
Recenze: Andreas Pittler – Horký červenec 1927
- Vytvořeno 2. 4. 2023 1:00
- Autor: Jiří Lojín

Nakladatelství Hejkal vydalo další díl z řady historických detektivek rakouského spisovatele Andrease Pittlera Vídeňské zločiny, tentokrát s podtitulem Horký červenec 1927. V českém překladu jde již o třetí knihu.
Série začíná rokem 1913 (Případ podivné sebevraždy – recenze zde), pokračování nás pak zavádí do roku 1918 (Vražda na konci války – recenze zde). Hlavním hrdinou je i v roce 1927 komisař David Bronstein. Přibyla mu léta i špatné vzpomínky na prožitou válku, často se tak dostává do situací, kdy se musí zamýšlet nad směrem, kterým se jeho život ubírá.
Případem, jímž se musí zabývat, je brutální vražda obchodníka Guschlbauera, podivné existence. Bronstein krok za krokem odhaluje, jakým způsobem přišel ke svému majetku i jeho sexuální choutky, zaměřené na mladá děvčata.
Kriminální zápletka je poměrně jednoduchá, kdyby stála sama o sobě, vydala by na relativně krátkou povídku, ale autor text doplňuje mnoha vedlejšími tématy. Nejdůležitější je zasazení příběhu do historického kontextu. Historické reálie, které se tam objevují, jsou velmi hodnověrné. Další, co autor přidává, je vzrušená společenská atmosféra, vyvolaná aktuálním soudním procesem, ústící do drastických nepokojů.
Autor se samozřejmě podrobně věnuje i vnitřnímu životu svého hrdiny. Stále častěji mu připadá, že je jeho život prázdný, občas v něm zableskne touha po rodinném životě. Uvědomíme-li si však, jaký je rok, tušíme, že jeho budoucnost nebude zrovna růžová, autor to občas naznačí v narážce na jeho židovský původ a na stále eskalující protižidovské nálady ve společnosti.
Celkově tvoří všechny ingredience, které autor do svého románu přimíchal, velmi zajímavou směs, která čtenáři kromě kratochvíle detektivky poskytuje i náhled do relativně nedávné historie, jež formovala osudy národů bývalého Rakousko-Uherska. Přestože je tedy autor cizinec, je pro českého čtenáře velmi zajímavý, protože se jeho knihy úzce dotýkají i nás.
V originále dostala kniha název Ezzes, což je – stejně jako v předchozích dílech– výraz jazyka jidiš, který se obtížně překládá doslovně. Jeho význam je něco jako tip, návod, rada, doporučení.
Ostatně tvrzení, že je autor cizinec, není úplně přesné. Jak se dočteme na přebalu knihy, jeho předci pocházejí z českých zemí a on to dokazuje i svou relativně dobrou znalostí češtiny, jak to předvedl například na knižním festivalu v Ostravě.
Před Davidem Bronsteinem jsou ještě další případy, v originále už existují, čekají pouze na český překlad. A já doufám, že se ho v dohledném čase dočkáme.
Název: Horký červenec 1927
Autor: Andreas Pittler
Nakladatelství: Hejkal
Vydání: 1.
Rok vydání: 2023
Počet stran: 232
ISBN 978-80-88396-12-3
Série: Vídeňské zločiny
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Jan Drda – Němá barikáda
Baník píčo -
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...