Rozhovory

Rozhovory: Petra Stehlíková

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
5

Petra Stehlíková vystudovala obor zdravotní laborant. Za svůj život vystřídala několik různých zaměstnání, až nakonec začala psát. Své prvotiny vydávala vlastním nákladem a Naslouchač byl nejdřív dostupný nejprve na internetu. V současné době si užívá radosti i starosti na mateřské dovolené.


Petra Stehlíková

Prosím, představte nám stručně svou knihu. Komu je převážně určená?

Naslouchač je první díl sci-fi/fantasy série o dvanáctileté sklenařce Ilan.  Příběh začíná v polovině 24.století, kdy jsou sklenaři už několik generací zotročení. Ilan se jako jedna z mála narodila bez deformací, které sklenaře postihují. Aby nebyla odvedena od své rodiny do nor neboli nevěstinců, od narození se vydává se za chlapce. V nízkém věku se u ní objeví dar naslouchání a Ilanse.tak se může začít učit sklenařským brusičem. Po několika letech si její služby vyžádá sám kapitán pětadvacítky, velitel družiny, která chrání sklenařská města. A tak začíná Ilanina dlouhá cesta.

Vzhledem k věku hlavní hrdinky bych měla Naslouchače doporučit spíš mladším čtenářům, ale myslím si, že ho může číst i dospělý.

Vaše nejnovější kniha Naslouchač je z budoucnosti. Kde jste čerpala inspiraci?

Původně se Naslouchač odehrával ve fiktivním světě. Příběh o Ilan a pětadvacítce je několik let starý. Ale po přečtení Kostičasu jsem se rozhodla svůj příběh zasadit do našeho světa o více jak tři sta let později.

Bojíte se takové budoucnosti?

Já se bojím každé budoucnosti, která se vyvíjí dystopickým směrem. Takže ano, bojím se i té, kterou jsem stvořila v Naslouchači.

Jak stíháte psát knihu, když jste na mateřské dovolené?

Nestíhám :) Většina práce na Naslouchači se děla v době, když bylo dítě malé a chodilo mi po obědě spát. To byly zlaté časy. Ke psaní mi stačila hodina a půl přes den a pak něco večer. Teď už je to podstatně horší. Ale nemyslím si, že by to bylo něco nezvládnutelného. Co jsem si tak všimla, plno žen začne psát právě na mateřské dovolené.

Připravujete novou knihu?

V současnosti pracuji na dvou příbězích. Jedním z nich je samozřejmě pokračování Naslouchače a ten druhý je něco úplně jiného. Ale jestli z nich vzniknou opravdové knihy, to je teď těžké říct. Přála bych to oběma.

Co vy sama ráda čtete?

Momentálně se třeba těším na novou knihu od Jamese Rollinse, na pokračování agenta Pendergasta od L. Childa a D. Prestona, nebo nového Petera May. Pak taky na Dceru (Selekce) a Winter (Měsíční kroniky). Mám ráda každou knížku, která nabízí dobrýíběh.

Děkujeme autorce za rozhovor, přejeme jí vše nejlepší do života a samozřejmě držíme palce i při psaní dalších povedených příběhů.

Aktuality

 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  
 • Co mě zaujalo na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě

  7. 10. 2023 skončil 33. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě. Jako vždy byl plný různých doprovodných programů, které se bohužel z časových důvodů mnohdy překrývaly, proto chci informovat jen o těch, kterých jsem se stačil zúčastnit.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení