Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Jiří Mádl – Přitažlivost planety Krypton

1 1 1 1 1 (2 hlasů)

Jiřího Mádla známe především jako herce, který se nejprve stal idolem mladé generace, posléze, jak zrál, se vypracoval k rolím vyžadujícím mnohem víc hereckého umění. Méně známý je v roli scénáristy a režiséra, ale i ty zvládl. Nyní se představuje z jiné pozice, jako autor románu. Jeho prvotinou se stala kniha Přitažlivost planety Krypton.


knihaPříběh vztahu Martina a Veroniky nejprve vypadá jako erotický román a pokud by styl, jímž jsou psány Martinovy fantazie, v prvních kapitolách gradoval, určitě by tomu tak bylo. Ale autor od tohoto tématu brzy odchází, zůstávají pouze náznaky, znamenající důvěrné a tajné pouto. Z flirtu, kterým oba dva začínají svůj vztah, se postupně vyvine vztah, v němž se mohou vzájemně svěřovat, což jim umožňuje anonymita.

Čtenář postupně proniká do tajemství životů hlavních hrdinů. Jiří Mádl to dělá formou jakýchsi střípků, zásadních okamžiků, které jsou sice krátké, ale důležité, a skládají se v přehledný a srozumitelný celek. V první části je potřeba věnovat textu více pozornosti, je zabydlena větším počtem jmen, která, dříve než je bezpečně zařadíme do kontextu románu, mohou působit jisté potíže. Druhá část je sevřenější, zaostřenější na Veroniku a Martina, počet a význam vedlejších postav se redukuje, avšak ne symetricky. Martin se stává v určitém okamžiku osamělejší, izolovanější, zejména proto, že Veronika má stále jasný cíl, který jí dává smysl života.

Těžiště textu nalezneme ve vztazích, v nichž se naplno projevují rozdílné psychologie postav. Veronika prochází řadou troskotajících lásek, v mládí jí budoucnost zkomplikuje těhotenství. Z pomoci, kterou jí nabídne její matka, se nakonec vyvine největší životní trauma. Martin sice nalezne partnerku přiměřenou věkem, ale kvůli svému psychickému stavu si nedokáže vztah udržet. Veronika a Martin mají společnou jednu věc – jejich cesta životem není jednoduchá, velmi těžce hledají své místo, i když se o to různými způsoby snaží. Ale cestování, které je vlastně jenom útěk z domova, nebo život ve zdánlivě stabilním vztahu, je nedokážou uspokojit.

Román Přitažlivost planety Krypton je překvapivě citlivě napsaný, trochu může mást osobnost autora, kterou máme zafixovanou jako teenagera ve filmech, jež ho pro diváka zakonzervovaly v tomto raném věku. Ale jako osobnost vyzrává, projevuje se to na jeho herectví i na ostatních činnostech, kterým se věnuje. U knižních prvotin jsme často svědky toho, že obsahují mnoho autobiografických prvků a přetlak různých témat, které v autorovi kypí v době, než se je rozhodne „hodit na papír“. Mádlův román je však vyvážený, nehrne na čtenáře přemíru svých myšlenek, v jistém smyslu se dá příběh Martina a Veroniky nazvat komorním. Atmosférou připomíná knihy Jiřího Hájíčka, s tím rozdílem, že Hájíčkovi hrdinové se svého domova drží až nepochopitelně pevně, kdežto ti Mádlovi domov hledají a nacházejí ho ve vztahu.

Kniha Jiřího Mádla v sobě nese naději, že není posledním dobrým románem mladého autora a že s ním v budoucnu mužeme počítat jako s výraznou tváří české literární scény, nikoliv jen té filmové.

Název: Přitažlivost planety Krypton
Autor: Jiří Mádl
Nakladatel: BizBooks
Rok vydání: 2022
Vydání: 1.
Počet stran: 304
ISBN 978-80-265-1078-9

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení