Nekonvenční Daphne du Maurier očima své dcery
- Recenze
- Vytvořeno 29. 1. 2010 1:00
- Autor: Hana Moualla
Kniha je psána jazykem, který mne vtáhl do děje, a najednou jsem měla dojem, že běhám společně s Tessou, Kitsem a Flavií po schodech sídla v Menabilly. Cítila jsem vůni kozího kožichu, to když děti brávaly své zvířecí kamarády do domu, nejlépe do pokoje rodičů. Slyšela jsem křik generála, když mu kozy začaly likvidovat šatník. Je zajímavé, že Daphne postrádala smysl pro kulturu oblékání (bráno v tehdejších měřítkách). Dalo by se říci, že se sama přikláněla k mužskému dandy stylu. Ve společnosti uměla flirtovat s „nebezpečnými“ muži, jen neměla potřebu zdobit se a stylizovat do role křehké ženy. Oblékala děti prakticky, někdy až necitelně, např. na jedné narozeninové oslavě je považovali za chudáky, kteří se tam nachomýtli omylem. Netuším, do jaké míry šlo o potíže s financemi, je možné, že tohle zkrátka nebyla matčina priorita. Nebo u ní začaly propukat depresivní stavy poté, co Daphne stanula u soudu kvůli obvinění, že použila pro jednu z knih cizí námět (soud později toto vyvrátil).
Daphne se přesto v textu jeví spíše jako zaměstnaná žena než jako necitlivá matka. Možná to je jen Flaviin vzpomínkový optimismus. Možná byla Daphne opravdu jen zahloubaná do práce. Líbilo se mi, že si Daphne uměla najít čas na práci, děti i sebe. To dnešní ženy nezvládají (ostatně, kolik z nás má možnost mít chůvu a kuchařku?!). Dle Flaviiných vzpomínek vyrostli všichni tři jako úspěšní mladí lidé a později i Tessa s Flavií našly k sobě navzájem cestu. To byl pro mne příjemný konec. Jakkoliv Flavia trpěla, neovlivnilo to podstatu jejího vztahu k rodině. Nezavrhla je, jen je milovala s jejich chybami. Ráda si po této zkušenosti vyhledám nějakou knihu její matky a třeba tam najdu chybějící dílky ze života této neobyčejné rodiny.
Knihu Můj život s Daphne du Maurier vydalo nakladatelství Motto
Aktuality
-
Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě
V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit dvou živých rozhlasových vysílání.
Číst dál... -
Česká vlna nakladatelství Host
Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.
Číst dál...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...