Rozhovory

Naďa Pažoutová připravuje novou knihu

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Naďa Pažoutová je autorkou knihy Vilma běží o život (recenze zde). Její kniha byla vybrána do knih v rámci projektu Zásilka zKnihozemě v roce 2019 a v roce 2018 s ní vyhrála soutěž na téma:Když nemůžeš, přidej. Kromě psaní se spisovatelka věnuje vyučování anglického jazyka. V současné době již pracuje na další knize. I o tom jsem si s ní povídala v našem rozhovoru.

  

Vaše kniha byla součástí projektu Zásilka z Knihozemě. Jak jste se cítila, když jste se tuto informaci dozvěděla?

 

Hodně mě to dojalo. Když jsem Vilmu psala, velmi mi záleželo na tom, abych stvořila holčičku, která má krom neochvějné víry ve vlastní schopnosti také velkou lásku ke zvířatům a především úctu k zemi a přírodě. Chtěla jsem, aby se tyto vlastnosti staly podmínkou toho, aby někdo mohl být hrdinou. Vilma zastupuje hodnoty, kterým věřím. Záleželo mi na tom, aby se děti setkaly s myšlenkou, že žít přírodním životem v pralese může být daleko více in nežli ten prales vykácet, abychom si mohli třeba zavolat z posledního modelu mobilu. Když byla Vilma zařazena do Knihozemě, utvrdilo mě to ve víře, že toto poselství k mým čtenářům došlo. 

 

Plánujete další knihu?

 

Ano, plánuji. Tedy vlastně už ji mám rozepsanou.

 

Seznámíte čtenáře stručně s dějem?

 

Hrdinkou je opět dívka, tentokrát o něco starší, která se chystá po prázdninách nastoupit na střední školu, kterou si vybrala. Jenže situace se hodně zamotá. Do života jí vstoupí babička, která o ni až doteď nejevila zájem, a donutí ji, aby se přihlásila k přijímačkám na střední školu, jejíž je majitelkou. Tato střední škola je ovšem hodně zvláštní, a tím pádem jsou i přijímačky poněkud jiné, než by se dalo očekávat. Člověk tu musí prokázat naprosto jiné kvality, nežli je znalost gramatiky a schopnost spočítat pár příkladů. Musí prokázat, že se dovede zorientovat v situacích, které jsou naprosto nečekané, že jimi dokáže projít se ctí a že je schopen přijmout to, co není v jeho moci změnit. 

 

Jak jste na tento nápad přišla?

 

Sedmnáct let jsem byla učitelkou. Setkala jsem se během té doby s mnoha studenty, kteří neprospívali v klasických školních předmětech, a přitom byli neskutečně nápadití, praktičtí a schopní. Dokázali pomáhat druhým, k životu se stavěli čelem, brali věci s humorem a byl na ně spoleh. Nicméně učení je nebavilo. A tak propadli a nedostali papír, na jehož základě funguje dnešní svět. Ta knížka je vlastně pro ně. 

 

Jezdíte za svými čtenáři?

 

Jezdím. Když jsem zvána. Měla jsem autorské čtení v Ostravě, v Děčíně, pojedu na ZŠ v Říčanech. Moc ráda se se svými čtenáři setkávám.

 

Kdo je vaší oblíbenou literární postavou?

 

Dlouho jsem o této otázce přemýšlela, ale dospěla jsem pouze ke skutečným historickým postavám, které jsou natolik fascinující, že se dostaly do knih a filmů. Za všechny bych vyzdvihla třeba anglickou královnu Alžbětu I. Její otec během své honby za mužským dědicem dvě ze svých žen zapudil a dvě zabil. Snad aby jeho pošetilost vynikla co nejvíce, stala se panovnicí, která se zapsala do dějin, jeho dcera Alžběta, kterou měl s Annou Boleynovou, kterou nechal popravit. Doba Alžbětiny vlády je navíc označována jako doba alžbětinská, nikoli jako doba poslední Tudorovny. Takže ženy, jako byla ona, jsou mými hrdinkami. Ženy, které díky svému důvtipu, odvaze, houževnatosti a víře ve vlastní schopnosti dokázaly nemožné. 

 

Jaký typ knih čtete ráda?

 

Historické romány, duchovní literaturu, knihy z oboru psychologie, Bibli. 

 

Máte nějaké další koníčky?

 

Miluji moře, procházky přírodou a také pořádám semináře s duchovní tematikou. 

 

Autorce děkuji za rozhovor a přeji hodně štěstí v profesním i osobním životě.

 

Soutěže

Aktuality

 • Vlastislav Toman odešel, Hadži zůstává

  Ráno 11. května 2022 se na facebookovém profilu Nakladatelství Josef Vybíral objevila smutná zpráva – v nedožitých třiadevadesáti letech odešel dlouholetý (1956-1992) šéfredaktor ábíčka Vlastislav Toman.

  Číst dál...  
 • Ostravské výstaviště ožilo. Na Černé louce proběhl knižní festival

  Ve dnech 11. a 12. března 2022 po dlouhých dvou letech otevřelo výstaviště Černá louka své brány do světa všech příznivců knižní tvorby. Probíhal zde knižní festival, který se v této podobě, tedy s doprovodným programem, poprvé konal v roce 2019. Setkání se spisovateli a jinými osobnostmi mezi stánky s knihami bylo po době plné zákazů a omezení jako balzám na duši.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení