Aktuality

Aktuality: Frank Herbert – Děti duny

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.

deti-duny2

 

Pokud jste nečetli či si neposlechli předchozí epizody ságy Duna (naše recenze na audioknihy zde a zde), raději tento odstavec přeskočte. Děti Duny samozřejmě lze číst bez znalosti předchozího děje, avšak jednalo by se o čtení nelehké, v němž by čtenáři v jednom kuse unikaly souvislosti, jichž je v knize asi jako zrn písku v saharské duně. Galaktický imperátor, božský prorok a fremenský vyvolený Muad'dib – neboli Paul Atreides – odešel do pouště zemřít. Slepý muž opustil meziplanetární říši i vlastní děti, dvojčata Ghanimu a Leta, jejichž příchod na svět zaplatila Paulova milá Chani životem. Jenže použít v případě těchto sourozenců slovo děti není úplně správné. Jakkoliv rostou a vyvíjejí se způsobem typickým pro lidská mláďata, v paměti mají od narození vzpomínky všech svých předků a jejich vědomosti sahají tisíce let do minulosti. Není tedy divu, že se devítiletá dvojčata hlásí o svá vladařská práva a o život jim usilují protivníci, jež není radno brát na lehkou váhu.

 

Přestože čelní protagonisté Dětí Duny jsou v sáze novými postavami, většina ostatních vám bude povědomá. Na Arrakis se vrací Ghanimina a Letova babička lady Jessica a s ní i válečník-trubadúr Gurney Halleck. Velkou roli hraje i Paulova sestra Alia, stejně jako její muž, znovuzrozený Duncan Idaho. Herbertovi se podařilo vdechnout dvojici ne-dětí vlastní výrazné osobnosti a v knize snadno vystupují ze stínu starých známých. Stejně tak autor neošidil ani protivníky dvojčat. Mladý vnuk zesnulého galaktického císaře Shadama IV. sice usiluje o vládu, kterou jeho dědovi odebral Paul Atreides, ale není jednorozměrným zlounem ani figurkou vláčenou zájmy jiných. A pokud si přejete nějakého opravdového padoucha, ve dvojčatech i jejich tetě Alii kromě vzpomínek přebývají i osobnosti jejich předků. Jakkoliv se tím nepyšní, patří mezi tyto předky i jeden velmi otylý pán s nepěknou slabostí pro hromadění moci.

 

Příběh postrádá epický rozmach původní Duny, zároveň není ani tak „filozoficky užvaněný“ jako díl druhý. Frank Herbert dokázal v Dětech Duny vyváženě namixovat mystiku, reálie i religiozitu svého světa s intrikami, akcí a dobrodružstvím postav, které čtenáři přirostou k srdci. Děj splétá linky z předchozího vyprávění, přidává do něj nové a, byť vyžaduje plnou čtenářovu/posluchačovu pozornost, nepřestává být přehledný a jasný.

 

Posluchače děl z produkce OneHotBook nepřekvapí, že i tentokrát na ně čeká velice kvalitní kousek s výbornými vypravěči. Zuzana Slavíková čte úryvky z fiktivních děl, jež uvozují kapitoly, a nedostala tak prostor více předvést svůj um. Většinu práce odvedl Marek Holý, jenž propůjčil svůj hlas všem třem doposud vydaným audioknihám ze série Duna. V předchozích recenzích jsem jeho výkon chválil a přesto mám dojem, že se díl od dílu lepší. Ačkoliv šetří s výraznými emocemi zaznívajícími v hlase, mění jej přesně tak, aby čtenář okamžitě poznal, kdo a v jakém rozpoložení promlouvá.

 

Obdobně jako se zdokonalil výkon vypravěče, rozšířily Děti Duny i repertoár už tak vynikajících hudebních motivů. Melodie v audioknihách obvykle fungují pouze jako předěly k jednotlivým kapitolám a málokdy na sebe strhnout pozornost. V tomto případě však několik z nich zanechá natolik silný dojem, že by se neztratily ani v seriálu či filmu.

 

Jakkoliv jsou Děti Duny se svými osmnácti a půl hodinami takřka dvojnásobné než předchozí díl, odsýpají mnohem rychleji. Může za to již zmíněný mix ingrediencí, který patří k Duně stejně neodmyslitelně jako ekologické poselství. Oproti svému předchůdci není příběh zdaleka tak zahleděný do sebe  a – byť neslevuje z přemítání nad údělem lidstva, užitečností a zhoubností náboženství či postavením výjimečných osobností v toku dějin – je zároveň vstřícný ke čtenářům. Máte-li rádi Herbertovo opus magnum, ale zároveň vás zklamalo jeho pokračování, s Dětmi Duny budete patrně spokojeni. A pokud z univerza Duny lačně přijímáte cokoliv, máte se v tomto díle na co těšit.

 

Název knihy: Děti Duny

Autor: Frank Herbert

Překlad: Veronika Volhejnová

Interpreti: Marek Holý, Zuzana Slavíková

Nakladatelství: OneHotBook

Místo vydání: Praha

Rok vydání: 2022

Vydání: 1.

Délka nahrávky: 18 hodin 31 minut

ISBN:

Ediční řada:

 

 

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení