Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Marie Viktorie Kopecká – Deník farářky

1 1 1 1 1 (4 hlasů)

Jak se asi žije farářce ve 21. století? Ukrývá se v zákoutích fary? Ne. Tančí ve StarDance, přednáší, čte a zajímá se o módu. Farářka Martina Viktorie Kopecká se k Bohu dostala spíše omylem. O jejích zážitcích a zkušenostech se dočtete v knize Deník farářky z nakladatelství Mladá fronta.


knihaZ korporátu od nudné práce k poslání farářky a terapeutky. To je cesta Martiny Viktorie Kopecké, která popisuje svůj život někde mezi nebem a zemí. Velkou část jejího života se nezdálo, že bude aspirovat na službu v církvi – přesto je dnes výraznou postavou Církve československé husitské.

Před pár lety začala farářka Kopecká psát blog, nyní ze svých zážitků vytvořila knihu. Jak vypadá její rok? Co zažívá a prožívá? To se dozvíte v jejích zápiscích, které se odvíjejí v rytmu církevního roku a nabízejí neopakovatelný vhled do zážitků ženy-kněze: od bohoslužeb až po setkání s papežem Františkem.

Kniha Deník farářky je taková literární všehochuť. Najdete v ní úvahy, vyprávění z cest, úryvky rozhovorů. Přečtete si také její kázání a nahlédnete do jejích snů i myšlenek. Prolistujete se řadou fotek Martiny Viktorie Kopecké – ať už jejími stylizovanými portréty, nebo fotografiemi z různých setkání, která ji formovala.

Zároveň vás farářka seznámí se svým životním stylem i církevními pojmy – např. svátostmi, představením svátků, do čehož přimíchá i informace o tom, co nosí pod talárem v zimě. A protože kniha vznikala v období pandemie, dotkne se i křehkosti života.

Farářku Martinu Viktorii Kopeckou jsem zaznamenala pár let zpátky. Možná tomu bylo v rozhovoru s Karlem Šípem ve Všechnopárty, možná jsem jen omylem narazila na její blog. Působila na mě tehdy mile, vtipně, angažovaně a odhodlaně. Říkala jsem si, že možná přivede k víře více mladých lidí, protože svým vzhledem i vystupováním boří předsudky o tom, koho můžete jako faráře nebo farářku čekat v kostele.

Těšila jsem se na knihu, protože jsem si myslela, že hlouběji nahlédnu do nitra této ženy a popřemýšlím o její cestě k víře. Ale ouha, nebylo za tím nic zásadního. „Jen“ nuda v korporátu a hledání životních hodnot, a pak příhodná situace v podobě přijetí na fakultu bez přijímacích zkoušek. A pak naštěstí velký zápal pro duchovní činnost, víru k Bohu a službu lidem.

Kniha Deník farářky má netypickou vazbu a střídají se v ní různé žánrové úryvky – od výkladu svátostí, přes rozhovory v médiích, k úvahám a influencerské prezentaci typu: „Jím paleo a cvičím jógu.“ Je to takový punk a některé pasáže jsou velmi stylizované. Pro někoho to může být zábavné a vtipné čtení, slovní hrátky jsou opravdu mistrné – například pojmenování kostek cukru jako zbraní hromadného ničení. Mě to ale to někdy při čtení spíše rušilo.

Po přečtení jsem měla smíšené pocity, protože jsem od knihy očekávala víc. Deník farářky je spíš lehké a zábavné čtení než dílo, které by mělo významnou hloubku. Některé církevní rituály mi autorka osvětila trochu blíže, postavu Jidáše zasadila do jiného kontextu. Líbilo se mi také její finální slovo o tom, zda se mají dávat k Vánocům dárky, když se jedná o církevní svátek. Epilog mě dojal svou upřímností. Některé průpovídky a citáty jsou trefné, lidské a svěží. Třeba to, že i víra může mít své nahoru a dolů, jenže i díky tomu je živá, křehká a opravdová.

Celkově věřím, že se autorka našla v povolání, které jí dává smysl a životní směr. Také si myslím, že poslání farářky cílí na její silné stránky a sytí touhu po přesahu. Také ale v její prezentaci nově cítím touhu po pozornosti – možná i kvůli současnému působení ve StarDance. Přemýšlím, jestli pro mě teď její osoba a vystupování představuje střet konzumu a víry, souboj duchovního a světského života, nebo naopak jejich propojení a soulad. Nedokážu se rozhodnout. Možná přeci půjde jen o ten život mezi nebem a zemí, jak stojí v popisku knihu.

Každopádně se jedná o dílo, které mladým i starým lidem předkládá svěžejší, modernější pojetí duchovní služby v církvi. I i proto stojí za to nahlédnout do zákoutí života i mysli této mladé farářky.

Název:     Deník farářky
Originální název:    /
Edice:    /
Autor:     Marie Viktorie Kopecká
Překlad:     /
Nakladatelství:     Mladá fronta
Místo vydání:     Praha
Rok vydání:     2021
Vydání:     1.
Počet stran:     264
ISBN:     9788020457622

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení