Rozhovory

Rozhovory: Lékárník Gabriel z Kralup

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
5

Díky tomu, že jsem známá svou láskou ke knihám, dostala jsem se k zajímavému projektu. Nadšenci z Kralup se rozhodli namluvit Švejka a já jsem nejenom vyzpovídala otce této myšlenky, ale samozřejmě jsem se i zúčastnila.


Lékárník Gabriel z KralupKoho napadlo tento projekt uspořádat?

V Kralupech nad Vltavou se nás sešlo několik obdivovatelů díla Jaroslava Haška a vznikla jsme skupina G4. Obzvláště Švejk se nám zalíbil natolik, že jsme si řekli, že toto dílo si zaslouží propagovat. Mimo jiné bude 21. 5. 2017 v Kralupech nad Vltavou odhalena socha Josefa Švejka s filmovou tváří Rudolfa Hrušínského. Více na http://www.mestokralupy.cz/svejk. Aby nám čas do odhalení utekl rychleji, vymysleli jsme si tento projekt. Jelikož mi říkají knihovník, byl jsem to asi já, koho napadlo načíst Švejka, ale celá aktivita je dílem kolektivním.

Přibližte našim čtenářům myšlenku celého projektu.

Naši oblíbenou knihu už načetla na zvukový záznam řada věhlasných umělců, Werichem počínaje a Oldou Kaiserem konče. A teď ji načteme my. Knihu jsem rozdělil na 869 stran a každý přečteme jednu stranu. 869 stran načte 869 lidí. A já trochu doufám, že řada čtenářů nezůstane jen u té jedné stránky a přečte si Švejka celého. Určitě stojí za to. A já mohu slíbit, že když budou číst pozorně, bude je tato kniha doprovázet po celý život.

Je těžké něco takového organizovat?

Zorganizovat něco takového vůbec není těžké. Mnohem těžší to bude zrealizovat. Takže kdo chce pomoci a zapojit se přečtením jedné strany, nechť mi napíše ne email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. o číslo stránky a podrobnosti. Jsme též na FB. https://www.facebook.com/groups/492448187549828/

Čím se zabýváte v běžném životě?

Já jsem takto lékárník Gabriel z Kralup.

Jaká je vaše oblíbená postava či kniha?

To vás asi překvapím. Určitě čekáte, že řeknu Švejk a Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. No a já to opravdu řeknu. Je to tak. Švejk je nejpřekládanějším českým literárním dílem. Byl přeložen do 58 jazyků, do některých dokonce několikrát. Švejka běžně seženete v knihkupectvích a antikvariátech po celé Evropě. A lidé ho znají, čtou a mají rádi.
Švejk je nejznámější českou literární postavou navzdory tomu, že to málokdo četl. A to chce náš projekt změnit. Jednou se mne kdosi ptal, zda je Švejk přeložen do arabštiny? Ano, je. Dokonce syrským překladatelem. A nešlo by je v té Sýrii místo bombami bombardovat knihou Švejka? Protože přeci ten, kdo přečetl Švejka, by nemohl válčit v tak nesmyslné válce. O Švejkovi a Haškovi by toho bylo ještě spousta.

Máte i další koníčky?

Velice rád mám knihy, historii, ale i cestování za Švejkem a fotbalem.

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení