Recenze: Knihy pro dospělé

Pramen života mezi námi…

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
draty

Na první pohled krkolomné jméno francouzského spisovatele a novináře nepatří mezi ta nejznámější a do podvědomí čtenářů za hranicemi země, která se pyšní Eiffelovou věží, se dostává jen velmi pozvolna. Za nejúspěšnější román d’Orvese je považován Othon ou l´Aurore immobile, který získal prestižní Prix Roger-Nimier (cena Roger-Nimier). I přes tento úspěch se však dílo nedočkalo českého překladu. Tuto poctu si vysloužil autorův v pořadí druhý sepsaný román, historický thriller Les Orphelins du Mal (2007), který bych vám ráda představila.

 

Samotný přebal knihy napovídá, jaké téma si Nicolas d’Estienne d’Orves zvolil. Dobře viditelný název Pohrobci zla podtrhuje fotografie nedávno narozených dětí, u nichž je německy napsáno Lebensborn-Mütterhilfe. Tato organizace měla během druhé světové války na svět přivést nadlidskou rasu, čistokrevné árijce. A právě o „pramen života“, jak bychom výraz Lebensborn přeložili, se román opírá. Autor věděl, na jak tenký led se pouští, a proto připojil před prolog upozornění, že ačkoliv čerpal z historických událostí, jedná se čistě o imaginaci.

obal knihyTéměř šest set stran se dělí na tři části pojmenované dle jedné z postav vystupujících v příběhu. Neznamená to však její upřednostnění, jen se jedná o mírný náznak, jakým směrem se může děj vyvinout, a věřte, že se vám jej nepodaří jen tak odhalit.

Mladou novinářku Anaïs Choudayovou osloví nakladatel FLK, zda by neměla zájem o spolupráci s jakýmsi Vidkunem Vennerem, který chce sepsat jedinečný titul zabývající se Třetí říší. Po vyslechnutí informací, jež jí je ochoten FLK podat, žena ponejprv odmítne. K nejistému souhlasu ji přemluví až astronomický honorář, o kterém se jí ani nesnilo. Po návštěvě tajemného Vidkuna je Anaïs vržena do víru událostí, povětšinou ne zrovna obvyklých, ale spíše děsivých. Co se zdálo být nevinným pátráním po minulosti, se změnilo v hledání pravd hluboko pohřbených a úzkostlivě tajených těmi, kteří byli, jsou a budou spjati s druhou světovou válkou. A když údajný norský sběratel předloží Anaïs čtyři mumifikované pravice, které mu kdosi poslal, je jasné, že na spisovatelském umu, jakým dívka vládne, pranic nezáleží…

Historický thriller je vyprávěn samotnou Anaïs, což je, vzhledem ke skutečnosti, že autorem je muž, zajímavé. Protože je ale příběh prolínán několika časovými rovinami, zhostí se „slova“ i d’Orves a další knižní postava, kterou vám ovšem neprozradím. Převážná většina událostí se odehrává roku 2005, tedy celých šedesát let po skončení druhé světové války. Abychom však pochopili i ty nejmenší souvislosti, je nezbytné se vrátit do dob 20. století, konkrétněji do roku 1987 a přelomu let 1938 až 1940. V těchto obdobích se čtenář setká s dalšími postavami, z nichž je každá nemálo důležitá.

Pohrobci zla byli přeloženi do nejméně 13 jazyků, což jasně dokazuje, jak velký zájem byl o knihu projeven. Možné důsledky zvrácených nacistických představ jsou tak neskutečné, že jen při pouhé myšlence na jejich realizaci se každému z nás sevře srdce úzkostí.

Titul uchvátí každého, kdo má rád příběh svižného a dobře čtivého rázu, napětí do poslední chvíle a přemítá nad otázkou, co by se stalo, kdyby vše neskončilo pádem Hitlerova autoritářství. Na závěr své pozvánky uvádím stejný úryvek, jenž použil d’Orves na počátku svého díla, neboť mi přijde velice trefný:

„V tom, co dělali Němci, je nejspíš něco
morbidně fascinujícího – něco, co otevírá katakomby představivosti.“
Stephen King, Nadaný žák

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení