Recenze: Knihy pro dospělé

Vražda české studentky na anglické silnici

1 1 1 1 1 (8 hlasů)
detail

B. M. Horská je autorka, jejíž jméno je zatím v české detektivní literatuře neznámé. Kniha Pach smrti, kterou vydalo v únoru 2013 nakladatelství Moba, je její knižní prvotinou, která si ovšem nezadá s díly zkušených autorů. Autorka vybrala zcela netradiční námět i prostředí a uvedla do světa fiktivních detektivů novou ženskou postavu – Elen Jollyovou.

B. M. Horská je mezi autory detektivek vydaných v řadě Původní česká detektivka nakladatelství Moba zatím nováčkem. Abych mohla novou autorku představit, hledala jsem potřebné informace. Podařilo se mi zjistit, že autorka má poměrně čerstvou stránku na sociální síti Facebook, kde prezentuje svou knižní prvotinu, a také webové stránky: bmhorska.cz. Můžete se také těšit na rozhovor, ve kterém na sebe autorka prozradí víc.

detailPro svůj příběh vybrala netradiční prostředí anglického městečka Milton Keynes, ve kterém se rozběhne pátrání po studentce doktorského studia. Tato studentka, původem Češka, je jednoho dne nalezena mrtvá. Zprvu to vypadá jako dopravní nehoda, kdyby ovšem pitva nepotvrdila smrt udušením. Autorka rozehrává pátrání na české i anglické straně, čtenář se seznamuje s množstvím postav – některé s příběhem souvisí více, jiné méně – a objevuje prostředí univerzity a akademického života.

Hlavní roli zde sehrála inspektorka českého původu žijící v Anglii – Elen Jollyová. Čtenář ji zastihne ve věku, ve kterém mnoho žen znovu hledá sebe sama. Dcera je již dospělá a manžel ji opouští, neboť už dále nehodlá trpět manželku – workoholičku. Elen bilancuje, zda si zpackala život svou prací, a zda by nebylo bývalo lepší, kdyby pověsila policejní řemeslo na hřebík už v době, kdy byla její dcera malá. K jejím pochybám navíc přispívá, že kolem sebe vidí najednou plno vědců, kteří dokázali soukromý i pracovní život provázat – jako právě zavražděná studentka Veronika Kolouchová.

Autorka píše svižně a nebojí se odborných názvů a netradičního vědeckého tématu. Vtahuje čtenáře především do každodenního života policistů a ukazuje možné směry policejního vyšetřování. Kdo má rád prostředí policejní stanice, přijde si v knize na své. Naopak čtenář, který má rád psychologické rozbory a emotivní výstupy, bude z knihy zklamaný. Nic takového v ní nenajde. Autorka si udržuje odstup od podezřelých i od hlavních hrdinů. Nezdržuje se podrobnými popisy míst a její postavy nejsou nijak zvlášť složitě vykresleny a charakterizovány.

Chaoticky působí řazení jednotlivých scén a postup policejního pátrání. Ač jsou postavy v knize prezentovány jako naprostí profesionálové s dlouholetou zkušeností (především Jollyová), spoustu důležitých informací získávají až na konci knihy. Proč? Autorka očividně potřebovala utajit vraha až do samého, poměrně dramatického závěru a snažila se vrahovi samotnému v knize věnovat co nejméně pozornosti. Motiv však byl tak předpokladatelný, že odhalit vraha bylo možné již od poloviny knihy a postup policejního vyšetřování se zdál nesmyslný a místy naivní.

Na knize oceňuji především objektivní pohled, kterým autorka popisuje scény v Anglii a především v Čechách. Velmi zajímavá byla zkušenost inspektorky Jollyové s Prahou, anglickými turisty na „pivních výletech“ i s pražskou policií. Výborně autorka zvládla také spád děje a rychlé zvraty. Pokud čtenář nedává přednost detektivce s vyšetřováním v jednom místě a s jednou skupinou podezřelých, má možnost vydat se s Pachem smrti na dobrodružství rozeseté napříč několika státy i vědními obory.

Čtěte také: rozhovor s autorkou B. M. Horskou

Knihu Pach smrti vydalo nakladatelství Moba

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení