Recenze: Knihy pro dospělé

Jedno odpoledne mezi Prahou a Nipponem

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
kniha

Za kolik hodin lze doletět z Prahy do Japonska? Díky knize Český sen od Tomia Okamury jsem to zvládla přesně za dvě hodiny. Během letu jsem si stihla dát i talířek třešní (možná mi maličko zaskočily při nasávání výfukových plynů s výhledem na horu Fudži) a přebrodit se politickou močůvkou (to když Tomio hovoří o tahanicích kvůli průvodcovské licenci).knihaNa knize spolupracoval spisovatel, novinář a multifunkční muž, pan Jaroslav Novák Večerníček (vydal Fragment, 2010). Český sen mne nadchnul více než např. Žantovského Rocker na hradě, jehož „výpověď“ ve  srovnání se „snem“ působí jako antirevmatikum na bolest hlavy. Je Tomiův mediální pel šikovného muže zasloužený? Jaký je člověk stojící před mikrofonem za AČCKA (Asociace českých cestovních kanceláří a agentur)?

Tomio Okamura na mne přes obrazovku působil jako profesionální workoholik. Knihu jsem si otevřela s dávkou zvědavosti, název evokoval dokument o neexistujícím hypermarketu na Letňanech. Moje nedůvěra opadla, když jsem uviděla na str. 5 citát o bambusu, periferně viděno i s obrázkem motocyklu. Člověk, který má rád citáty, nemůže být jen čirým obchodníkem, no ne?! Kniha má 7 kapitol, přičemž kapitoly 5 a 6 mi lehce splývají. Ale to bude asi tím, že ve volném čase čtu nerada o politických zákulisních žertovačkách.  Tento svět mi je vzdálený asi jako Bollywood pravicovému extremistovi. Kapitola 7 obsahuje kromě části „jak to vidí Tomio“ také recepty.  Text je kromě citátů doplněn také řadou humorných obrázků a poznámkami, které dávají prostor o snění v zemi Clavellova Šogúna.

O Tomiových podnikatelských začátcích (kap. 3) by si měl povinně přečíst každý skuhral typu „ano, ale“. Tomio jistě nesnil, že bude prodavačem popkornu, chtěl jít dál. A ta touha, se kterou šel dál, spoustě lidí chybí. Na str. 28 jsem našla krásné japonské přísloví: „Vybírej si takové povolání, které vyhovuje tvé duši. S celou duší zmůžeš všechno.“ Český sen obsahuje i řadu maličkých a milých detailů jako to, že japonští turisté jsou schopni reklamovat i suvenýry, které se jim rozbijí v kufrech. Nedávno jsem byla svědkem scény, kdy náš turecký průvodce palácem Dolmabahce málem zkolaboval. Kvůli japonským turistům. Před očima se mi mihl obrázek foťáčků cvakajících u váz a dalších sta tisícových položek palácového interiéru. Průvodce mi se zrudlýma ušima šeptal: „Já dobře vím, že fotí i přes zákaz, jsou to pokaždé ti stejní, jen se otočím a už to dělají, znovu a znovu.“  Ale to jen tak na okraj. Češi zase závodí u bufetových stolků, aby utrhli kus salámu navíc do housky do autobusu.  Prostě, každý národ má to svoje. Kladně jsem vnímala japonskou kulturu v tom smyslu, že rodina je stavebním kamenem. Poté, co úřady pohřešují tisíce seniorů, ale nějak propadám skepsi. Škoda, že Tomio v knize více nehovořil o svojí rodině z tatínkovy strany.

Kniha se čte příjemně, není komplikovaná, příběhu lze věřit. Nedokážu odhadnout, zda a jak moc nám pan Večerníček přehrál pohádku na dobré spaní, řekněme, že i kdyby fabuloval mezi všemi záchytnými body, pořád je „Tomiův sen“ krásný příběh o člověku, který bourá svoje osobní limity. Doporučuji všem manažerům, kteří by jinak sáhli po Kam se poděl můj sýr nebo Bohatý táta, chudý táta. Český sen má osobité kouzlo.

„Dobré stavební dřevo neroste snadno. Čím silnější vítr, tím houževnatější stromy.“ Tento citát  J. W. Marriota v mých očích vystihuje Tomiův život. Jak ustáli svoje manželství Tomiovi rodiče, je pro mne záhadou. Zřejmě jako u všech smíšených manželství jsou jisté věci, které jsou nesrozumitelné okolí. K paní Heleně Okamura cítím silnou sympatii. Podle Talmudu vychovává matka nejen svého syna, ale také jeho syna. Před očima si promítám všechny tři bratry Okamura a vidím úspěšné muže...

Knihu Český sen vydalo nakladatelství Fragment

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení