
Recenze: Lydia Milletová – Tehdy jsme žili v letní zemi
- Vytvořeno 12. 7. 2023 2:00
- Autor: Jiří Lojín

Nelze popřít, že žijeme na prahu klimatické katastrofy, ale tváříme se, jako by nás to příliš netrápilo. Jistě, kdo z nás je ochotný opustit pohodlný život. Kniha Tehdy jsme žili v letní zemi, kterou napsala Lydia Milletová, mluví právě o tom.
Základním rámcem, který se čtenář dozví již v anotaci, je zhoršení počasí vyvolávající katastrofické jevy. Skupina přátel se dočasně odstěhuje na letní sídlo. Ne proto, že by doufala, že přežije, ale spíše aby zapomněla na nejistou budoucnost. Věnují se pití alkoholu, občasnému fetování a sexu. Potud by to bylo v pořádku, každý si může žít život, jaký chce. Ale tito lidé jsou rodiče, a v sídle existuje tedy skupina dospělých a skupina dětí.
Hlavní myšlenkou knihy je samozřejmě varování před katastrofou, k níž lidé v současné době přispívají rozhodujícím dílem. Tou druhou je úloha mladé generace v tomto procesu. Autorka ve své knize vyjadřuje přesvědčení, že mladá generace má plné právo zlobit se na své rodiče, že naši planetu do takového stavu dostali. Jde tedy spíše o pozici aktivistů typu Grety Thunberg či skupiny Poslední generace, kteří nenabízejí alternativy.
Způsob, jakým se rodiče v knize chovají, je symbolem nezodpovědnosti celých generací, upřednostňujících osobní pohodlí před obecným prospěchem a možností přežití následujícího pokolení. A jejich neschopnost řešit základní problémy jinak než prostřednictvím právníků či policistů je znakem civilizace, která své lidi již plně pohltila.
Ve skupině dětí se objevují různé typy, ale nejvýraznější je bratr hlavní hrdinky, projevující znaky autismu. On se stává spojnicí globální katastrofy a Bible či interpretace Trojice jako světských fenoménů. O biblických motivech, které procházejí celým textem, se čtenář dozví více v doslovu a je škoda, že již od začátku nelze knihu vnímat z tohoto pohledu. Ale to se týká pouze českého překladu, protože originální název knihy je The Children's Bible. Jde o knihu, kterou čte malý autista a ve které nachází paralely k současnému stavu Země. Český název je hodně matoucí, ale chápu, že kniha pod názvem Dětská Bible by se prodávala velmi špatně. České názvy překladové literatury bývají problémem a někdy, přiznám se, jim příliš nerozumím.
Kniha Tehdy jsme žili v letní zemi je svým tématem aktuální, opravdu žijeme na pokraji klimatické katastrofy, možná jsme už tuto hranici překročili a není cesty zpět. Poukazováním na vinu celých generací se ale znevažuje práce těch, kteří se tento stav pokoušejí zvrátit konstruktivním způsobem a ne pouze protesty bez naznačení reálné cesty. Některé scény poněkud pokulhávají, ale je nutno si uvědomit, že jde o vyprávění dospívající dívky, ne objektivní líčení autorky.
Je ale potřeba knihu vnímat jako beletrii, i když chce možná i burcovat. V tom smyslu svůj účel plní, je v ní napětí i svérázná poetika, přestože primárně se autorka věnuje ději. Čtenáře, kteří ji ocení, si určitě najde.
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...