Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Robert Bryndza – Ne tak úplně soukromé e-maily Coco Pinchardové

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Autor Robert Bryndza žijící na Slovensku je známý spíše svými detektivními příběhy. Jeho oddechový román Ne tak úplně soukromé e-maily Coco Pinchardové je úplně jiným šálkem kávy. Jestli to bude ten váš, to musíte posoudit sami. V České republice vyšel román v nakladatelství Grada.


knihaCoco Pinchardová je začínající spisovatelka, na první pohled je to spokojená manželka a matka, která tráví Vánoce s manželovou rodinou. Užívá si pohodu, i když jí to všichni členové rodiny hodně znesnadňují, a užívá si ten skvělý pocit, že jí vyšla její knižní prvotina. V životě jí nic nechybí. S manželem si už nejsou tak blízcí, ale stále vedle sebe žijí relativně spokojeně. Spokojenost se rozplyne jako pára nad hrncem ve chvíli, kdy načape svého manžela v posteli s cizí ženou. Coco tak začíná svůj život od nuly a se svými radostmi a starostmi se svěřuje svým nejbližším pomocí emailové komunikace.

Hlavní hrdinka se musí znovu postavit na nohy. Její skoro bývalý manžel a jeho rodina jí to ale vůbec neusnadňují. Nikdo si neuvědomuje, že Coco už nemá povinnost starat se o svou tchýni nebo zvát na návštěvu svou švagrovou. Naopak. Coco by chtěla, aby všichni pochopili, že ona už tu pro ně není, stejně jako oni tu nikdy nebyli pro ni. Naštěstí má po boku lidi, kteří jí nenechají padnout a pomohou jí proplout rozvodovým řízením i dalšími životními kroky. A že jich nebude málo.

Celý román je napsán formou emailových zpráv a zaznamenává období od prosince do srpna. Čtenář může sledovat, jak Coco komunikuje se svými nejlepšími kamarády Chrisem a Marikou a jak rozdílně vypadá komunikace se skoro bývalým manželem a synem. Každý z nich hlavní postavu vnímá jinak a svým způsobem ji ovlivňuje. Názory blízkých jsou sice pro Coco Pinchardovou důležité, ale v konečném důsledku se umí rozhodnout sama, i když její volba nemusí dopadnout nejlépe.

Kniha je velmi osobní zpovědí ženy, která si myslela, že má svůj život nalajnovaný, a najednou tomu tak není. Učí se chovat jako single žena a snaží se zapomenout na to, jak ublíženě se cítila, když přišla na to, že ji manžel podvedl a myslel si, že mu to projde. Příběh je napsaný lehkou formou a je místy opravdu hodně vtipný. U některých pasáží jsem se neudržela a zasmála se i nahlas.

Autora Roberta Bryndzu mám ráda, jeho detektivní příběhy mě vždy chytily. Byla jsem tedy překvapená, že napsal humoristický román. Kniha není úplně špatná, ale musím říct, že znovu už se do jejího čtení nepustím. Mám ráda hlavní hrdinku Bryndzových detektivek a v porovnání s ní je pro mě Coco Pinchardová slabý odvar. Já ale věřím, že si kniha najde své čtenáře, kteří si její čtení užijí. Osobně se ale těším, až se zase začtu do příběhu Eriky Fosterové a nově se seznámím s Kate Marshallovou.

Název     Ne tak úplně soukromé e-maily Coco Pinchardové
Autor    Robert Bryndza
Překlad    Ivana Skenderija
Nakladatelství    Cosmopolis
Místo vydání    Praha
Rok vydání    2021
Vydání    1.
Počet stran    320
ISBN    978-80-271-0540-3

Soutěže

Aktuality

 • Znovu začínáme

  Milí čtenáři,

  naše krátká odmlka se chýlí ke konci, stejně jako léto a prázdniny. Od 28. 8. 2021 začnou opět pravidelně vycházet recenze, nejprve s trochu menší frekvencí, ale ta se velmi brzy zvýší, protože plány našich vydavatelství vypadají velmi zajímavě a jistě bude co číst a čem psát. Doufám, že jste léto využili k odpočinku, pokud ne v zahraničí, jak jsme si v poslední době zvykli, tak aspoň na krásných místech u nás. K odpočinku patří také četba a pokud vás něco zaujalo, chtěli byste se o svůj čtenářský zážitek podělit s ostatními a našli odvahu k tomu, abyste zkusili napsat recenzi, ozvěte se nám na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Třeba se z toho vyvine zajímavá spolupráce.

  Těším se na nové setkání s vámi.

  Jiří Lojín

  Šéfredaktor

   

   

   
 • Krátká přestávka

  Vážení čtenáři,

  čas prázdnin a dovolených je tady, léto, i když to občas tak nevypadá, také. Po roce různých omezení si někteří z nás konečně alespoň trochu užijí cestování, třeba jen v rámci naší republiky. Bylo by zbytečné zdůrazňovat, že i u nás jsou krásná místa. V této souvislosti mi dovolte vyhlásit krátkou přestávku ve zveřejňování recenzí, které pro vás už řadu let pravidelně připravujeme. Doufám, že nás po prázdninách čeká mnoho dalších krásných knih, které budou stát za zmínku, a hlavně že se podaří uskutečnit akce, které jsou s literaturou spojené, jako jsou třeba knižní veletrh v Havlíčkově Brodě či Svět knihy. 

  Těším se na opětovné shledání a vámi a věřím, že i přes tuto - určitě krátkou - odmlku nám zachováte svou přízeň. Přeji vám všem - čtenářům i redaktorům - krásné léto plné zážitků.

  Jiří Lojín

  Šéfredakor

   

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení