Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Adam Suchý – Všechno se v dobré obrátí

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Na devadesátky většina příslušníků střední generace vzpomíná s láskou a notnou dávkou nostalgie. Tehdy byl svět ještě v pořádku… Doba netušených možností, splněných snů, naděje a zklamání. Otevírali jsme se světu a svět se otevíral nám a z nepřeberné nabídky hmotných i nehmotných statků se mnohým zatočila hlava.Stejně tak mladému novináři Danielovi, který se po strmé kariéře v oblastních médiích konečně přesunul do vysněné Prahy s představou, že z něj všichni padnou ještě hlouběji než na kolena. Přesvědčený o svém vybroušeném novinářském stylu jede do hlavního města za účelem sběru dalších vavřínových věnců, ale realita jej poněkud zaskočí. Proč na něj nikde nečekají s otevřenou náručí a rudými koberci? Po několika pokusech zakotví v redakci časopisu Exotica, což se ukáže jako šťastná volba díky nově nabyté svobodě a otevřeným hranicím.

Za účelem pořízení nenásilného PR článku je Daniel vyslán na tehdy exotickou pracovní cestu, jak se na časopis o cestování sluší. Silvestr roku 1992 tráví na Kanárských ostrovech vybaven fotoaparátem a zápisníčkem, aby občanům tehdejšího Československa, kterým se už povedlo zbohatnout, prodal krásy tohoto souostroví. S prvotním zápalem se vrhne do práce, ale jeho snahu o poctivé řemeslo mu od začátku komplikuje parta spolucestujících rozmanitých povah. Mladý novinář je tak často zatahován do sáhodlouhých debat odehrávajících se tu na pláži, tu v hotelovém lobby, tu u bazénu,… Situaci navíc komplikuje přítelkyně, kterou musel hlavní hrdina nechat doma a která jej na dálku zásobuje dopisy, které na jedné straně překypují láskou a na druhé steskem vzbuzujícím výčitky. 

Román Všechno se v dobré obrátí se odehrává v několika rovinách a autor osciluje mezi humorem a hluboce filozofickými úvahami, jako by se nemohl rozhodnout, jak knihu vlastně napsat. Samotný Danielův pobyt, jeho líčení zážitků z ostrova i historky se spolucestujícími přináší čtenáři zábavný koktejl, který lze vypít jedním douškem a ještě žadonit o další rundu. Tento text je však bohužel prokládán hlubokomyslnými debatami o úrovni tehdejších technologií a jejich budoucím vývoji. Jedna strana klasicky hlasuje proti všem novotám a netouží po žádné společné síti spojující svět napříč. Další v tom vidí příležitost, ale všeho s mírou, a poslední tábor se rekrutuje z příznivců pokroku očekávajících slibné zítřky a velké změny vyplývající z používání moderních technologií.

S trochou nadsázky by se o autorovi dalo říci, že „po bitvě každý generál“, to se mu to píše o debatě ohledně technologií před třiceti lety, když už ví, jak to ve skutečnosti bude fungovat a jaký udělá lidstvo v tomto ohledu markantní posun. Pokud by autor ze své knihy ubral nebo úplně vypustil tyto části, jednalo by se o velmi zdařilé dílo, u kterého si čtenář odpočine a zároveň se i malinko zamyslí. Hlavně začátek knihy s líčením Danielovy úvodní novinářské praxe velmi pobaví a dovolí se začíst, což se bohužel nedá říci o všech pasážích.

A konec? Prodá Daniel Kanáry tak, aby se tam našinci začali hrnout ve velkém, nebo u něj dojde k překvapivému zvratu nejen v profesní rovině, jak autor slibuje v anotaci? Konec překvapí a autor z něj dělá zbytečně velké drama, které by v dnešní době bylo řešitelné v řádu minut, ale tenkrát před třiceti lety?

Název knihy: Všechno se v dobré obrátí
Autor: Adam Suchý
Nakladatelství: xyz
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2022
Vydání (1., 2. atd.): 1.
Počet stran: 270
ISBN978-80-7683-171-1

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení