
Recenze: John E. Douglas, Mark Olshaker – Mindhunter
- Vytvořeno 30. 11. 2022 1:00
- Autor: Daniela Slouková Recová

Každého z nás občas napadne, jaké by asi bylo vidět někomu dalšímu do hlavy. Partnerovi, kolegům, přátelům, sousedce odnaproti, prodavačce v obchodě... Mít tak schopnost, která nahlédne do mysli druhých, aniž by pojali nejmenší tušení, že někdo sleduje jejich myšlenky. John E. Douglas se ve své práci alespoň vzdáleně této představě přiblížil a se čtenáři se o své knowhow podělí v knize Mindhunter.
John E. Douglas několik dekád svého pracovního života působil jako agent FBI. Povolání snů? Každý kluk po něm odmalička touží, ale jen málo vyvolených tuto bránu odemkne a smí vejít dovnitř. Mark Olshaker celé roky pracuje v médiích a svému kolegovi pomáhal s utříděním myšlenek a jejich převodem do čtenářsky srozumitelné formy. Tak vznikla legendární dvojice a seriál Mindhunter.
Čím se v reálu zabývají lovci myšlenek? Opravdu vidí lidem do hlavy a dokáží v mozku číst jako v knize? John E. Douglas se v FBI zasloužil o vznik nového oddělení, které se zabývá behaviorální vědou a kriminálním profilováním. Složitý název a neméně složité zadání. Dostat se do mysli nejtěžších vrahů a vytvořit pomyslné vzorce chování, které vedou k násilným činům.
Autor navštívil řadu nápravných zařízení po celém území USA, hovořil se sériovými vrahy a na základě těchto rozhovorů byl schopen sestavit určité vzorce chování vedoucí k tomu, že se člověk rozhodne spáchat zločin vraždy. Při vyšetřování těchto činů pak oddělení profilování představovalo další kamínek do mozaiky, který pomohl odhalit pachatele co nejdříve. Ze způsobu provedení vraždy dokázal autor téměř se stoprocentní pravděpodobností určit rasu, věk a povolání pachatele, včetně jeho rodinného zázemí. Takto přesný profil ve většině případů dovedl k dopadení vraha a jeho následnému usvědčení.
Autoři knihu rozdělili do řady kapitol, v nichž rozebírají jednotlivé případy, kdy kriminalistické profilování vedlo k úspěšnému cíli. Ale bohužel i zde se setkáme s takzvanými pomníčky, kde i přes mimořádnou snahu pachatel stále běhá po svobodě. Zvláštní je úvod knihy, kdy se na prvních stránkách můžeme domnívat, že snad autor sám se stal obětí… Můžeme však mluvit o oběti systému, protože jej mimořádná náročnost práce a vyčerpání dovedlo až na pokraj smrti a jen díky souhře šťastných náhod mohl pro čtenáře později sepsat svoji knihu.
Při čtení knihy se ve vás budou míchat rozporuplné pocity znechucení a zvědavosti, kdy už nebudete chtít dál číst o mrtvolách dětí, ale zároveň se chcete dozvědět, jak to celé dopadlo a jestli profilovací tým trefil a otipoval správně osobnost pachatele. Střídají se pasáže, které trochu nudí, s těmi, kde nebudete chtít knihu odložit z žádného důvodu, protože musíte vědět, jak to celé dopadne. Autor své poznatky předává věcně bez honu na senzaci, ale zároveň způsobem, který zvedá hladinu adrenalinu, i když zrovna ležíte na gauči v obýváku. Výborný tip na dlouhé zimní večery, ale nečtěte v době, kdy budete doma sami!
Název knihy Mindhunter
Autor John E. Douglas, Mark Olshaker
Nakladatelství Jota
Místo vydání Praha
Rok vydání 2021
Vydání 2.
Počet stran 421
ISBN/EAN 978-80-7565-872-2
Aktuality
-
Česká vlna nakladatelství Host
Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.
Číst dál... -
Co mě zaujalo na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě
7. 10. 2023 skončil 33. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě. Jako vždy byl plný různých doprovodných programů, které se bohužel z časových důvodů mnohdy překrývaly, proto chci informovat jen o těch, kterých jsem se stačil zúčastnit.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Karel Jaromír Erben – Kytice
Kokot -
6 knih, které si vybrat do zimních dnů
Já ještě hledám různé slevy na knihy na https://slevovykupon.net/c/knihy-hudba-a-film/ -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
potřebuji poradit jak poznat druh tropu v praxi -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
haha -
Lucemburská sága pokračuje italským dobrodružstvím
Knížka se četla skoro sama, navazovala na Válku královen. Příběh nekončí, proto bych ráda věděla jaké ... -
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...