
Recenze: Josef Moník – Portrét umělce jako starého muže
- Vytvořeno 14. 11. 2021 0:00
- Autor: Jiří Lojín

Pátrat v soukromém životě umělců má v sobě cosi voyeurského. Občas to děláme rádi, nahlédneme do pomyslného okna, za nímž vidíme rozsvícený pokoj, v němž se odehrává něco ryze privátního. Snad je to jen reakce na to, že jsme se ve škole učili o umělcích, jako by to byly mramorové sochy bez skutečných emocí a bez špatných vlastností. V knize Josefa Moníka Portrét umělce jako starého muže se můžeme o detailech života umělců leccos dozvědět, i když to není prioritní záměr autora.
Pokud patříte mezi čtenáře, kteří se rovnou pustí do hlavního textu bez toho, aby pečlivě prošli anotaci a předmluvu, budete zmateni tím, že kniha, která má v názvu muže, začíná textem o ženě. Pod názvem Prababička se můžeme seznámit s autorovým názorem na Babičku Boženy Němcové. Ale hned druhý situaci rázně vyjasňuje. Věnuje se totiž Jamesi Joyceovi, a přestože je hlavním tématem jeho román Odysseus, určitě hned evokuje jiné Joyceovo dílo – Portrét umělce v jinošských letech. Název knihy Josefa Moníka však v sobě skrývá více náznaků a narážek včetně té, která je naznačena prvoplánově.
V dalším článku se autor věnuje stavu společnosti v Americe, zejména vnímání provokativního umění, které zaznamenalo bouřlivý rozvoj především, ve druhé půlce minulého století. Přestože se tedy článek jmenuje Jack Kerouac, má daleko větší záběr. Na něj navazuje titul Robert Lowell, věnující se epizodě z bouřlivého života tohoto amerického básníka. Oba jsou zařazeny v části s výstižným názvem Smutná Amerika.
Zcela do jiné doby nás autor zavádí v oddílu Konec středověku, do něhož zařadil texty věnované malíři Pietrovi Bruegelovi a hudebníkovi Carlu Gesualdovi. Zde už se opouští svět literatury a pokračuje v ostatních uměleckých oborech.
Trochu jiné ladění nalezneme v části Příběhy s cizím prvkem, začínající povídkou Umělecké obohacení, využívající zcela běžného fenoménu noční Prahy, dále Kapr transka, v níž autor v rámci návštěvy z ciziny překlene prostor Česko – Amerika, a Volný střih, zavádějící čtenáře do světa mezinárodní módy, konfrontované podnikavou ostravskou švadlenou. Zde už zcela od umění odcházíme a z titulu knihy už vyprchává spojovací prvek a zůstává pouze rezonance s jednou z povídek.
Závěrečná část Horní a dolní vzpomíná na dvě výrazné osobnosti – Jiřího Muchu v textu Salon na Hradčanech a Petra Šabacha v Loučení se Šabachem. Zejména poslední povídka je velmi silná a emotivní, dokazuje, jaký vztah měl Josef Moník k tomuto výbornému spisovateli.
Kniha Portrét umělce jako starého muže je pro jejího autora typická jazykem, který používá, i jemným inteligentním humorem, který do svých textů vkládá. V současné literatuře je takových knih málo, což je škoda vzhledem k tomu, že literatura by měla čtenáře kultivovat, nejen bavit. Ano, uspěchaná doba, v níž žijeme, neumožňuje každému věnovat se plně uměleckým textům tak jako příběhům.
Název: Portrét umělce jako starého muže
Autor: Josef Moník
Nakladatelství: NOVELA BOHEMICA
Vydání: 1.
Rok vydání: 2021
Počet stran: 152
ISBN 978-80-88322-22-1
Aktuality
-
7. ročník festivalu HorrorCon
Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.
Číst dál... -
Duna potřetí
Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...