
Recenze: Jostein Gaarder – Tajemství karet
- Vytvořeno 25. 6. 2020 1:00
- Autor: Michaela Babíková

Na podzim loňského roku vydalo nakladatelství Albatros třetí vydání knihy norského spisovatele Josteina Gaardera Dívka s pomeranči (čtěte recenzi zde). O půl roku později se na pultech knihkupectví objevilo nové, také třetí vydání jeho neméně slavné knihy Tajemství karet. Dobrodružný příběh, který mísí reálný svět, fantazii i hluboká filozofická témata, doprovázejí v tomto nejnovějším vydání překrásné ilustrace oceňované výtvarnice Renáty Fučíkové.
Už při prvním prolistování zaujme čtenáře, že některé kapitoly jsou psány běžným písmem, zatímco jiné kurzívou. V knize se totiž prolínají dvě dějové linky. Tou první je příběh dvanáctiletého chlapce Hanse Thomase. Ten se společně se svým tátou vydává na road trip z rodného Norska až do Athén. Cílem jejich dobrodružné cesty je najít a přivézt zpátky Thomasovu maminku, která rodinu před mnoha lety opustila. Než se však dostanou do cíle své cesty, potká chlapce i jeho tátu řada podivných událostí. U jedné benzínové pumpy na hranicích mezi Německem a Švýcarskem dostane chlapec od muže, který vypadá jako trpaslík, malou lupu. Na radu trpasličího mužíka zamíří dvojice do vesnice jménem Dorf, kde chlapci místní pekař věnuje druhý dárek – maličkou, takzvanou kolibří knížku. Jakoby lupa byla stvořená právě k tomu, aby díky ní Hans přečetl drobná písmenka v kolibří knížce…
Právě děj kolibří knížky je potom psaný kurzívou a tvoří druhou dějovou linku románu. Hans se během cesty do Athén každou volnou chvíli noří do příběhu malinké knížky, v němž, jak jinak, hraje hlavní roli balíček karet. A jakkoli se nezvyklý příběh plný fantazie a nadpřirozena zdá být nereálný, jakoby v sobě odrážel cosi z jeho vlastního života a souvisel se vším, co prožívá.
Víc však v tomto článku neprozradím, abych vás neochudila o zážitek ze čtení knihy, která by rozhodně neměla ujít vaší pozornosti. Tajemství karet je stejně jako ostatní díla Josteina Gaardera naprosto nevšední, inteligentní a poutavý román s filozofickým přesahem. Je to přesně jedna z těch knih, kterou se zvědavostí rychle „zhltnete“. Sotva však dočtete poslední stranu, je vám jasné, že se ke knize ještě mnohokrát vrátíte a budete hledat, co napoprvé mezi řádky uniklo vaší pozornosti.
Nenapadá mě jediná věc, která by šla knize Tajemství karet vytknout. Jedná se skutečně o do detailu promyšlené dílo, v němž v závěru každá drobnost zapadne. Snad jen v příběhu kolibří knížky bylo místy trochu obtížné se orientovat, kdo je zrovna vypravěčem. Hned v úvodu sice najdete seznam postav, ale mně třeba pomohlo si ještě psát bokem stručné poznámky.
Až tento román dočtete, balíček karet už pro vás nikdy nebude jen obyčejným balíčekem karet. A už vždycky budete chtít být žolíkem, který je tak trochu blázen, ale jako jediný vnímá, že život je zázrak.
Celý vtip byl v tom, že táta chápal sám sebe jako žolíka. Jenom výjimečně to řekl rovnou, ale já jsem už dávno věděl, že se považuje za žolíka v balíčku karet.
Žolík je blázen, který je jiný než všichni ostatní. Nepatří mezi piky ani mezi kára, mezi srdce ani mezi kříže. Není ani osma, ani devítka, ani král, ani kluk. Stojí mimo systém, jehož jsou ostatní součástí. Přidali ho do stejného balíčku k ostatním kartám, ale necítí se mezi nimi dobře. Proto je také možné ho oddělit, aniž ho někdo bude postrádat. GAARDER, Jostein. 2020. Tajemství karet. Praha: Albatros Media, s. 53. ISBN 978-80-00-05813-9
Název:Tajemství karet
Autor: Jostein Gaarder
Překlad: Jarka Vrbová
Ilustrátor: Renáta Fučíková
Nakladatelství: Albatros Media, a. s.
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2020
Vydání: Třetí
Počet stran: 248
ISBN/EAN: 978-80-00-05813-9
Ediční řada: –
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...