Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Štěpán Kučera – Největší lekce dona Quijota

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
5

Parodie na rytířské romány Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha, kterou na počátku sedmnáctého století napsal španělský spisovatel  Miguel de Cervantes y Saavedra, baví čtenáře už více než čtyři sta let. Právě jím se nechal inspirovat Štěpán Kučera, a tak vznikla kniha Největší lekce dona Quijota.

  

nejvetsi-lekce-dona-quijotaExistuje mnoho uměleckých děl, která přežívají staletí a ovlivňují celou řadu svých pokračovatelů. Ne všechny ustojí kritiku podle přísných měřítek, jiná však dokážou posunout původní námět na zcela jinou úroveň. To však neznamená, že původní předloha mizí, dá se říct, že právě díky svým následovníkům jsou připomínána a udržována při životě.

 

Štěpán Kučera sáhl po tématu, které láká, slibuje nesmírně zajímavou práci, ale předem varuje, že se nenechá úplně lehce uchopit a autor může snadno zabřednout do míst, z nichž se jen tak nepohne. Svůj záměr dává najevo názvem knihy Největší lekce dona Quijota a podtitulem Důmyslný derviš Sidi Hamet Ibn Enheli a voják Saavedra ho podtrhuje, ale zároveň předesílá, že se ve svém textu bude ubírat jinými cestami.

 

Tou cestou je spojení fabulace a faktů, která autor sesbíral z různých pramenů, například z Cervantesových děl. Vytváří pomocí této syntézy pozoruhodný mnohovrstevnatý příběh, překlenující čtyři století. Začíná a končí za současné uprchlické krize, do něj se však promítá skutečný i vymyšlený život velkého španělského spisovatele, derviše zmíněného v podtitulu i mnoha dalších postav. Podstatným inspiračním zdrojem se pro autora stala i nekonečná vyprávění krásné Šahrazád.

 

Velkou předností Kučerovy knihy je jazyk, jakým vypráví. Dokáže ve čtenáři vyvolat pocit, že se ponořil do stránek středověkého cestopisu a má možnost prostřednictvím autora-poutníka poznávat cizí země, jejich zvyky a zejména historii, smíšenou s pověstmi a mýty. A právě implantací mýtů do skutečného života se rodí romantická atmosféra a my si ji můžeme vychutnat a třeba si i představovat, jak v ní listujeme ve starém křesle u krbu s praskajícími poleny.

 

Pro čtenáře je kniha i zajímavým zdrojem informací, které stojí za to dohledávat. Jen je potřeba mít se na pozoru, abychom při vstřebávání informací nepřekročili pomyslnou hranici – šev mezi realitou a fikcí, abychom pak ve společnosti neperlili vědomostmi typu „hovnivál“. Obraz každého klasického autora léty bledne a je zbavován skutečného života. Jejich beletrizované životopisy se i přes jisté historické nepřesnosti snaží přivést je zpět k současným lidem. 

 

Svou schopnost fascinujícího vyprávění osvědčil Štěpán Kučera už v předchozích knihách, kterým jsme se na stránkách www.vaseliteratura.cz věnovali, třeba v knize Projekt Gilgameš (recenze zde) či ve sbírce povídek Jidáš byl ufon (recenze zde). Ovšem ve svém posledním díle se mu podařilo zvednout pomyslnou laťku opět o kousek výš. 

 

Název: Největší lekce dona Quijota

Autor: Štěpán Kučera

Nakladatelství: Druhé město

Vydání: 1.

Rok vydání: 2021 

Počet stran: 240

ISBN: 978-80-7227-871-8

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení