Soutěže: Ukončené soutěže

Soutěže: Václav V. Michalskij – Jaro v Kartágu

1 1 1 1 1 (3 hlasů)
5

Ode dneška soutěžíme o knihu Jaro v Kartágu z nakladatelství Targamannum. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

 

 

Výhru do soutěže věnovalo:

nakladatelství Targamannum

logoCena v soutěži:  

3x kniha Jaro v Kartágu


Jaro v Kartágu

Horké Tunisko, Rusko, Francie a Československo. Čtyři země, v nichž se odehrávají osudy dvou sester, dcer admirála Carské námořní flotily.

„Jaro v Kartágu“ je prvním ze šesti románů, jehož vyprávění končí na počátku Velké vlastenecké války.

Po otcově násilné smrti jsou matka se dvěma dcerami od sebe roku 1920 v Sevastopolském přístavišti odervány davem, když se snaží nastoupit na loď a opustit Rusko zachvácené rudým morem.

Osamocená patnáctiletá Máša nedobrovolně odplouvá na bitevní lodi „Generál Alexejev“ do Tuniska. Tato inteligentní, vzdělaná a průbojná mladá dáma se ještě během cesty stane námořním kadetem, i když tato vojenská funkce je určena jen pro mladé muže. Aby v emigraci přežila, musí se přizpůsobit. Stane se posluchačkou Námořního sboru poslední ruské eskadry v pevnosti Jabal-Kebir blízko Bizerty. Naučí se ještě arabsky a nářečí Tuaregů. Poté vystuduje matematickou fakultu na Karlově univerzitě v Praze a odjíždí do Paříže. Pracuje v různých profesích. Postupně se stane investiční bankéřkou a před začátkem Druhé světové války i poradkyní generálního guvernéra Tuniska.

Matka, Anna Karpovna, vdova po admirálovi, hraběnka, hovořící plynně několika jazyky, zůstává s roční Sašeňkou v náručí v rozervaném  Rusku. Aby zachránila život sobě a své dceři, volí cestu změny jména a identity. Stává se negramotnou uklízečkou Ňurou, která mluví jen ukrajinsky. Myje nádobí a žijí v přístavku ke kotelně na dvoře jednoho velkého moskevského domu. Saša před začátkem války dostuduje zdravotní školu, prožívá svou první nenaplněnou lásku, dozvídá se své skutečné jméno a je mobilizována na frontu.


Soutěžní otázky:

1. Do jakého města připlula jedna z hlavních hrdinek, patnáctiletá Máša, s poslední Ruskou eskadrou v prosinci 1920?

2. Jakým jazykem mluví matka hlavních hrdinek Anna Karpovna, aby zachránila život sobě a své mladší dceři Saše, se kterou zůstala v Rusku?

3. Jak se jmenuje druhý díl sextalogie?


Odpovědi na otázky naleznete na stránkách nakladatelství Targamannum.Soutěže se mohou zúčastnit všichni s korespondenční adresou v České republice. Stačí správně zodpovědět soutěžní otázku; odpovědi napište do odpovědního formuláře. Nezapomeňte doplnit i svou korespondenční adresu, na kterou bychom zaslali výhru. Výherci budou vylosováni ze všech správných odpovědí. Soutěžit můžete do 13. března 2017.

Soutěž byla ukončena. Knihu vyhrávají Jitka Bouchalová, Jaroslav Honzík a Zdeněk Kalaš. Gratulujeme.Komentáře   

 
Vladimír Průcha
0 To městoVladimír Průcha 2017-02-20 12:29
Nějak jsem nepochopil první otázku. Ať čtu anotaci knihy shora či zdola, nevidím odpověď.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Marta Šimečková
-1 Odp.: To městoMarta Šimečková 2017-02-21 11:57
Nápověda: ptáme se na město, vedle kterého se nachází jistá pevnost (viz anotace, je nutno zobrazit celou anotaci). Snad je to takto postačující.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Vladimír Průcha
0 Odp.: To městoVladimír Průcha 2017-02-21 13:10
Aha, tak v tom případě je formulace otázky malinko nepřesná, protože z anotace opravdu není patrné, zda ta Máša ono město viděla byť i jen z dálky. Ale je dobře, že jsme si to takto ujasnili, díky. :-)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Hojaro
+1 Odp.: Soutěž o knihu Jaro v KartáguHojaro 2017-03-22 09:28
Dobrý den.
Dnes mně přišla vyhraná kniha Jaro v Kartágu. Moc děkuji.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Jitka Bouchalová
0 Odp.: Soutěž o knihu Jaro v KartáguJitka Bouchalová 2017-03-22 22:36
Dnes mi výhra dorazila, moc děkuji :)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Soutěže

Aktuality

 • 100 let, 100 knih

  Oslavy stého výročí republiky jsou za námi. Alespoň v Brně, kde se ve dnech 26. května – 17. června 2018 konal festival Re:publika. Brněnské výstaviště v těchto dnech ožilo nebývalým množstvím akcí, kromě klasických výstav prezentujících různé obory si tu mohli návštěvníci zajít na koncert, taneční party, přednášku nebo autorské čtení. A právě na literární sekci se podíváme blíže.

  Číst dál...  
 • Beseda s Alenou Mornštajnovou v malebném Českém Krumlově

  29. května 2018 se konala beseda a autorské čtení české spisovatelky Aleny Mornštajnové. Příjemný večer si její čtenáři užili v prostorách kavárny Egon Schiele Art Centrum, kde se sešli nad kávou i vínem.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení