy, komentuje je a jen částečně vysvětluje, do pozadí však zcela neustupuje.

Knihy Olgy Tokarczukové mají většinou duchovní přesah, ať už jde o prózu Anna In v hrobech světa, dotýkající se sumerské mytologie, nebo Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých, v němž se křesťanství spojuje s přírodou. Nejinak je tomu i v krátkém textu knihy Ztracená duše. Jde v jistém smyslu o alegorii, kdy člověk, který žije a pracuje příliš rychle, nechává za sebou duši, ta mu nestačí a zůstává někde vzadu.

Autorka text prezentuje jako pohádku a i v těch několika větách dokáže zachovat všechny atributy tohoto formátu, dochází ke dramatu, následuje těžká a dlouhá cesta k jeho řešení a nakonec ke smírnému a dobrému konci.

Autorka kreseb celou strukturu rozbila tak, aby nebyl čtenář ukolébán harmonií, obrázky jsou barevné i černobílé, někdy je podkladem čtverečkovaný papír, jindy přechází až k průsvitnému materiálu. Neustále je co objevovat, kniha není fádní a přestože je text skutečně velmi stručný, lze s knihou strávit delší dobu.

Nelze jednoznačně říct, že jde o knihu pro děti. Poučení, které jako každá správná pohádka obsahuje, je mířeno spíš na dospělé. Je potřeba zpomalit, člověku a jeho duši nesvědčí, pokud se stále někam a za něčím žene. Ačkoliv to v textu nenalezneme, podle vyobrazení autorky zřejmě vnímají duši jako dětské Já, které postupně ztrácíme.

Ztracená duše je opravdu zvláštní kniha. Jednoznačně se hodí jako dárek, a to nejen pro děti. Lze ji použít pro někoho, koho chceme upozornit, že právě jeho může duše opustit nebo se to už stalo. Nejde o knihu, která by zaujala barevností, ale právě její decentnost může dobře formovat skutečně dobrý vkus.

Název: Ztracená duše
Autor: Olga Tokarczuková, Joanna Concejová 
Překlad: Barbora Doležalová
Vydavatelství: Host
Vydání: 1.
Rok vydání: 2021
Stran: 47
ISBN 978-80-275-0261-5

 

Soutěže

Aktuality

 • Jaký byl 31. ročník Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě?

  Všichni vědí, jaký vliv měl v minulém roce koronavirus na kulturu v České republice, ostatně zasažen byl celý svět. Mohlo by se tedy zdát, že zrušení knižního veletrhu je jen drobností. Ale z drobností sestává celý život, takže lidé, kteří mají k takovým akcím vztah, to pociťují jako tvrdý zásah.

  Číst dál...  
 • Znovu začínáme

  Milí čtenáři,

  naše krátká odmlka se chýlí ke konci, stejně jako léto a prázdniny. Od 28. 8. 2021 začnou opět pravidelně vycházet recenze, nejprve s trochu menší frekvencí, ale ta se velmi brzy zvýší, protože plány našich vydavatelství vypadají velmi zajímavě a jistě bude co číst a čem psát. Doufám, že jste léto využili k odpočinku, pokud ne v zahraničí, jak jsme si v poslední době zvykli, tak aspoň na krásných místech u nás. K odpočinku patří také četba a pokud vás něco zaujalo, chtěli byste se o svůj čtenářský zážitek podělit s ostatními a našli odvahu k tomu, abyste zkusili napsat recenzi, ozvěte se nám na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Třeba se z toho vyvine zajímavá spolupráce.

  Těším se na nové setkání s vámi.

  Jiří Lojín

  Šéfredaktor

   

   

   

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení