Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Johana Fundová – Milénium!

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Někdy je zajímavé a do jisté míry i užitečné ohlédnout se za uplynulými lety. Často zjistíme, že zapomínáme nejen nepodstatné události, ale nejsme si jisti ani těmi podstatnými. Kniha Johany Fundové Milénium! nám umožní zavzpomínat si na nedávnou historii očima autorky.


knihaV úvodu jsem záměrně zdůraznil, že události připomínané v knize jsou interpretovány autorkou knihy, že tedy v jejím případě nejde o snahu poskytnout objektivní a vyváženou informaci. Jinými slovy – pokud je v podtitulu použita věta: Jak jsme žili první roky tisíciletí, musím konstatovat, že jsem nejspíš žil v jiném vesmíru. Předpokládám, že mnoho čtenářů bude mít podobný pocit, ale také se najde skupina, která se s autorčiným pohledem naprosto ztotožní.

Příčinou je, že pro autorku představují tyto roky období dospívání, což je v životě člověka velmi důležitá doba, a ta se vrývá do paměti úplně jiným způsobem, než lidem, pro něž znamenají pouze nevýznamnou etapu, možná trochu nudnou, protože bouřlivé emoce už vyprchaly. Z toho vyplývá i to, co autorka považuje za důležité.

Kniha je tedy otevřena kapitolou Televize, následuje Móda. Vynecháme-li kapitolu Technologie, která je skutečně pro začátek 21. století signifikantní, pokračujeme v názvech Kinematografie, Internet, Nakupování. Pak opět dvanáctistránková podstatnější Krize a smutné události, v níž si připomeneme pouze několik důležitých faktů, a jízda relativních bezvýznamností pokračuje: Dospívání, Časopisy, Reklama. A už jsme pomalu u konce.

I z obsahu si čtenář může uvědomit, nakolik s obsahem rezonuje, jestli má podobné životní zkušenosti jako autorka, zda ujížděl na kapelách typu Lunetic, obdivoval Sámera Issu nebo četl Bravíčko, jestli sledoval reality show Big Brother nebo Super Star. Pokud ano, může si u knihy příjemně zavzpomínat.

Text doplňují příspěvky lidí, kteří by k danému tématu měli co říct. Někdy jde o poměrně známé osobnosti, jako například Ondřej Hejma nebo Petr Fejk, jindy o lidi, žijící mimo záři reflektorů, ale za nimiž je kus práce.

Z mého pohledu nemá kniha velkou výpovědní hodnotu, ale musím přiznat, že nepatřím k cílově skupině, proto mě nenadchne ani relativně luxusní vydání v pevné vazbě s velkým množstvím barevných obrázků na kvalitním papíru.

Název: Milénium!
Autor: Johana Fundová
Nakladatelství: CPress
Vydání: 1.
Rok vydání: 2022
Počet stran: 288
ISBN 978-80-264-4375-9

Aktuality

 • Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu

  Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.

  Číst dál...  
 • Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival

  Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení