Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Milan Skála – Vymazlené vraždy

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Každého pravidelného čtenáře detektivek už určitě nejednou napadla myšlenka, kterou by nahlas nevyslovil ani před svými nejbližšími. Každý z nás, kdo na stránkách knih fušujeme do práce operativcům a vyšetřovatelům, už určitě občas pomyslel na to, že kdyby náhodou, někdy, možná, čistě teoreticky,… Prostě jak to udělat, aby vražda byla tak dokonale provedená, že by se na jejího pachatele nikdy nepřišlo. Stejným směrem se asi ubírala i úvaha Milana Skály, který svůj povídkový soubor neváhal pojmenovat Vymazlené vraždy.Přívlastek vymazlený může mít téměř cokoliv, ale zločin? Jak lze vymazlit vraždu? Udělat místo činu hezké, naaranžovat oběť do líbivé polohy, obložit květinami a doplňky v pastelových barvách? Jak by se asi na hráškově zeleném polštářku vyjímaly cákance od krve? Už sám lehce kontroverzní název nutí čtenáře k zamyšlení a to ještě knihu ani neotevřel. Pokud se nenecháte odradit a dáte knize šanci, najdete v ní tři krátké krimi povídky, kde v hlavní roli vystupuje vyšetřovatel pražské mordparty. Nutno podotknout, že se jedná o čirou fikci a v reálu se případy nikdy nestaly.

První povídka má název Morální kodex a hlavním jádrem problému je pomsta pedofilovi, téměř dokonalé alibi a filmové kulisy. Druhá povídka Mohla bych vás milovat prezentuje problémy klasického milostného trojúhelníku manžel – manželka – milenka, ve kterém se daný status quo vymkne kontrole. Ve třetí povídce Vědma spíše než milostné vztahy tvoří základ problému vztahy obchodní ve firmě se zbraněmi, kde žena nevhodně zahraje na strunu mužského ega a tragédie je na světě.

Všechny tři povídky autor pojal po vzoru legendárního vyšetřovatele Columba, kdy je vrah předem známý a chybí jen pár důkazů, které jej usvědčí a obstojí před soudem. Prostor zde dostane i legendární paní Columbová, kterou nikdy nikdo neviděl, ale na vyřešení každého případu měla v legendární televizní detektivce vždy lví podíl. S tím rozdílem, že v knize její roli převzala extchyně hlavního vyšetřovatele. A tak se pozvolna dostáváme i k hlavnímu problému povídek. Dialogy mezi účastníky všech stran jsou občas strojené a v reálu by takto probíhaly jen velmi těžko. Což se týká zejména zmiňované bývalé tchyně, která se svým úsudkem a životními zkušenostmi může směle přednášet na policejní akademii a hlavní vyšetřovatel vedle ní vypadá jako neschopný břídil, který sám nevymyslí prakticky nic.

Škoda výše jmenovaného, protože jinak se jedná o zdařilý počin zejména díky provedení vražd, které se zcela vymyká tradičnímu žánru krimi a autor přišel s hodně originálními nápady. Modus operandi je neotřelý, ale motivy stále stejné: žárlivost, peníze, pomsta,…

Jednotlivé povídky by po rozpracování obstály i jako samostatné detektivky a obsáhlejší formát by jim slušel více. V povídkách je místy nahuštěna řada technických informací, které odpoutávají pozornost od děje a čtenář se v nich místy může ztratit. Stejně tak by si čtenář víc užil gradaci napětí, které zde nedostalo příliš prostoru. Autor je místy hodně věcný a civilní, což je s ohledem na neotřelé nápady škoda. Nebojím se říci, že námět povídek Vymazlené vraždy je úžasný, ale provedení za ním lehce pokulhává.

Název knihy: Vymazlené vraždy
Autor: Milan Skála
Nakladatelství: Golden Dog
Místo vydání: Český Krumlov
Rok vydání: 2021
Vydání (1., 2. atd.)1.
Počet stran 157
ISBN/EAN978-80-88067-34-4

 

Soutěže

Aktuality

 • Znovu začínáme

  Milí čtenáři,

  naše krátká odmlka se chýlí ke konci, stejně jako léto a prázdniny. Od 28. 8. 2021 začnou opět pravidelně vycházet recenze, nejprve s trochu menší frekvencí, ale ta se velmi brzy zvýší, protože plány našich vydavatelství vypadají velmi zajímavě a jistě bude co číst a čem psát. Doufám, že jste léto využili k odpočinku, pokud ne v zahraničí, jak jsme si v poslední době zvykli, tak aspoň na krásných místech u nás. K odpočinku patří také četba a pokud vás něco zaujalo, chtěli byste se o svůj čtenářský zážitek podělit s ostatními a našli odvahu k tomu, abyste zkusili napsat recenzi, ozvěte se nám na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Třeba se z toho vyvine zajímavá spolupráce.

  Těším se na nové setkání s vámi.

  Jiří Lojín

  Šéfredaktor

   

   

   
 • Krátká přestávka

  Vážení čtenáři,

  čas prázdnin a dovolených je tady, léto, i když to občas tak nevypadá, také. Po roce různých omezení si někteří z nás konečně alespoň trochu užijí cestování, třeba jen v rámci naší republiky. Bylo by zbytečné zdůrazňovat, že i u nás jsou krásná místa. V této souvislosti mi dovolte vyhlásit krátkou přestávku ve zveřejňování recenzí, které pro vás už řadu let pravidelně připravujeme. Doufám, že nás po prázdninách čeká mnoho dalších krásných knih, které budou stát za zmínku, a hlavně že se podaří uskutečnit akce, které jsou s literaturou spojené, jako jsou třeba knižní veletrh v Havlíčkově Brodě či Svět knihy. 

  Těším se na opětovné shledání a vámi a věřím, že i přes tuto - určitě krátkou - odmlku nám zachováte svou přízeň. Přeji vám všem - čtenářům i redaktorům - krásné léto plné zážitků.

  Jiří Lojín

  Šéfredakor

   

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení