Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Andreas Pittler – Horký červenec 1927

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
5

Nakladatelství Hejkal vydalo další díl z řady historických detektivek rakouského spisovatele Andrease Pittlera Vídeňské zločiny, tentokrát s podtitulem Horký červenec 1927. V českém překladu jde již o třetí knihu.

  

horky-cervenec2Série začíná rokem 1913 (Případ podivné sebevraždy – recenze zde), pokračování nás pak zavádí do roku 1918 (Vražda na konci války – recenze zde). Hlavním hrdinou je i v roce 1927 komisař David Bronstein. Přibyla mu léta i špatné vzpomínky na prožitou válku, často se tak dostává do situací, kdy se musí zamýšlet nad směrem, kterým se jeho život ubírá.

 

Případem, jímž se musí zabývat, je brutální vražda obchodníka Guschlbauera, podivné existence. Bronstein krok za krokem odhaluje, jakým způsobem přišel ke svému majetku i jeho sexuální choutky, zaměřené na mladá děvčata. 

 

Kriminální zápletka je poměrně jednoduchá, kdyby stála sama o sobě, vydala by na relativně krátkou povídku, ale autor text doplňuje mnoha vedlejšími tématy. Nejdůležitější je zasazení příběhu do historického kontextu. Historické reálie, které se tam objevují, jsou velmi hodnověrné. Další, co autor přidává, je vzrušená společenská atmosféra, vyvolaná aktuálním soudním procesem, ústící do drastických nepokojů.

 

Autor se samozřejmě podrobně věnuje i vnitřnímu životu svého hrdiny. Stále častěji mu připadá, že je jeho život prázdný, občas v něm zableskne touha po rodinném životě. Uvědomíme-li si však, jaký je rok, tušíme, že jeho budoucnost nebude zrovna růžová, autor to občas naznačí v narážce na jeho židovský původ a na stále eskalující protižidovské nálady ve společnosti.

 

Celkově tvoří všechny ingredience, které autor do svého románu přimíchal, velmi zajímavou směs, která čtenáři kromě kratochvíle detektivky poskytuje i náhled do relativně nedávné historie, jež formovala osudy národů bývalého Rakousko-Uherska. Přestože je tedy autor cizinec, je pro českého čtenáře velmi zajímavý, protože se jeho knihy úzce dotýkají i nás.

 

V originále dostala kniha název Ezzes, což je – stejně jako v předchozích dílech– výraz jazyka jidiš, který se obtížně překládá doslovně. Jeho význam je něco jako tip, návod, rada, doporučení. 

 

Ostatně tvrzení, že je autor cizinec, není úplně přesné. Jak se dočteme na přebalu knihy, jeho předci pocházejí z českých zemí a on to dokazuje i svou relativně dobrou znalostí češtiny, jak to předvedl například na knižním festivalu v Ostravě.

 

Před Davidem Bronsteinem jsou ještě další případy, v originále už existují, čekají pouze na český překlad. A já doufám, že se ho v dohledném čase dočkáme.

 

Název: Horký červenec 1927

Autor: Andreas Pittler

Nakladatelství: Hejkal

Vydání: 1.

Rok vydání: 2023

Počet stran: 232

ISBN 978-80-88396-12-3 

Série: Vídeňské zločiny

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení