
Komiksy: jaz – Opráski zhistorje svjeta, ževlička, ježíž apár kikotú
- Vytvořeno 26. 2. 2017 1:00

Chystáte se do společnosti a obáváte se, že duchaplná konverzace není vaší silnou stránkou? Potřebujete mít stěžejní témata lidské vzdělanosti, kultury, dějin a religionistiky přehledně zpracovaná na minimální ploše? Pak právě pro vás vydalo nakladatelství Grada čtvrtý díl vyčerpávající encyklopedie vědomostí snadno a rychle Opráski z historje svjeta s podtitulem Ževlička, jěžíš apár kikotů. Je potěšitelné, že zatímco v minulém díle byli kikoťi zcela opominuti (recenze zde), tentokrát jsou součástí názvu.
Autor Oprásků, doposud mistrně maskovaný Jaz, po vzoru největších učenců světa odkrývá vznik jednotlivých náboženství a vzájemné souvislosti mezi nimi. Naznačuje společné kořeny tří významných náboženství: křesťanství, židovství a islámu. Rozsáhlá část je věnována antické filosofii a politice, ve kterých většina lidí – stejně jako já – tak trochu tápe. Tady opět přicházejí Opráski a s přehledností sobě vlastní vystihují zásadní pojmy z těchto oblastí a osobnosti s nimi spojenými. Autor například zachytil Diogénův odpor ke hromadění majetku i jeho setkání s Alexandrem Makedonským či Platónovu představu o složité cestě od nejasných myšlenek ke skutečným idejím. Několik stripů věnoval dvěma paradoxům Zénóna z Eleje – paradoxu o chybném vnímání času a pohybu a paradoxu letícího šípu. Nezbývá než ocenit, že se konečně našel někdo, kdo tuto problematiku detailně zanalyzoval a srozumitelně vysvětlil široké čtenářské obci.
Velmi zevrubně (a nekřesťansky) se autor věnuje postavě Ježíše Krista a odkrývá nečekané souvislosti a přesahy, o kterých v Novém zákoně není ani zmínka. Svou pozornost Jaz zaměřuje i na stěžejní události středověku a novověku, jejich politické a filosofické otázky, velké vědecké objevy i kulturní témata.
Ač obsahově a myšlenkově skvostná, rozsahově je knížka přece jen skromná, proto se moderních dějin dotkne jen sporadicky. Autor se nevyhýbá ani tak specializovaným oblastem, jako je kvantová fyzika, v několika stripech uvádí na pravou míru fyzikální myšlenkový experiment, známý pod označením Schrödingerova kočka. V samém závěru se objeví i něco málo současných událostí.
I poslední díl Oprásků si zachovává charakteristický a kontroverzní rys celé řady – češtinu plnou přesmyček, zkratek, hovorových a internetových výrazů, her s písmeny a vedlejšími významy. Jazyk napomáhá objevovat nečekané souvislosti a odhalovat pravou podstatu věcí. Z důvodů autenticity se Jaz nevyhýbá ani cizojazyčným vsuvkám, objeví se azbuka, němčina i řecká alfabeta. Kresba je komiksově stylizovaná, pozornost je věnována postavám, pozadí se objevuje jen v nezbytně nutné míře a pro přiblížení situace či děje. Autor neklade důraz na vykreslení detailů, ale pomocí pár jednoduchých tahů vystihuje vnitřní svět postav a složitost v celé jejich šíři.
Vytříbená kresba, specifický jazyk, převratné myšlenky a objevy, nečekané vzájemné souvislosti a konsekvence, zkrátka Opráski z historje svjeta jsou nezbytnou součástí knihovny vzdělaného člověka a jedinečnou encyklopedií veškerého vědění lidstva. Ževlička rulez!
Nejlépe hodnocené články
Soutěže
Aktuality
-
Vlastimil Toman odešel, Hadži zůstává
Ráno 11. května 2022 se na facebookovém profilu Nakladatelství Josef Vybíral objevila smutná zpráva – v nedožitých třiadevadesáti letech odešel dlouholetý (1956-1992) šéfredaktor ábíčka Vlastimil Toman.
Číst dál... -
Ostravské výstaviště ožilo. Na Černé louce proběhl knižní festival
Ve dnech 11. a 12. března 2022 po dlouhých dvou letech otevřelo výstaviště Černá louka své brány do světa všech příznivců knižní tvorby. Probíhal zde knižní festival, který se v této podobě, tedy s doprovodným programem, poprvé konal v roce 2019. Setkání se spisovateli a jinými osobnostmi mezi stánky s knihami bylo po době plné zákazů a omezení jako balzám na duši.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ... -
I vzplála světlá naděje
Krásný referát -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Diagnózu má každý, jen někteří se života doopravdy zeptali, jakou :-) Někdo ty okamžiky, v nichž ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
a ještě na okraj - i pocit sice lze často vysvětlit rozumově, ale poezie nevzniká ani není vyhledávána ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Odpověděl jsem ve Villonově duchu - skrz protiklad, aniž bych vyloučil původní smysl :-) Zřejmě se ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Nechci Vás sežrat :-) Že ta báseň nemá smysl? Zkuste si poslechnout na YouTube moji zhudebněnou verzi ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
moc děkuju za čtenářák bez vas bych to nedala,jste můj zachránce
Doporučujeme
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...