Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: John E. Douglas, Mark Olshaker – Mindhunter

1 1 1 1 1 (1 hlas)

Každého z nás občas napadne, jaké by asi bylo vidět někomu dalšímu do hlavy. Partnerovi, kolegům, přátelům, sousedce odnaproti, prodavačce v obchodě... Mít tak schopnost, která nahlédne do mysli druhých, aniž by pojali nejmenší tušení, že někdo sleduje jejich myšlenky. John E. Douglas se ve své práci alespoň vzdáleně této představě přiblížil a se čtenáři se o své knowhow podělí v knize Mindhunter.


knihaJohn E. Douglas několik dekád svého pracovního života působil jako agent FBI. Povolání snů? Každý kluk po něm odmalička touží, ale jen málo vyvolených tuto bránu odemkne a smí vejít dovnitř. Mark Olshaker celé roky pracuje v médiích a svému kolegovi pomáhal s utříděním myšlenek a jejich převodem do čtenářsky srozumitelné formy. Tak vznikla legendární dvojice a seriál Mindhunter.

Čím se v reálu zabývají lovci myšlenek? Opravdu vidí lidem do hlavy a dokáží v mozku číst jako v knize? John E. Douglas se v FBI zasloužil o vznik nového oddělení, které se zabývá behaviorální vědou a kriminálním profilováním. Složitý název a neméně složité zadání. Dostat se do mysli nejtěžších vrahů a vytvořit pomyslné vzorce chování, které vedou k násilným činům.

Autor navštívil řadu nápravných zařízení po celém území USA, hovořil se sériovými vrahy a na základě těchto rozhovorů byl schopen sestavit určité vzorce chování vedoucí k tomu, že se člověk rozhodne spáchat zločin vraždy. Při vyšetřování těchto činů pak oddělení profilování představovalo další kamínek do mozaiky, který pomohl odhalit pachatele co nejdříve. Ze způsobu provedení vraždy dokázal autor téměř se stoprocentní pravděpodobností určit rasu, věk a povolání pachatele, včetně jeho rodinného zázemí. Takto přesný profil ve většině případů dovedl k dopadení vraha a jeho následnému usvědčení.

Autoři knihu rozdělili do řady kapitol, v nichž rozebírají jednotlivé případy, kdy kriminalistické profilování vedlo k úspěšnému cíli. Ale bohužel i zde se setkáme s takzvanými pomníčky, kde i přes mimořádnou snahu pachatel stále běhá po svobodě. Zvláštní je úvod knihy, kdy se na prvních stránkách můžeme domnívat, že snad autor sám se stal obětí… Můžeme však mluvit o oběti systému, protože jej mimořádná náročnost práce a vyčerpání dovedlo až na pokraj smrti a jen díky souhře šťastných náhod mohl pro čtenáře později sepsat svoji knihu.

Při čtení knihy se ve vás budou míchat rozporuplné pocity znechucení a zvědavosti, kdy už nebudete chtít dál číst o mrtvolách dětí, ale zároveň se chcete dozvědět, jak to celé dopadlo a jestli profilovací tým trefil a otipoval správně osobnost pachatele. Střídají se pasáže, které trochu nudí, s těmi, kde nebudete chtít knihu odložit z žádného důvodu, protože musíte vědět, jak to celé dopadne. Autor své poznatky předává věcně bez honu na senzaci, ale zároveň způsobem, který zvedá hladinu adrenalinu, i když zrovna ležíte na gauči v obýváku. Výborný tip na dlouhé zimní večery, ale nečtěte v době, kdy budete doma sami!

Název knihy        Mindhunter
Autor            John E. Douglas, Mark Olshaker
Nakladatelství        Jota
Místo vydání        Praha
Rok vydání        2021
Vydání    2.
Počet stran         421
ISBN/EAN        978-80-7565-872-2

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení