
Vražda české studentky na anglické silnici
- Recenze
- Vytvořeno 16. 4. 2013 3:00
- Autor: Sabina Huřťáková Hašková

B. M. Horská je autorka, jejíž jméno je zatím v české detektivní literatuře neznámé. Kniha Pach smrti, kterou vydalo v únoru 2013 nakladatelství Moba, je její knižní prvotinou, která si ovšem nezadá s díly zkušených autorů. Autorka vybrala zcela netradiční námět i prostředí a uvedla do světa fiktivních detektivů novou ženskou postavu – Elen Jollyovou.
B. M. Horská je mezi autory detektivek vydaných v řadě Původní česká detektivka nakladatelství Moba zatím nováčkem. Abych mohla novou autorku představit, hledala jsem potřebné informace. Podařilo se mi zjistit, že autorka má poměrně čerstvou stránku na sociální síti Facebook, kde prezentuje svou knižní prvotinu, a také webové stránky: bmhorska.cz. Můžete se také těšit na rozhovor, ve kterém na sebe autorka prozradí víc.Pro svůj příběh vybrala netradiční prostředí anglického městečka Milton Keynes, ve kterém se rozběhne pátrání po studentce doktorského studia. Tato studentka, původem Češka, je jednoho dne nalezena mrtvá. Zprvu to vypadá jako dopravní nehoda, kdyby ovšem pitva nepotvrdila smrt udušením. Autorka rozehrává pátrání na české i anglické straně, čtenář se seznamuje s množstvím postav – některé s příběhem souvisí více, jiné méně – a objevuje prostředí univerzity a akademického života.
Hlavní roli zde sehrála inspektorka českého původu žijící v Anglii – Elen Jollyová. Čtenář ji zastihne ve věku, ve kterém mnoho žen znovu hledá sebe sama. Dcera je již dospělá a manžel ji opouští, neboť už dále nehodlá trpět manželku – workoholičku. Elen bilancuje, zda si zpackala život svou prací, a zda by nebylo bývalo lepší, kdyby pověsila policejní řemeslo na hřebík už v době, kdy byla její dcera malá. K jejím pochybám navíc přispívá, že kolem sebe vidí najednou plno vědců, kteří dokázali soukromý i pracovní život provázat – jako právě zavražděná studentka Veronika Kolouchová.
Autorka píše svižně a nebojí se odborných názvů a netradičního vědeckého tématu. Vtahuje čtenáře především do každodenního života policistů a ukazuje možné směry policejního vyšetřování. Kdo má rád prostředí policejní stanice, přijde si v knize na své. Naopak čtenář, který má rád psychologické rozbory a emotivní výstupy, bude z knihy zklamaný. Nic takového v ní nenajde. Autorka si udržuje odstup od podezřelých i od hlavních hrdinů. Nezdržuje se podrobnými popisy míst a její postavy nejsou nijak zvlášť složitě vykresleny a charakterizovány.
Chaoticky působí řazení jednotlivých scén a postup policejního pátrání. Ač jsou postavy v knize prezentovány jako naprostí profesionálové s dlouholetou zkušeností (především Jollyová), spoustu důležitých informací získávají až na konci knihy. Proč? Autorka očividně potřebovala utajit vraha až do samého, poměrně dramatického závěru a snažila se vrahovi samotnému v knize věnovat co nejméně pozornosti. Motiv však byl tak předpokladatelný, že odhalit vraha bylo možné již od poloviny knihy a postup policejního vyšetřování se zdál nesmyslný a místy naivní.
Na knize oceňuji především objektivní pohled, kterým autorka popisuje scény v Anglii a především v Čechách. Velmi zajímavá byla zkušenost inspektorky Jollyové s Prahou, anglickými turisty na „pivních výletech“ i s pražskou policií. Výborně autorka zvládla také spád děje a rychlé zvraty. Pokud čtenář nedává přednost detektivce s vyšetřováním v jednom místě a s jednou skupinou podezřelých, má možnost vydat se s Pachem smrti na dobrodružství rozeseté napříč několika státy i vědními obory.
Čtěte také: rozhovor s autorkou B. M. Horskou
Knihu Pach smrti vydalo nakladatelství Moba
Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Aktuality
-
Duna potřetí
Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.
Číst dál... -
Vlastislav Toman odešel, Hadži zůstává
Ráno 11. května 2022 se na facebookovém profilu Nakladatelství Josef Vybíral objevila smutná zpráva – v nedožitých třiadevadesáti letech odešel dlouholetý (1956-1992) šéfredaktor ábíčka Vlastislav Toman.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ... -
I vzplála světlá naděje
Krásný referát -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Diagnózu má každý, jen někteří se života doopravdy zeptali, jakou :-) Někdo ty okamžiky, v nichž ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
a ještě na okraj - i pocit sice lze často vysvětlit rozumově, ale poezie nevzniká ani není vyhledávána ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Odpověděl jsem ve Villonově duchu - skrz protiklad, aniž bych vyloučil původní smysl :-) Zřejmě se ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...