
Recenze: František Koukolík, Libuše Koubská – Všechno dopadne jinak
- Vytvořeno 7. 9. 2019 1:00
- Autor: Jolana Hlušičková

Velmi dobře zvolený nadpis knihy vyvolávající neodbytnou otázku: „A jak to dopadne?“ Rychle očima přelétneme anotaci a zvědavost graduje ve chvíli, když zjistíme, že se jedná o rozhovor s neuropatologem MUDr. Koukolíkem. Představa rozhovoru z pitevny o budoucnosti je pozoruhodná, a právě proto nejspíše po této knize sáhneme a odneseme si ji domů.
Rozhovor nabízí nejen pohledy do nitra tkáně, ale i odpovědi na otázky, jak by měl vypadat dobrý lékař, co se povedlo v medicíně za posledních padesát let, co učit a co naopak neučit dnešní mediky. (Anotace).
„Přestože tohle řemeslo provozuju přes padesát let, nemine týden, abych se nesetkal s něčím, co jsem dosud pořádně neviděl, nebo dokonce vůbec nikdy neviděl. Příroda je pestrá!“ konstatuje MUDr. Koukolík v anotaci. O tom, jak populární je tento neuropatolog, spisovatel a publicista, svědčí i to, že nakladatelství Vyšehrad vydalo v edici Rozhovory již druhé knižní vydání rozhovoru, který s ním vedla Libuše Koubská.
Je chvályhodné, že mezi knihami „celebritek mlátících prázdnou slámu“, kterých nalezneme v každém knihkupectví více než dost, se nakladatelství Vyšehrad v edici Rozhovory vydává jinou cestou a díky tomu se ke slovu dostávají lidé, kteří mají skutečně společnosti co sdělit. Ať je to již zmíněný MUDr. Koukolík, nebo třeba MUDr. Honzák a jeho velmi úspěšná kniha Všichni žijem v blázinci, která v této edici také vyšla (recenze zde).
Úvod knihy Všechno dopadne jinak napsala Libuše Koubská, která vedla i rozhovor s MUDr. Koukolíkem. Je to novinářka a spisovatelka, autorka řady knižních rozhovorů a portrétů zejména z oblasti vědy a medicíny. Její rozhovory se vyznačují snahou něco se dozvědět, porozumět protějšku, zprostředkovat srozumitelně čtenáři i velmi složitá fakta a dát mu tak podněty k přemýšlení.
V knize Všechno dopadne jinak najdeme šest kapitol, každá je uvedena vtipnou ilustrací od Miroslava Bartáka a několika stručně zformulovanými body přibližujícími danou kapitolu. Pro lepší představu, jaká témata kniha přináší, uvádím názvy jednotlivých kapitol:
Jaký má být dobrý doktor
Život se vyvíjel mnohem složitěji
Je správné koukat lidem do hlavy?
Cit je rychlejší než rozum
Láskyplně a pevně
Lidi ze všeho nejvíc zajímají lidi
Zaujala mě zejména první kapitola s názvem Jaký má být dobrý doktor. To je téma, o kterém se často diskutuje, každý má trošku jiný názor, liší se i názory jednotlivých lékařů, objevují se nové trendy. Ale často si neuvědomujeme, že problém je už na začátku - čemu se mají medici učit, když pokrok (nejenom) v medicíně jde tak rychle kupředu? A jak na tuto otázku odpovídá MUDr. Koukolík?
… Samozřejmě, že se musejí naučit základní fakta. Ony orientační pilíře, které každý obor má. K tomu metody myšlení, jak se s tím zachází. Je velmi obtížné, zejména pro zaujaté kantory, které jejich obor baví, získat odstup a nezahlcovat posluchače podrobnostmi, které budou za šest měsíců vypadat jinak. Naučit je tedy směrům, trendům, pilířům. A hlavně způsobu myšlení.
To je v medicíně – stejně jako jinde – pravděpodobně to nejtěžší. Neumím to dobře definovat, ale v podstatě jde o kritické myšlení a o zkušenost. Ochotu pracovat na sobě a chápat i své vlastní kritické myšlení jako proces. Poznání ani myšlení nejsou pevné struktury, vyvíjejí se. (Str. 23).
MUDr. František Koukolík je skvělý vypravěč s velkým přehledem, patří mezi lidi, kteří dokáží srozumitelně zprostředkovávat své zkušenosti, poznatky i názory laické populaci, z jeho slov je cítit lidskost a pokora. Knihu bych doporučila přečíst všem zvídavým čtenářům, kteří rádi získávají nová fakta a podněty k zamyšlení.
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...