
Rozhovor s Táňou Keleovou-Vasilkovou
- Rozhovory
- Vytvořeno 23. 12. 2014 10:08
- Autor: Tereza Zítková

Táňa Keleová-Vasilková (*1964) je úspěšná slovenská spisovatelka, která se ve svých knihách zaměřuje na obyčejné lidské životy, které ale sama za obyčejné nepovažuje. Za svou tvorbu už dostala několik ocenění. V současné době žije v Devínské Nové Vsi, je vdaná a má tři děti. S autorkou jsme si povídaly převážně o její tvorbě, ale zeptala jsem se jí i na její život, koníčky a oblíbené knihy.
Sama jste manželkou, prožila jste také období, kdy už jste si říkala, že na tuhle životní roli již nemáte sílu?
Nie, vďakabohu, nemala. Je to fantastická rola, ktorú si deň čo deň užívam.
Nedávno jsme zveřejnili recenzi vaší knihy Manželky. Kde jste čerpala inspiraci při psaní tohoto románu? Máte ve svém okolí ženy s podobným osudem?
V živote. Aj keď príbeh, ako všetky ostatné, je vymyslený. Len - inšpirovaný životom.
Je vám nějaká z hrdinek sympatičtější než ty ostatní?
To je jasné! S niektorými sa hádam, s inými kamarátim - ale všetky mám svojím spôsobom rada. Je to ako s ľuďmi. Každý z nás má svoje chybičky - a je na nás, či sa ich naučíme tolerovať a rešpektovať. Myslím, že sa to dá - stačí si uvedomiť, že ani my nie sme výnimkou.
Proč jste si tak oblíbila ve svých knihách témata inspirující se obyčejným životem?
Pretože si ho žijem. Aj väčšina z nás. A potom: definujte obyčajný. Myslím, že nič nie je obyčajné. A už vôbec nie život.
Na Slovensku máte velký úspěch, vážíte si ocenění, která jste za svou tvorbu obdržela?
Áno, mám z nich radosť, ale hlavne si cením, prečo som ich dostala. Sú potvrdením toho, že moje písanie má význam - pretože moje romány sú čítané. A z toho mám obriu radosť.
Měla jste někdy tvůrčí krizi? Co vám pomohlo?
Ešte pred dvomi mesiacmi by som povedala, že tvorivú krízu nepoznám. Podľa mňa je písanie nielen o fantázii, ale aj o vnútornej sebadisciplíne, o umení vedieť všetko odložiť bokom a ráno si zapnúť počítať a jednoducho písať. Ovládam to bravúrne. Teraz však mám krízu. V októbri mi náhle a tragicky umrel ocko, s ktorým sme si boli veľmi blízki - a ja som odvtedy nenapísala ani čiarku. Jednoducho mi to nejde.
Jaký to byl pocit vydat první knihu? A jak se cítíte teď, když už jich máte na kontě tolik?
Pri prvej som tomu až neverila - takže radosť bola kombinovaná s pocitom neviery. Ale v každom prípade to bolo silné. Teraz sa teším z každej ďalšej. S knihami je to podobné ako s deťmi. Je jedno, či sa vám narodilo prvé alebo tretie: radosť vždy je. Krásna, až neskutočná.
Máte ještě čas na nějaké koníčky? Na jaké?
Koníčkov mám toľko, že keď ich začnem na besedách vymenovávať, ľudia až nechápu, kedy to všetko stíham. Cez víkendy s manželom chalupárčime - máme obrovský sad a ja mám veľkú kvetinovú záhradu, v ktorej pestujem 158 druhov kvetiniek. Chodievam na turistiku a rada lyžujem. Pravidelne, dva razy do týždňa hrávame s manželom bedminton. Rada sa stretávam s priateľmi, jem dobré jedlo a debatujem o živote. A popritom všetkom - a naším deťom - sa venujem fotografovaniu, maľovaniu obrázkov a čítaniu.
Co četba? Který autor je váš oblíbený a proč?
Mám rada knihy od Stephena Kinga a Joy Fieldingovej. A tiež fantazy literatúru: možno preto, že "obyčajný" život si žijem tak intenzívne, že potom si radšej čítam o niečom neskutočnom a rozprávkovom. Alebo sú to pozostatky z detstva: milovala som rozprávky. A dobré konce...
Autorce ze srdce děkuji za rozhovor a doufám, že znovu nalezne potřebnou inspiraci a sílu na napsání dalšího románu, jelikož její knihy jsou plné příběhů, které napsal sám život, a čtenáři se v nich zajisté najdou.
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...