
Recenze: Štěpán Kučera – Největší lekce dona Quijota
- Vytvořeno 10. 1. 2022 1:00
- Autor: Jiří Lojín

Parodie na rytířské romány Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha, kterou na počátku sedmnáctého století napsal španělský spisovatel Miguel de Cervantes y Saavedra, baví čtenáře už více než čtyři sta let. Právě jím se nechal inspirovat Štěpán Kučera, a tak vznikla kniha Největší lekce dona Quijota.
Existuje mnoho uměleckých děl, která přežívají staletí a ovlivňují celou řadu svých pokračovatelů. Ne všechny ustojí kritiku podle přísných měřítek, jiná však dokážou posunout původní námět na zcela jinou úroveň. To však neznamená, že původní předloha mizí, dá se říct, že právě díky svým následovníkům jsou připomínána a udržována při životě.
Štěpán Kučera sáhl po tématu, které láká, slibuje nesmírně zajímavou práci, ale předem varuje, že se nenechá úplně lehce uchopit a autor může snadno zabřednout do míst, z nichž se jen tak nepohne. Svůj záměr dává najevo názvem knihy Největší lekce dona Quijota a podtitulem Důmyslný derviš Sidi Hamet Ibn Enheli a voják Saavedra ho podtrhuje, ale zároveň předesílá, že se ve svém textu bude ubírat jinými cestami.
Tou cestou je spojení fabulace a faktů, která autor sesbíral z různých pramenů, například z Cervantesových děl. Vytváří pomocí této syntézy pozoruhodný mnohovrstevnatý příběh, překlenující čtyři století. Začíná a končí za současné uprchlické krize, do něj se však promítá skutečný i vymyšlený život velkého španělského spisovatele, derviše zmíněného v podtitulu i mnoha dalších postav. Podstatným inspiračním zdrojem se pro autora stala i nekonečná vyprávění krásné Šahrazád.
Velkou předností Kučerovy knihy je jazyk, jakým vypráví. Dokáže ve čtenáři vyvolat pocit, že se ponořil do stránek středověkého cestopisu a má možnost prostřednictvím autora-poutníka poznávat cizí země, jejich zvyky a zejména historii, smíšenou s pověstmi a mýty. A právě implantací mýtů do skutečného života se rodí romantická atmosféra a my si ji můžeme vychutnat a třeba si i představovat, jak v ní listujeme ve starém křesle u krbu s praskajícími poleny.
Pro čtenáře je kniha i zajímavým zdrojem informací, které stojí za to dohledávat. Jen je potřeba mít se na pozoru, abychom při vstřebávání informací nepřekročili pomyslnou hranici – šev mezi realitou a fikcí, abychom pak ve společnosti neperlili vědomostmi typu „hovnivál“. Obraz každého klasického autora léty bledne a je zbavován skutečného života. Jejich beletrizované životopisy se i přes jisté historické nepřesnosti snaží přivést je zpět k současným lidem.
Svou schopnost fascinujícího vyprávění osvědčil Štěpán Kučera už v předchozích knihách, kterým jsme se na stránkách www.vaseliteratura.cz věnovali, třeba v knize Projekt Gilgameš (recenze zde) či ve sbírce povídek Jidáš byl ufon (recenze zde). Ovšem ve svém posledním díle se mu podařilo zvednout pomyslnou laťku opět o kousek výš.
Název: Největší lekce dona Quijota
Autor: Štěpán Kučera
Nakladatelství: Druhé město
Vydání: 1.
Rok vydání: 2021
Počet stran: 240
ISBN: 978-80-7227-871-8
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...